Jest taki dowcip!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
satyra, humor
satyra
Galahad

Książka jest swoistym Vademecum, które podobnie jak na przykład językowe Rozmówki, powinniśmy zawsze nosić przy sobie. W momencie, w którym, naszym zdaniem, sytuacja do opowiedzenia stosownego dowcipu w pełni już dojrzała, wyszukujemy pod odpowiednią literą odpowiednie hasło, a następnie szybko uczymy się na pamięć dowcipu ilustrującego to hasło. Ale nie tylko o taką zabawę chodzi. Dowcipy równie szybko rodzą się, jak i umierają. Nie powinno to nas jednak martwić. Na miejsce nawet najlepszego, możemy stworzyć własny. Mamy więc szansę zostać autorami, choć być może tylko anonimowymi. Bo przecież bywa i tak, że przypisane niektórym artystom, naukowcom czy myślicielom anegdoty, nie oni wymyślili

źródło opisu: Iskry, 1973

źródło okładki: źródło własne

atimere | 2016-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Ja zatytułowałbym to raczej "Poradnik ciętej riposty". Jest to oryginalna pozycja, która zupełnie przypadkiem wpadła mi w łapki. Część z dowcipów które autor sugeruje opowiadać we wskazanych w poradniku sytuacjach zdezaktualizowała się nieco, bo prac rozlicznych i różnorodnych w ramach czynu młodzieżowego już nikt nie dokonuje. Ale idea poradników aktualna jest nadal, co prawda osobiście ich nie czytuję, ale widuję w księgarniach i podejrzewam, że i poradnik opowiadania dowcipów znaleźlibyśmy aktualnie na rynku wydawniczym. Tym niemniej, śmiem twierdzić (mimo iż jak powiedziałam żadnych poradników nie czytuję, więc jest to twierdzenie całkowicie gołosłowne), że nie byłby tak zjadliwy jak to drobne dziełko Jerzego Wittlina, które chwilami aż ocieka jadem i złośliwością. Zaś dzięki upływowi lat nabrało już ciut historycznego charakteru, tym niemniej dla rozrywki można tam zajrzeć od czasu do czasu i raczej nie będzie to czas nieprzyjemnie spędzony.

wakahisa | 2017-06-04
Przeczytana: 07 października 2017