Rok ziemi obcej

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zbigniew_Malinowski | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

To jest takie nic wielkiego, jakie najbardziej lubię.
Pisane niby na świeżo, bo w lipcu 1944, wspomnienia z okresu od lutego 1940 do lutego 1941. W tym czasie autor przedostał się z Warszawy, przez Słowację, Węgry, Jugosławię, Włochy do Francji, a po kapitulacji Francji okrętem do Anglii i Szkocji. Przy czym najwięcej miejsca zajmuje okres pobytu w Szkocji.

Nie ma w tym nic odkrywczego, momentami żałuję, że autor niektórych których swoich krótkich stwierdzeń nie rozwinął, bo chciałbym wiedzieć więcej. Ale jest w tym to co kocham: oddanie nastroju chwili i pokazanie pewnych rozterek Polaków. Bez nadmiernego upiększania choć też i bez rozdrapywania ran.

Malutka książeczka, od której nie można zbyt wiele wymagać, ale daje kilka punktów zaczepienia do studiów nad Polakami w latach 1940-1942.