„Buddha's Brain: The Practical Neuroscience of Happiness, Love, and Wisdom”
978-83-7377-519-0
popularnonaukowa

Co sprawia, że dany człowiek nie jest w stanie przekonać innych do swoich racji i żyje w ciągłym stanie frustracji? Dlaczego niektórym się udaje porwać tłumy podczas gdy inni nie mają siły przebicia? Gdzie się kryje źródło spełnienia i dobrego samopoczucia? Dlaczego tak często czujemy się nieszczęśliwi, chociaż posiadamy praktycznie wszystkie rzeczy, które w naszym mniemaniu są potrzebne do zaspokojenia naszych potrzeb?

Na wszystkie te pytania odpowiadają neuropsycholog, będący jednocześnie nauczycielem medytacji i szanowany neurolog. Odkryli oni, że Budda i inni wielcy ludzie mieli zupełnie przeciętne mózgi, które następnie świadomie zmodyfikowali. Okazało się również, że każdy z nas może zrobić to samo. Wszystko za sprawą siły kreacji strumienia naszych myśli.

Z tej przełomowej publikacji dowiesz się, jak stymulować i wzmacniać mózg, aby móc tworzyć bardziej satysfakcjonujące związki, prowadzić uduchowione życie, pogłębiać poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. W trakcie lektury nauczysz się pobudzać w umyśle stan relaksu, radości i współczucia zamiast niepokoju, smutku i złości. W ten sposób osiągniesz lepsze samopoczucie i większy spokój umysłu.

Zmień mózg – zmień życie.

źródło opisu: www.studioastro.pl

źródło okładki: www.studioastro.pl

Wioleta Sadowska | 2012-10-18
Przeczytana: 18 października 2012

„Kiedy dokonujesz zmian w mózgu, dokonujesz zmian w życiu”

Czy wiecie, że przeciętnie człowiek umie wykorzystać jedynie od 5% do 6% możliwości swojego mózgu? Pojedyncze jednostki potrafią korzystać z niego w porywach do 12%. Mózg to organ, który nawet w tych czasach zawiera w sobie wiele zagadek i tajemnic. Znane są przypadki ludzi, którzy wykorzystując pracę tego organu potrafią czytać w myślach bądź doświadczają innych zjawisk paranormalnych. Biorąc to wszystko pod uwagę ciekawa byłam co autorzy „Mózgu Buddy” chcą nam przekazać w swojej książce.

Dr Rick Hanson to neuropsycholog oraz nauczyciel medytacji. Jest współzałożycielem Instytutu Neuronauki i Mądrości Kontemplacyjnej oraz redaktorem Biuletynu Mądry Mózg. Dr Hanson jest głównym autorem omawianej przeze mnie książki. Dr Richard Mendius natomiast to neurolog i wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim i Uniwersytecie Stanforda. Obaj autorzy współpracują ze sobą od wielu lat, czego rezultatem jest właśnie książka „Mózg...

sharifa | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Jak dla mnie ta książka jest przeceniona i dość uproszczona (pomimo wielu odniesień do neurologii), być może dlatego, że co nieco już czytałam w tym temacie. Nie znalazłam w niej nic ciekawego, poza spostrzeżeniami typu, że odczucie oddzielenia jest mechanizmem ewolucyjnym pozwalającym nam przetrwać. Plusem jest, że na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie. Oczywiście wszyscy zainteresowani neurologią mogą po nią sięgnąć, autorzy cytują najnowsze badania naukowe, więc z całą pewnością lektura wyjaśnia trochę działanie naszego mózgu.

Kalista | 2014-01-30
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Książka nie uprawia wodolejstwa, dla tych ludzi którzy są niedowiarkami i chcą przekonać się co się dzieje z mózgiem podczas przeżyć i uczuć to dobra pozycja. Dowiadujemy się ze mózg ma nieograniczone możliwości, i jest tak naprawdę ogromnym komputerem, potężnym laboratorium chemicznym a wszystkie procesy zachodzą w ułamkach sekund. Mózg tak samo reaguje nie zależnie czy coś dzieje naprawdę czy tylko sobie wyobrażamy. A wyobraźmy sobie teraz ze kroimy cytrynę na pół, kapie z niej kwaśny sok, a my go spijamy, czujemy jak go przełykamy. Większość to poczuje , jak napływa ślina do ust, trochę się krzywimy, a przecież tylko sobie to wyobrażamy i nie dzieje się to naprawdę. Książka opisuje co tam się w mózgu dzieje, na początku byłam pełna euforii, w połowie byłam już zmęczona terminami medycznymi, książka zrobiła się dosyć jednostajna. Resztę przeczytałam wybiorczo.

Bardzo fajna książka, przedstawiająca z perspektywy nauk o mózgu, wpływ praktyk buddyjskich na jego funkcjonowanie. Napisana łatwym, zrozumiałym dla laika językiem, podaje wiele ćwiczeń i medytacji, które rozwijają mózg w kierunku szczęścia, empatii i pozytywności.

Kiti | 2013-02-16

Dr Rick Hanson jest neurologiem, natomiast dr Richard Mendius neuropsychoogiem. Poniższa pozycja jest efektem ich wspólnej pracy.

Mózg i umysł oddziaływają na siebie wzajemnie, choć pewnie tylko kilka procent z nas zdaje sobie z tego sprawę. Gdy zmiany zajdą w jednym z wyżej wymienionych obszarów mają one wielki wpływ na ten drugi! Muszę przyznać, że pierwszy raz o tym czytałam i wcześniej nie zdawałam sobie z tego do końca sprawy…

Naszym doświadczeniom ton emocjonalny nadaje właśnie mózg. To właśnie dzięki niemu będziemy wiedzieli, co jest pozytywne, neutralne, czy negatywne. W odniesieniu do tego będziemy mogli zdecydować, z którymi rzeczami chcemy mieć styczność.

Bardziej zwracamy uwagę na sytuacje o złym wydźwięku, niż dobrym. Nie zwracamy pewnie na to większej uwagi, lecz takie są fakty…

Autorzy głównie skupili się na opisywaniu mózgu i jego pracy, co muszę przyznać strasznie mnie nużyło. Sama książka jest dość gruba, jednak nie zawiera wiele interesujących faktów. Z...

Antagonista Esklaważu | 2017-09-05
adambb | 2017-07-20