8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-7850-071-1

Problematyka przygotowania zawodowego pedagogów jest przedmiotem licznych badań i analiz naukowych [...]. Wyniki dotychczasowych eksploracji wskazują na złożony i dynamiczny jej charakter, dowodząc konieczności monitorowania tych przemian i wykorzystania zdobytej wiedzy do redefiniowania celów edukacji pedagogicznej w kontekście wymagań współczesnego rynku pracy. Prezentowana monografia...

Prezentowana monografia wieloautorska wpisuje się w nurt poszukiwań badawczych, podejmując różne aspekty przygotowania zawodowego młodych pedagogów. Przede wszystkim przybliża wybrane kwestie kształcenia pedagogicznego w szkole wyższej, plany i aspiracje studentów specjalności pedagogicznych oraz sytuację absolwentów na rynku pracy.
W pierwszej części, dotyczącej kształcenia pedagogicznego, znalazło się pięć tekstów. Poświęcone są praktykom jako istotnej formie przygotowania zawodowego absolwentów, roli nauczyciela i jej ewolucji na skutek zmieniającej się sytuacji społecznej, polityki oświatowej i reform edukacji.
olejna część tomu – poświęcona aspiracjom studentów. Autorki dowodzą, że poznanie aspiracji edukacyjnych i planów zawodowych studentów pozwala zrozumieć wiele zachowań indywidualnych i społecznych oraz przewidywać ich postępowanie.
W części trzeciej zawarte są opracowania poświęcone funkcjonowaniu młodych pedagogów na rynku pracy. Podejmują problematykę przygotowania zawodowego absolwentów studiów wyższych do wymagań stawianych przez współczesne organizacje. Kreślą potrzebę edukacji ustawicznej, która umożliwi sprostanie dynamicznej sytuacji na rynku pracy.

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

Przeczytana: 20 marca 2018

O KSZTAŁCENIU MŁODYCH PEDAGOGÓW

Greckie słowo paidagogos oznacza prowadzący dziecko, a ponieważ to właśnie dzieci są przyszłością świata, obecność twórczych pedagogów jest niezwykle istotną sprawą. Szeroki zakres ról pełnionych przez omawianą grupę zawodową stawia przed nimi nie lada wyzwania. By mogli oni spełniać powierzone sobie zadania w sposób gruntowny i rzetelny, koniecznym jest dopuszczenie do pracy z dziećmi i młodzieżą osób, które sprostają pokładanym w nich nadziejom. Kwestię wyposażenia w odpowiedni kapitał społeczny w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji porusza monografia „Przygotowanie zawodowe młodych pedagogów,” w której zainteresowani odnajdą wyjaśnienia aktualnych problemów.
W książce znalazły się naukowe opracowania i analizy, będące wynikiem wieloletnich badań. Pogrupowane w trzech częściach, skupiają one uwagę czytelnika na kształceniu pedagogicznym, planach i aspiracjach studentów poszczególnych specjalności oraz na sytuacji młodych pedagogów,...

Paulina Kwiatkowska | 2012-12-22

Dudak Anna - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Andragogiki Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej główne zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół problematyki funkcjonowania człowieka dorosłego w rodzinie, a w szczególności kwestii związanych z sytuacją społeczno-prawną współczesnego ojca.

Książka bardzo szczegółowo opisuje problem przygotowania zawodowego młodych pedagogów. szcewgólnie ważny jest rowwój osobisty, zdobyte doświadczenie. Bez niego tak naprawdę nie ma wielu szans na wykazanie się. W tym celu coraz więcej uczelni bierze udział w różnych projektach mających na celu pogłębienie wiedzy studentów i zdobycie przez nich nowego doświadczenia.

Uważam, że ta pozycja jest bardzo potrzebna i pomoże zrozumieć młodym ludziom pewne aspekty. Być może dzięki tej książce inaczej spojrzymy na sens zdobywanego przez nas doświadczenia. Mi się bardzo podobała, nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką tematyką.

Język...