Nietoksyczne rodzicielstwo. Jak mądrze wychowywać dzieci

Seria: Psychologia na Co Dzień
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Compassionate child-rearing : an in-depth approach to optimal parenting
8360207763
rodzicielstwo, wychowanie

To książka o rodzicach, którzy kochają swoje dzieci i życzą im jak najlepiej, ale powodują w ich psychice nieodwracalne zniszczenia. Robert W. Firestone pisze o konieczności odczuwania do własnego potomstwa prawdziwego szacunku, będącego najlepszą bazą dla przyszłego emocjonalnego rozwoju. Dlaczego rodzice, mimo całego ogromu pozytywnych uczuć, często zachowują się tak, że trudno w ich postawie doszukać się jakiejkolwiek wrażliwości, miłości czy choćby przyjaźni? Dlaczego rodzice, chcąc wpoić swojemu dziecku poczucie niezależności i zaufanie do starszych, wymagają od niego zarazem konformistycznego dostosowania i całkowitej wręcz uległości? Dlaczego w końcu zaszczepiają w nim apatię, choć w istocie pragną rozwijać jego spontaniczność i witalność? Niniejsza książka jest próbą wyjaśnienia owych sprzeczności i bezbolesnego zaradzenia ich fatalnym skutkom wychowawczym.

DorotaKa | 2016-02-02

Dowiemy się między innymi jaki niszczycielski wpływ możemy mieć na kształtowanie się psychiki małego dziecka oraz jaki wpływ wywarło na nas podejście naszych własnych rodziców do kwestii wychowania. Mimo dobrych intencji rodziców dzieci często są nieświadomie krzywdzone, co nierzadko wynika z naszych własnych życiowych doświadczeń. Wpływa to na nasze dorosłe życie, rzutując nie tylko na kwestie wychowania, ale również na związki. W dalszej części autor przedstawia nam alternatywę tych zachowań i nawyków.

cała opinia na co-przeczytalam.blogspot.com

akszeinga | 2015-03-05