Hotel New Hampshire

olga

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marlena | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Najgorszy zarzut, jaki można poczynić wobec książki to stwierdzić, że nie wzbudziła ona w czytelniku żadnych emocji. Czytając "Hotel New Hampshire" doświadczyłam całej gamy różnych odczuć: było i zabawnie, i dramatycznie, pojawiły się nawet chwile grozy - wszystko to wymieszane we właściwych proporcjach.
"Hotel New Hampshire" opowiada historię rodziny Berrych i prowadzonych przez nią tytułowych hoteli. Irving nie boi się sięgać tu po tematy kontrowersyjne: gwałt, homoseksualizm, samobójstwo, a nawet stosunki kazirodcze, jednak robi to tak sprawnie, że wątki te nie dominują nad fabułą, nie są główną "siłą napędową" powieści.
Uważam, że pozycja ta jest jedną z lepszych w dorobku Irvinga. Jedynym minusem mogłaby być pewna jej przewidywalność (choć nie jestem pewna, czy to rzeczywiście wina książki - przeczytałam już bowiem sporo powieści Irvinga i dobrze znam niektóre ze stosowanych przezeń schematów fabularnych) - już na początku udało mi się wytypować osoby, które autor...

ChicaDeAyer | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Już od dłuższego czasu miałam w swych czytelniczych planach zapoznanie się z twórczością Johna Irvinga - tak się złożyło, że swoją znajomość z tym autorem zaczynam właśnie od 'Hotelu New Hampshire'.

Książka ma swój specyficzny klimat, który pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Sama historia jest zwariowana, a czytelnik śledzi losy rodziny Berrych (która swoją drogą przypomina przejażdżkę rollercoasterem) z zapartym tchem, w towarzystwie całego wachlarza emocji. Tu czarny humor przeplata się ze smutkiem, nostalgią i dramatem; śmiech to nieodłączny towarzysz łez - niczym w prawdziwym życiu. Choć w moim odczuciu wątki tragiczne zostały zbyt płytko ujęte przez autora, ale zgaduję że miało tak być, aby całość była utrzymana w konwencji. Sam język powieści jest bardzo bezpośredni i niektórym czytelnikom może nie odpowiadać, tak samo jak część rubasznych, a nawet lekko wulgarnych, elementów w fabule.

Mnie autor ujął tą zabawą absurdem, a i zgrabnym przemyceniem kilku alegorii...

teri | 2012-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2012

Swietna i szalona!Rodzina Berrych-"zaszajbowana na amen".Ksiazka pelna absurdu,czarnego humoru i zwariowanych sytuacji.Typowe dla tego autora,ale wlasnie dlatego zaliczam Irvinga do moich ulubionych autorow.Lubie ten typ literatury.Ksiazke zdecydowanie polecam!Favolosa,la mia preferita...

Ewelina229 | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Życiowe dylematy zostały przedstawione w bardzo specyficzny sposób, dostajemy tutaj tragedię połączoną z komedią. Lekkość pióra autora wprowadza nas w stan buzujących emocji, przez co z tą pozycją trudno się rozstać, gdy tylko się do niej dobierzemy. Wiele sytuacji wydaje się tak bardzo absurdalnych, a mimo wszystko wchodzimy coraz dalej ciekawi losów tych bardzo charakterystycznych osób. Bohaterowie zapadają nam głęboko w pamięć, można się z nimi bardzo zżyć i nie sposób ich nie lubić, są tak zagmatwani sami w sobie, gwarantują cały wachlarz emocji od sarkastycznego poczucia humoru po wątki tragiczne.
Rodzina Berrych - "zaszajbowani na amen" ale zapewne zawładną waszymi sercami pomimo swej prymitywności :)
polecam

| 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 12 lutego 2014

Żałuję bardzo ,że to już koniec!Zżyłam się z bohaterami tej sagi bardzo,naśmiałam się jak nie pamiętam kiedy przy czytaniu,dodając jeszcze bezkompromisowy i nazywający rzeczy po imieniu język Irvinga ta powieść to cudo.Zresztą sam autor wkłada w usta jednej z postaci stwierdzenie:"jedyny element,którym literatura amerykańska różni się od reszty literatury światowej,to jakiś taki trzpiotowaty,nielogiczny optymizm".Nie wszyscy lubią i czytali Irvinga,to zrozumiałe,ja też dopiero teraz przeczytałam tą książkę,ale cieszę się ogromnie-lepiej póżno niż wcale."Wszystko jest baśnią".

