Król Edyp

Tłumaczenie: Kazimierz Morawski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektury z opracowaniem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WEZ
2 091
2 745
2 585
1 025
mitologia, mit o Labdakidach, Edyp, Kreon,
klasyka
zajon

Lektury z opracowaniem to kolejna propozycja, jaką ma dla Was Wydawnictwo Edukacyjne ZAJON. Prezentujemy znany utwór Sofoklesa. W naszym e-booku znajdziesz pełny tekst Króla Edypa wraz z informacją o autorze. Dowiesz się, jaki przebieg miały wydarzenia w Tebach i jaką zagadkę zadał Sfinks. Możesz zobaczyć streszczenie utworu i charakterystykę króla Edypa w kontekście konfliktu tragicznego. Oprócz tego poznasz mit o rodzie Labdakidów i cechy tragedii antycznej oraz przeczytasz najważniejsze cytaty. Nasze lektury szkolne to rzetelnie przygotowne opracowanie i tani dostęp online do materiałów, z których możecie skorzystać podczas pisania wypracowania i szybka porcja wiedzy.

źródło opisu: http://www.zajon.pl/index.php?page=shop.product_de...(?)

źródło okładki: www.zajon.pl

nadzieja1925 | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Lektura antyczna. Dramat tragiczny. I najwybitniejszy dramaturg, którego dzieło przeżyło wszystkie żyjące istoty na tej planecie. A o czym opowiada? O tragicznej postaci, jaką jest Edyp. O podróży jaką przybył, o ojcobójstwie i kazirodczym związku. O zagadce Sfinksa, o karze, winie... a wszystko oparte na micie i złym fatum.

kajsa | 2015-10-15
Przeczytana: 01 października 2015

Człowieku,choćbyś nie wiadomo jak się starał,nie uciekniesz od swego przeznaczenia.A ja i tak wciąż się zastanawiam,co rządzi naszym losem?
Przeznaczenie czy przypadek?

Lenalee | 2010-09-18
Przeczytana: 18 września 2010

W ogóle się nie spodziewałam, że tak szybko pójdzie mi czytanie tej książki, mimo iż jest taka cienka. Zabrała mi ona 30 minut, a może nawet 20. Od dawna miałam tę książkę, dlatego ucieszyłam się, że będzie ona moją lekturą. Czytało się ją w tempie ekspresowym. Niesamowicie mnie wciągnęła i bardzo zachęciła do tego, by sięgnąć po jakiekolwiek inne książki, które opowiadają o rodzie Labdakidów.

książek: 1992
Wojciech Gołębiewski | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Znakomity dramat, wszechstronnie omówiony, więc zamiast recenzji skopiuję zwięzłego dr Zippera, który jest trudno dostępny, a warto to zrobić, bo w micie o Edypie mamy wiele innych równie ciekawych historii:
"W Tebach panował król z rodu Kadmusowego, syn Labdaka, a wnuk Polidora, Lajos, ożeniony z królewną Jokastą. Długie lata nie mieli małżonkowie dzieci a pragnęli ich bardzo: kiedy w tym względzie radzili się wyroczni delfickiej, otrzymali taką odpowiedź
- Lajosie, synu Labdaka, pragniesz potomka, będziesz go miał. Jednak wiedz, że losy tak się składają, iż ręka własnego dziecka pozbawi cię życia. Taki rozkaz Zeusa; usłuchał on klątwy Pelopsa, któremu ongi syna porwałeś.
W rzeczy samej Lajos, bawiąc przed laty w obczyźnie na dworze Pelopsa, zabrał ztamtąd najpiękniejszego z Pelopidów, Chryzypa, do Teb i dopiero zmuszony wojną zwrócił go ojcu.
W jakiś czas ...

młoda_pisarka | 2014-03-08
Przeczytana: 18 listopada 2012

OFIARA FATUM - SIŁA PRZEZNACZENIA...

Antyczna literatura grecka opiera się nie tylko na dramacie - dramatycznych wydarzeniach i akcji - ale również eksponuje najwyższe cele oraz wartości. Na podstawie "Króla Edypa" można dostrzec, że jedną z takich wartości jest rodzina. Ale zemsta i chęć władzy także.

Historia Edypa zaczyna się od klątwy Labdakidów, kończy się zaś tragicznie - śmiercią bohatera, który nie może uniknąć fatum.

Antyczny dramat, który zaraz po "Antygonie" najbardziej zapadł mi w pamięć i często można się na niego powołać w różnych pracach: rozprawkach, esejach, czy innych. Spodobał mi się pomysł i o dziwo lubię tą lekturę poczytać między innymi pozycjami na mojej liście.

Jedna z krótszych i przyjemniejszych lektur. Polecam.

Natalia | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 października 2013

Nudna, topornie napisana, dla mnie bez sensu. Po co katować licealistów tragediami Sofoklesa?! Przecież jest mnóstwo innych, wartościowych dramatów...

klotyldziec | 2010-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I znów się wszyscy pozabijali! Jak ja to kocham!

Agueda | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Nie będę się rozpisywać.
Zalety:
-krótka
-szybko się czyta
-dość ciekawa

Wady:
-stara, brak wątków współczesnych
-miejscami nudna
-postaci nie wyróżniają sie niczym nadzwyczajnym, wszystkie są podobne

To by było na tyle.

Podsumowanie: Jak na lekturę fajna, ale gdybym nie musiała czytać tego do szkoły, na pewno bym po nią nie sięgnęła. A.

michall_1985 | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, Dramat
Przeczytana: luty 2008

Arystoteles w "Poetyce" określił tę tragedię mianem "idealnej".Nic dodac,nic ując.

Monumentalna opowieść o człowieku obciążonym klątwą, który pomimo zawirowań nie jest w stanie uniknąć swojego przeraźliwego losu.
Jeszcze przed jego narodzeniem wyrocznia przepowiada jego rodzicom, że zabije on ojca a matkę pojmie za żonę.
Przerażeni król i królowa po narodzeniu syna każą porzucić jej górach na pewną śmierć.
Edyp zostaje przygarnięty przez pasterza i jego żonę ale gdy dorasta i dowiaduję się, że jest przeklęty i dopuści się ojcobójstwa oraz kazirodczego związku z własną matką, przekonany, że jego rodzicami są pasterz i jego żona ucieka z rodzinnego domu i udaje się do Teb.
Po drodze w wyniku bójki zabija wędrownego nieznajomego (okazuje się, że jest to Lajos- biologiczny ojciec Edypa) a następnie rozwiązuje zagadkę Sfinksa i ratuje miasto.
W nagrodę otrzymuje za żonę królową Teb- Jokastę - jego biologiczną matkę i zostaje nowym władcą.
Tak wypełnia się przepowiednia.
Edyp i Jokasta rządzą szczęśliwie, rodzą im się dzieci.
Niestety wciąż nie daje Edypowi spokoju,...