Dziennikarstwo

Dziennikarstwo
836066949X
media, komunikowanie masowe
JoAnna

"Dziennikarstwo" to pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka aspirująca do miana podręcznika nauki zawodu dziennikarskiego. Priorytetowo traktuje praktykę i warsztat dziennikarski, rozszerzając informację - tam, gdzie to konieczne - o wiedzę z zakresu medioznastwa i komunikacji społecznej. Pomaga zorientować się w ważnych procesach zachodzących w środowisku zawodowym, jest zgodna z duchem...

Pomaga zorientować się w ważnych procesach zachodzących w środowisku zawodowym, jest zgodna z duchem czasu, wskazując zmiany, jakie zachodzą w codzienności dziennikarskiej pod wpływem multimediów i internetu.
Dostrzega silny związek dziennikarstwa i public relations, określa wpływy sfery publicznej na dziennikarstwo.
Otwiera się na doświadczenia i przykłady z USA oraz krajów Europy Zachodniej. Posługuje się obszernym i aktualnym materiałem źródłowym.
Służy podstawowymi informacjami wszystkim tym, którzy chcą zajrzeć za kulisy branży medialnej i poznać, w jaki sposób tworzy się informacje, jak funkcjonuje dziennikarstwo w społeczeństwie i jakie zagadnienia w tej dziedzinie wymagają rozwiązań.
Książka zawiera dwa aneksy: Słowniczek medialny i aktualny aneks prawa prasowego.

źródło opisu: Grupa Wydawnicza Polskapresse, Warszawa 2007

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Michał Augustyn | 2017-02-17
Przeczytana: 2017 rok

Jest to książka wybitna - każdy, kto rozpoczyna swoją karierę dziennikarską (bez względu na medium) powinien uznać to za literaturę obowiązkową. Podręcznik (tak, ta książka zasługuje na to miano) opisuje główne zagadnienia z zakresu praktyki dziennikarskiej - tworzenie i publikacja materiałów, sprawy redakcyjne, prawo.

Czy jest łyźka dziegciu? Oczywiście, musi być. Jak dla mnie (to tylko moja opinia!) przydałoby się ponowne (tzn. trzecie) wydanie tej książki - wydania I i II zostały opublikowane odpowiednio w 2007 i 2008 roku. Jeżeli takowe by kiedykolwiek wyszło (z odpowiednim uwzględnieniem specyfiki obecnych czasów - mam na myśli zmianę warsztatu i otoczenia dziennikarskiego w czasach mobile), to "Dziennikarstwo" byłoby absolutnym fenomenem. Dopóki nie będzie ponownego wydania - tylko 8*.

Pyskowiczanin86 | 2016-11-20
tomchr | 2013-09-24