Wampiry z Morganville. Księga 8: Czarny Świt

Cykl: Wampiry z Morganville (tom 12)
Wydawnictwo: Amber
Black Dawn
wampiry, Morganville, rachel caine
ven_detta

Morganville nigdy nie było bezpiecznym domem. Lecz teraz miasto nieumarłych może zmienić się… w miasto umarłych – jeśli śmiertelna siedemnastolatka nie powstrzyma inwazji zła… Odkąd tajemnicze istoty polujące na wampiry zawładnęły miastem, w Morganville trwa walka na śmierć i życie. Większość mieszkańców uciekła, ale Claire, jej cudowny chłopak Shane i ich przyjaciele zostali. Nieprzyjaciel...

Morganville nigdy nie było bezpiecznym domem.

Odkąd tajemnicze istoty polujące na wampiry zawładnęły miastem, w Morganville trwa walka na śmierć i życie. Większość mieszkańców uciekła, ale Claire, jej cudowny chłopak Shane i ich przyjaciele zostali. Nieprzyjaciel pomnaża swoje szeregi, siły wampirów słabną, zwłaszcza od kiedy Amelie – wampirza władczyni miasta – została zainfekowana przez wroga zabójczym wirusem. Wygląda na to, że jeżeli Claire nie znajdzie sposobu na uleczenie Amelie i pokonanie zła, Morganville stanie się miejscem naprawdę upiornym…

źródło opisu: http://baza.fantasta.pl

źródło okładki: http://baza.fantasta.pl

Michasia | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Moja ukochana seria "Wampiry z Morganville" bezpowrotnie traci poziom. Ta część była tak naciągana i wymyślna, że nie chciało mi się jej czytać. No ale kupiłam ją, więc wypadało doczytać do końca. No i miałam nadzieję, że tylko początek jest beznadziejny. Po dobrnięciu do ostatniej strony (z trudem!) śmiem twierdzić, że raczej nie chwycę za kolejną część. Autorka zrobiła z tego jakąś melodramatyczną wersję wampirzej opery mydlanej, gdzie każdy dzień jest koszmarem, na świecie istnieją tylko problemy i wszyscy chcą zabijać.
I jestem w szoku, bo tej części nie pomógł nawet mój ukochany Myrnin w kapciuszkach - króliczkach.

BlueCarmen | 2012-12-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Ta seria jest po prostu GE-NIAL-NA. Uwielbiam twórczość Pani Caine, a Czarny Świt pochłonęłam równie szybko, jak poprzednie książki... i mają być ponoć jeszcze trzy tomy, więc bardzo mnie to cieszy. Niespodziewane zwroty akcji, dużo dynamicznych scen i bohaterowie, za którymi nie sposób nie tęsknić... Ach, ja chcę już kolejny tom. Zdecydowanie najlepsza seria o wampirach!

Tithaniell | 2014-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2014

Z tomu na tom gorsza. Osiemnastoletnia Claire ciągle podnieca się Shane'em i wciąż (po tylu tomach!)nie może uwierzyć, że z nim chodzi. Wiecznie tylko Shane to, Shane tamto! Podlizuje mu się, jak nie wiem co.

Pamiętajcie, że:
1) Shane ZAWSZE ma powody do swoich napadów agresji.
2) Shane ZAWSZE ma rację - nawet, jeśli jej nie ma, to wtedy też ją ma. (logika Claire).
3) Shane'a ZAWSZE trzeba udobruchać,
4) ZAWSZE trzeba mu współczuć.
5) Przy nim TRZEBA też się rumienić.

W sumie, to nic się w tych książkach już prawie nie dzieje. Chociaż raz Claire Nieustraszonej mogłoby się cokolwiek stać... Chociaż nie, przepraszam raz została zabita i (tylko cudem!!) została przywrócona do życia. W Morganville jest od dwóch lat. Pani Caine uwielbia w książkach podkreślać, jaka to główna bohaterka jest drobna, niewysoka i NIEWYSZKOLONA. A jak przychodzi co do czego to nasza malutka Claire pokonuje w walce tysiącletnie wampiry! To jest tak głupie, że aż śmieszne...

Youstyna | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Nareszcie koniec z dragami. Książka trochę mi się dluzyla. Za to końcówka obiecuje akcje w następnej części.

Erin | 2014-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 marca 2014

"-Jesteśmy gotowi.
Jesteśmy? - pomyślała Claire. [...]
Musieli być.
Ponieważ teraz nie było odwrotu."

Morganville przyszło znowu stawić czoło niebezpieczeństwu, którym były draugi - jedyni przeciwnicy krwiopijców. Założycielka została ugryziona przez Magnusa, przez co jest umierająca, władzę nad pozostałymi w mieście przejmuje Oliver. Naomi knuje intrygi, Jason nabija srebrne pociski, a Claire i jej przyjaciele czynnie biorą udział w odbiciu miasta. Nie może też zabraknąć porucznik Moses i rodzeństwa Morellów.

