Wielka historia sztuki. Tom 4, Dojrzały Renesans i Manieryzm.

Tłumaczenie: Hanna Podgórska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Historia Sztuki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arkady
La grande storia dell'arte. Il cinquecento
manieryzm, sztuka renesansu
sztuka
gotye

W tomie IV omówiona została sztuka dojrzałego renesansu dominująca we Włoszech w XVI wieku, kiedy to rywalizowali ze sobą trzej genialni artyści Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Rafael Santi, a ich dzieła stanowiły punkt odniesienia dla pozostałych działających wówczas twórców, takich jak Donato Bramante, Jacopo Sansovino, Correggio, Perugino, Sodoma. Jednak następne pokolenie artystów, z Jacopem Pontormo i Rossem Fiorentino na czele, a potem Giuliem Romano, Parmigianinem, Cellinim, Bronzinem zerwało z klasycznymi kanonami sztuki renesansowej, zaczęło świadome łamać zasady harmonii doprowadzając do powstania ekstrawaganckiej i fantastycznej deformacji, zwanej manieryzmem. Był to też czas rozkwitu tonalnego malarstwa weneckiego i twórczości Giorgionego, Tycjana, później Tintoretta i Veronesego, w architekturze zaś w twórczości Palladia powrotu do form klasycznych, a na północ od Alp działalności jednego z najwybitniejszych renesansowych malarzy niemieckich Albrechta Dürera, a także Hieronima Boscha i Pietera Breugela starszego

źródło opisu: www.arkady.com.pl

źródło okładki: www.arkady.com.pl

Piktor | 2016-02-27

Tom czwarty na szczęście nie wraca do suchego, muzealnego podejścia pierwszych dwóch tomów; zachowuje narracyjny charakter trzeciego, może nawet jeszcze go wzmacnia. Opowieść w dalszym ciągu jest trochę chaotyczna, z bezczelnie zaburzoną chronologią jak na dzieło nazywające się "historią", ale da się w tym połapać. To dość pobieżna lekcja, ale czegoś jednak uczy (i nakreśla kierunki dalszych poszukiwań), a nie jedynie pozwala nacieszyć oko poszczególnymi dziełami (z drugiej strony, tak jak przy poprzednim tomie, znów można się poskarżyć na ich za mało szczegółowe opisy). Dodajmy do tego plejadę gwiazd (i ich artystycznych płodów) dojrzałego renesansu, z którą poza polem architektury poprzednim epokom ciężko konkurować, a otrzymamy książkę piękną, pouczającą i bardzo przyjemną zarazem. Póki co seria z każdym kolejnym tomem rośnie w moich oczach, ale nie sądzę, by przy takim a nie innym stosunku ilości tekstu do fotografii mogła się wspiąć jeszcze wiele wyżej.

8.0/10

Heremit | 2017-04-17