Groteska literacka. Od diabła w Damaszku po Becketta i Mrożka

Wydawnictwo: Universitas
groteska, parodia, literatura
Franciszek

W książce omówiono zasadnicze kierunki myślenia o grotesce jako zjawisku estetycznym i psychologicznym. Autorka przedstawia główne kręgi tematyczne tego zjawiska, jego bohaterów, język oraz badania porównawcze groteski w jej relacjach lub opozycjach do komizmu, fantastyki, karykatury, parodii, satyry, ironii, absurdu. Analizuje różnorodne możliwości odbioru groteski jako literackiego wyrazu określonej filozoficznej postawy wobec życia.

źródło opisu: okładka

slow13ik | 2013-07-22
Przeczytana: 2009 rok

Pozycja bardzo przydatna podczas zgłębiania teamtu groteski w literaturze. Analizuje wybrane teksty literackie, większość z nich należy do kanonu lektur szkolnych.

myggfa | 2017-01-19
Mateusz | 2016-01-08