Za każdym razem ta seria mnie zaskakuje tym, że ciągle coś się dzieje, w Morganville nie ma nigdy odrobiny spokoju. I teraz także tak było.
Denerwował mnie fakt, że w każdym rozdziale mówiła inna osoba, przez co momentami traciłam wątek (chociaż pod każdym rozdziałem pisze, kto mówił). Nie umiem doczekać się, kiedy chwycę za kolejny tom.

Stokrotka89 | 2015-11-28
Przeczytana: 08 maja 2014

Niestety autorka w tej księdze zapomniała, że "Wampiry z Morganville" prezentowały dość wysoki poziom jeśli chodzi o wampiryczne opowieści. Nie pozostaje mi nic innego jak potwierdzić opinie innych użytkowników i przytaknąć zwrotom typu "moda na sukces" i "opera mydlana"... Czytałam tą książkę chyba dwa tygodnie, co parę stron zwyczajnie zasypiając. Szkoda.

Afra | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, Wampiry
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Lubię tą serię, ale niestety uważam, że powinna zostać zakończona jakiś czas temu. Wszystko jest już pisane tak na siłę, że aż ciężko się czyta. Nie zdziwię się, jeśli w kolejnej części będą ufoludki. Pomysł z draugami mi się totalnie nie podobał. Wszystko naciągane. Jak już ktoś tu napisał, nawet Myrnin nie uratował tej książki.

patusia_dorota | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Czas na wampiry się skończył? Czy wszystkim się one przejadły? No dobra, muszę Wam powiedzieć, że mnie w większości książek tak, jednak nadal czytasz pewne serie, które naprawdę mnie zainteresowały i wciągnęły. Myślę, że będę je czytać do czasu, aż w końcu nie uda mi się ich skończyć. Seria, o której teraz będę pisać może Wam się wydać naprawdę długa, a zakończenia dalej nie widać. Może Was to zdziwić, ale jakoś mnie to nie smuci. Przejdźmy jednak do rzeczy. O czym ja w ogóle piszę, zapytacie. Odpowiedź jest prosta, bo pozostała mi do skończenia tylko jedna ciekawa seria wampirza, a mianowicie Wampiry z Moorganville.

"Morganville w Teksasie nie przypomina innych miast."

W księdze ósmej „Czarny Świt” Rachel Caine kontynuuję rozpoczęty w poprzedniej części wątek, a jest nim walka z dragami. Draugi są czymś podobnym do wampirów, jednak jeszcze gorszym, bo właśnie nimi się żywią, nie mają naturalnego ciała, składają się jakby z galaretowatej substancji. Zastanawiacie się, co w tym...

Raybella | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Po bardzo długim czasie ponownie wróciłam do serii "Wampiry z Morganville".
Niestety ta część mnie zawiodła... Zwłaszcza że zakończyłam ją na bardzo dobrej "siódemce".
Jeśli ktoś by mnie spytał, o czym był ten tom, nie potrafiłabym na to pytanie odpowiedzieć.
Akcji prawie w ogóle nie było. Dopiero na samym końcu było lekkie przyspieszenie.
Nowy zabieg zmieniania narratora w każdym rozdziale był bardzo irytujący i wytrącający z równowagi. Moim zdaniem nie wpłynęło to pozytywnie na odbiór fabuły. W pewnym momencie motywy czy myśli poszczególnych postaci zaczęły mi się mieszać.
Chociaż za dużo tu tego nie było, ponieważ bohaterowi stracili na kolorze. Pod pewnymi względami ich charaktery zlewały się ze sobą. Miałam wrażenie, że stracili ducha.
W oczy rzucały się również błędy w tekście: literówki (ile razy można przekręcać imię Claire!), wstawianie złego słowa albo nieprawidłowy szyk zdania.
Z pewną obawą sięgnę po kolejny tom...

Aga1977 | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Może niektórych zdziwi ta opinia a może nie. Przeczytałam księgi od 1-8 i księga 8 jest chyba najsłabsza z wszystkich przeczytanych części. Monotonia. Nie ma tu wartkiej akcji - nie wciąga. Przeczytałam 3/4 tej części i na tym zakończę przygodę z tymi wampirami. Czytam... i początek nie zapowiadał takiej nudy od połowy po kilku stronach odkładam tą książkę i zabieram się za czytanie czegoś innego. Szkoda, bo tak dobrze się zapowiadało.
...
A jednak dobrnęłam do ostatniej strony tej części. Nie lubię niedokończonych książek.