Wolność spod znaku undergroundu. Duchowość (po)nowoczesna w perspektywie hermeneutyki kultury i socjologii religii

Wydawnictwo: Nomos
978-83-7688-092-1
Revenga

W książce Autor przedstawia problematykę dewiacyjnych systemów wierzeń i praktyk, do których zalicza heterodoksalne nurty religijne, duchowe i magiczne. Te „podziemne” (underground) nieortodoksyjne nurty kultury przenikają do nurtu wiodącego, by z czasem zająć w nim poczesne miejsce. Kasperek stawia pytanie, jak to jest możliwe, że to co pierwej nielegalne, heterodoksalne, z upływem czasu staje się równoprawnym elementem kultury i elementem panoramy życia religijnego (duchowego) w społeczeństwie (po)nowoczesnym? Kluczem wyjaśnienia staje się kwestia wolności, zwłaszcza wolność wyboru w sferze światopoglądowej. [...]

Pracę czyta się z przyjemnością. Napisana jest ładnym, komunikatywnym, literackim, ale i naukowym językiem. Na podkreślenie zasługuje umiejętność korzystania z dorobku literatury – bardziej światowej niż rodzimej.

Z recenzji prof. dr hab. Marii Libiszowskiej-Żółtkowskiej

Nicią łączącą niniejsze studium jest zagadnienie wolności. Nie jest to jednak studium, w którym autor aspirowałby do całościowego, by nie powiedzieć totalnego (chodzi oczywiście o możliwości, jakie oferuje w ogóle współczesna socjologia), socjologicznego ujęcia fenomenu wolności, ani tym bardziej ujęcia będącego przykładem myślenia w kategoriach historii idei. Wolność jest tutaj traktowana jako pretekst do charakterystyki współczesnej sytuacji religijnej. Pretekst, a zarazem rodzaj klucza hermeneutycznego. Chociaż jest to praca, której główny przedmiot zainteresowania stanowi religia (duchowość) (po)nowoczesnego społeczeństwa, to osią rozważań jest owa undergroundowa rzeczywistość, głęboko zanurzona w przeszłości.

(fragment książki, s. 10)

źródło opisu: Nomos, 2012

źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/153/p/527