Wkp | 2016-03-24

PIĘCIOGWIAZDKOWY HOTEL

Są na tym świecie książki, które potrafią zmienić ludzkie życie. Przejmujące dzieła, po których nic już nigdy nie jest takie samo. Wchodzą do umysłu, trafiają w sam środek serca, a gdy już po lekturze znajdą się na półce, to jest to półka honorowa. Takich dzieł jest niewiele, do takich dzieł chce się wracać. I jednym z nich jest bezsprzecznie „Hotel New Hampshire” – najlepsza powieść, jaką moim zdaniem stworzył jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy, John Irving.

Właściwie trudno jest powiedzieć coś o fabule "Hotelu…” bez zdradzania jakichś ważnych dla rozwoju akcji treści. Gdyby szukać wątku przewodniego, byłby to temat hotelarski. Rodzina Berrych chce stworzyć dochodowy biznes. Poszukiwanie idealnego miejsca tak pod interes, jak i do życia sprawia, że angażują się w najróżniejsze, czasem zabawne, czasem tragicznie sytuacje, które odbijają na nich swoje piętno. Tak naprawdę jednak jest to opowieść o życiu. Saga rodzinna snuta z perspektywy jednego z...

| 2015-10-01

Dziwna, nietypowa, przejmująca a chwilami irytująca. Bardzo niejednolita i właśnie taki chyba jej urok. Nie do końca identyfikowałam się z bohaterami i niektóre sceny bardzo mnie dziwiły. Książki jednak nie odłożyłam. Co więcej, kilka razy jakoś wracałam myślami. Można więc śmiało powiedzieć, że jakoś tam w głowie zapada.
Na pewno jest inna taka - sama nie wiem jak to określić. Nie magiczna ale groteskowa. Dramatyczna i groteskowa zarazem.
Czasami potrzeba odskoczni.

magfre | 2016-05-03

Powieść wywołuje w człowieku cały wachlarz emocji. Raz wzbudza uśmiech, by za chwilę zasmucić, albo zezłościć. "Hotel..." to przykład literatury, która nie pozostawia czytelnika obojętnym, a dzięki temu na dłużej zapada w pamięci. Mnie zostawiła z pozytywnymi odczuciami, może dlatego, że los nie oszczędzał rodziny Berrych, a mimo to, za każdym razem, udawało im się wstać i iść do przodu. Z pewnością zawdzięczają to trenerowi Bobowi i jego radosnemu fatalizmowi, zgodnie z którym nieszczęścia, nieuchronność niektórych rzeczy wcale nie musi odbierać życiu radości, marzeń, zapału i energii. Bo czemuż przejmować się czymś, czego nie można zmienić? Tak już jest i koniec. Myślę, że to całkiem dobre podejście do życia i mogę się z nim utożsamiać. A przynajmniej częściowo. Ta rodzinna maksyma osadza się na wierze, że szczęśliwe zakończenia nigdy się nie zdarzają. Ja wolę wierzyć, że jednak czasem się pojawiają. Może tę moją postawę cechuje naiwność, albo nadmierny optymizm. A może nie....

Grażyna | 2013-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Po "Świecie według Garpa" i "Jednorocznej wdowie", autor ustawił sobie (u mnie ;)) bardzo wysoko poprzeczkę. "Hotel New Hampshire"już mi się tak bardzo nie spodobał. Humor (czarny humor!) nie zawsze trafiał tu w moją wrażlwość. Mimo to, oceniam b.dobrze, bo historia jest ciekawa.

Ania | 2015-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Trzecia książka Irvinga, którą miałam przyjemność przeczytać. Przepadłam już przy pierwszej. Nie będę się silić na obiektywizm, bo nie potrafię.
Niesamowita lekkość pióra, dystans z jakim autor obchodzi się z tematami trudnymi i kontrowersyjnymi, cięty humor i życie, "które jest na serio" idealnie trafiają w mój gust.
Książka bawi, wzrusza i zniesmacza. Jedno jest pewne, trudno pozostać obojętnym wobec świata wykreowanego przez Irvinga.