Koniec pogoni za szczęściem

978-83-923701-7-8
buddyzm, zen, duchowość
religia
Ewik

Ze wstępu: Jesteśmy osaczeni przez terapie, diety i programy samodoskonalenia, a wszystkie one obiecują nas naprawić. Nie zdajemy sobie sprawy, że w ten sposób próbują one cichaczem wpoić w nas przeświadczenie, że jesteśmy popsuci i wymagamy naprawy. Co się jednak stanie, gdy zamiast poszukiwać kolejnej formy naprawy, raz na zawsze zakwestionujemy to założenie? Skoro na pewnym podstawowym...

Skoro na pewnym podstawowym poziomie nie potrzebujemy naprawy, to nasze codzienne, zwykłe życie jest nie tyle problemem, który trzeba by rozwiązać, ile raczej już samym tym rozwiązaniem, którego poszukujemy. Jeśli tak, to nasze potoczne pojęcie „problemów” i „rozwiązań” trzeba będzie poddać drastycznej rewizji.

Ta książka będzie zatem […] o byciu zwykłym człowiekiem i o tym, jak to się ma do tak zwanej duchowości. Kolejne rozdziały będą poświęcone badaniu, jak te dwa aspekty współgrają ze sobą w codziennym życiu: w pracy, związkach z ludźmi, w doświadczaniu czy to namiętności, czy trudności.

O psychoterapii i medytacji, o ciągłej pogoni za szczęściem, która sprowadza na nas jedynie nieszczęście.

O emocjonalnej nieuczciwości, o wielkim, z uporem budowanym przekonaniu, że dzięki wypieraniu swoich pragnień i ściganiu ideałów osiągniemy szczęście.

O przewrotnych mechanizmach, które nawet praktykę duchową angażują w podsycanie niemożliwego do zaspokojenia głodu.

O tym, dlaczego niektórzy wspaniali, szanowani nauczyciele byli alkoholikami lub wikłali się w skandale seksualne.

O rozdzierającej miłości Thomasa Mertona do Margie.

Barry Magid — psychoanalityk i terapeuta z wieloletnim doświadczeniem, nauczyciel zen szkoły Zwykły Umysł (Charlotte Joko Beck). Prowadzi superwizje i prywatną praktykę w Nowym Jorku.

źródło opisu: http://elay.media.pl/ksiazki/koniec-pogoni-za-szczesciem

źródło okładki: http://elay.media.pl/ksiazki/koniec-pogoni-za-szczesciem

rabpop | 2013-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Buddyzm

zen odarty z otoczek. porównanie zen z psychoanalizą które prowadzi do wniosku że jedno od drugiego właściwie od siebie różni się tylko tym że w pierwszym przypadku analizy dokonujemy my sami a w drugim ktoś dla nas. książka o zen przeniesionym na zachód, jego bolączkach, trudnych początkach pierwszego pokolenia i sposobach dostosowania go do naszej kultury.

Książka o buddyzmie zen, napisana przez psychoanalityka i terapeutę, co daje niezwykle ciekawe spojrzenie na omawiane kwestie m.in. czym jest medytacja, czym jest jaźń, dlaczego tak naprawdę praktykujemy i gdzie możemy się zapędzić, jeśli w swojej praktyce nie spojrzymy trochę szerzej na siebie i świat. Książka szczera i pozbawiona onirycznych dziwactw.

INJEKCJA_PASOZYTA | 2015-07-09
Przeczytana: 2015 rok

polecam te 20 zlociszy wydac na wyjscie do kina na dobry film, serio.
ksiazka nie wnosi absolutnie nic nowego do tematu, sklada sie glownie z lopatologicznych wyjasnien roznorakich metnych buddemow i niezbyt lotnych przemyslen autora, zawiera 0 (slownie: zero) jakichkolwiek przydatnych rad i cwiczen, nazwanie tego watpliwej jakosci dziela wstepem do zenu bedzie powaznym nadwyrezeniem tego terminu.

naturalnie, ksiazka zawiera rowniez garsc sensownych przemyslen, ktore jednak daloby sie zamknac w obrebie dwoch stron a4, stad tez zawyzona ocena - 2/10.

mrrrr | 2014-10-25

Polecam szczególnie tym, którzy gonią za szczęściem a szczęśliwi się nie czują.
Lubię wracać do tej ksiązki. Szczerość autora-psychiatry i psychoterapeuty jest tu bezcenna. O życiu, naszym cierpieniu-prawdziwie i pięknie. I wcale nie trzeba
praktykowac zen by zachwycic się tą książką. ,,Cierpienie jest życiem,,-szczęscie pojawia się wtedy, gdy przestajemy za nim szaleńczo gonić; ujawnia się, gdy pozwalamy sobie na spontaniczne i autentyczne bycie sobą , bez zasłon i manipulacji.-to z okładki

Lou | 2017-02-09
Śnieszka | 2017-02-04