Wędrówki alpejskie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "W górach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sklep Podróżnika
wspinaczka, alpy, góry
asymon

“Wędrówki alpejskie” to zapis wspinaczkowych przeżyć autora na alpejskich ścianach. Od Mont Blanc, przed Matterhorn, aż po Grossglocknera – i wiele innych. Żuławski przyjechał w Alpy po raz pierwszy w 1936 roku i został przez nie momentalnie oczarowany, co odbija się w jego prozie. Czytając coraz to kolejne opowiadania, mamy przed oczami śnieżne burze, poszarpany lodowiec, podniebne biwaki, wyczerpujące wspinaczki, porażki i zwycięstwa. W tle wciąż są skalne olbrzymy Alp.

źródło opisu: http://podroznik.com.pl

źródło okładki: http://podroznik.com.pl

po_prostu_w | 2019-01-31

Książka jest zbiorem opowiadań, a może tylko relacji z alpejskich wypraw autora. Począwszy od pierwszej fascynacji tymi górami, aż po metodyczne zdobywanie coraz trudniejszych przejść. Warto pamiętać, że Żuławski był uznanym taternikiem i góry jako takie nie były dla niego nowością, mimo to Alpami się zachwycił i zachwyt ten w swojej książce uchwycił.
Żuławski należy do dawnego świata wspinaczy i podróżników którzy nie zostawiali towarzysza nawet gdy był bryłą lodu (to są jego słowa), i którzy też potrafili poprawnie a nawet lepiej niż poprawnie swoje przeżycia przekazać w formie literackiej wypowiedzi. Historie przytoczone w książce mają dobrze skomponowaną fabułę, autor trzyma równowagę między opisem wspinaczkowych detali a uwagami o bardziej ogólnym charakterze. Przy okazji pisze to wszystko ładnym, spokojnym językiem, o który coraz trudniej wśród współczesnych pozycji o podobnej tematyce.

Adrian Tync | 2012-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2012

Książka "Wędrówki alpejskie" Wawrzyńca Żuławskiego nieco mnie zawiodła - liczyłem na coś naprawdę niezwykłego, tymczasem dostałem garść relacji z przed- i powojennych polskich wypraw w Alpy. Niby na co więcej liczyć - sam się zastanawiałem. Może na to, by opisy nie były jedynie sprawozdaniami, by przedstawiane wydarzenia fascynowały, by całość wywoływała silne emocje - wzruszenie, zachwyt, niepokój? Niesprawiedliwym byłoby określenie tej książki jako bezrefleksyjnej, bo tak nie jest, jednak sposób, styl jej napisania, a także, być może, podejście autora do gór nie przemówiły do mnie. Trudno mi się pogodzić w sposobie widzenia gór jako drogi do sukcesu, pola walki, czy miejsca wejść "na czas", bo i o takich jest mowa. Przynajmniej ja tak to odebrałem.
Jeżeli kogoś interesuje wspinaczka sportowa, to być może ta pozycja go zainteresuje, mamy tu nieraz podane czasy przejścia, stopnie trudności, a nawet chyba nachylenie stoku - dla mnie nie było to aż tak fascynujące.