Dawno temu

Wydawnictwo: Drozd
baśnie
Misieńka

W książce są dwa utwory: Dawno temu w Betlejem oraz Bajka o królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba - która doczekała się już adaptacji teatralnej. Spektakl był wystawiany na zakończenie Jarmarku św. Dominika w Gdańsku w 2003r. "Stół był tak długi, że król i królowa prawie się nie widzieli. Jednak królowa nie chciała jadać posiłków przy krótszym stole, gdyż wydawało się jej, że tak długi...

"Stół był tak długi, że król i królowa prawie się nie widzieli. Jednak królowa nie chciała jadać posiłków przy krótszym stole, gdyż wydawało się jej, że tak długi stół jest w dobrym tonie i we francuskim stylu.
Król podczas kolacji obserwował ze zdziwieniem królewnę, która wyczyniała przeróżne grymasy. Puszczała zalotne oczka, poprawiała włosy, stroiła nadąsane miny i uśmiechała się do porcelanowej wazy z zupą borowikową.
- Ech! - westchną król - czas jej iść za mąż.
- Co mówisz, khólu?
- Czas wydać królewnę za mąż - odrzekł król.
- nie hozumiem!
- Męża!!! wrzasnął król.
- Węża?!!! - zdziwiła się niezmiernie królowa. Po cóż ci wąż przy kolacji?!! Nic nie hozumiem.
- Ty nigdy mnie nie rozumiesz - rzekł do siebie król.
- To dlatego, mój khólu, że nie mówisz po fhancusku - odparła ze spokojem królowa.
- Świat jest podły - machnął ręką król i popatrzył na królową.
- Tak, khólu, jest modny, bahdzo modny, a zwłaszcza we fhancji. Pamiętam jak...
- Przestań, pani. Czas nam wydać królewnę za mąż - król przeszedł przez jadalnię i usiadł przy królowej.
- Hacja, khólu - przytaknęła królowa. - Czas Pehełkę wydać za mąż.
- Żeby jej się trafił pracowity mąż - rozmarzył się król.
- Oj, khólu, a na cóż Zuzi phacowity mąż? Lepiej niech będzie bogaty i piękny, a najlepiej Fhancuz. Od czego jest służba? Niech phacuje."

źródło opisu: http://www.drozd.pl/ofertawydawnicza.htm

źródło okładki: http://www.drozd.pl/ofertawydawnicza.htm

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!