9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Секреты дебютной подготовки
poradniki

To druga książka z cyklu Szkoła przyszłych mistrzów . Jej celem jest przedstawienie młodym szachistom właściwych metod pracy nad początkowym stadium partii. Autorzy kładą nacisk nie tylko na pamięciowe opanowanie wariantów, ale przede wszystkim na ogólne, całościowe podejście do idei debiutowych.

Krzysztof Janda | 2017-11-12
Na półkach: Szachy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 listopada 2017

Moim zdaniem książka dla osób od II kategorii męskiej wzwyż. Teraz jestem na pograniczu II i I kategorii.

Osoby poniżej III kategorii nie powinny od tej książki zaczynać. Niewiele zrozumieją. A jak zaczną od innej, to do III-II kategorii spokojnie dojdą :) I wtedy warto się zaopatrzyć :)

Przykłady są trudne na wysokim poziomie. Niektóre trzeba długo studiować, aby zrozumieć. Ale temu też służy książka - to nie powieść. Słabi zawodnicy nie zwrócą uwagi na detale albo nie będą znali ważnych kombinacji oczywistych dla graczy II kat i wyżej.

Dworecki pisze o konieczności zapoznania się z ogólnymi ideami. Nie jest to konsensus 300-stronnicowy, lecz ułożone przykłady partii żeby przyswoić mniejszą ilość idei, ale dobrze. Powiedziałbym, że książka bardziej wskazuje kierunek, inspiruje, daje motywację do własnej ciężkiej pracy niż pokazuje gotowe rozwiązania. To dobre i konieczne dla osiągnięcia poziomu arcymistrza.

Jest też jeden wyjątek. Otwarcie królewsko indyjskie przeciwko...

| 2013-10-21
Kasia | 2017-10-06