O dzielnym Piaście

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Kamena

"… Pod Kruszwicą w ową porę
stała chata tuż pod borem.
Chata stała jasna, biała
słoma kryta, w kwieciu cała.
A w niej żyli sobie cicho
Piast Kołodziej wraz z Rzepichą.
Choć chodzili w zgrzebnym płótnie,
choć chodzili w łapciach z łyka,
żyli dobrze i niesmutnie,
pszczela grała im muzyka.
Orał pole Piast wesoły
prostym radłem we dwa woły…"

Ilustracje: Jan Zieliński.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1986

źródło okładki: http://mojeksiazeczki.blox.pl/resource/ODzielnymPiascie001.jpg

kasiaman55 | 2019-07-27
Na półkach: Historia., Przeczytane
Przeczytana: 1989 rok

Moje jedno z pierwszych spotkań z historią. Forma wierszowanej opowieści pozwala na szybkie i zgrabne zaznajomienie się z treścią dotyczącą początków państwa polskiego. Książeczkę czyta się lekko, miło i przyjemnie. Przynajmniej tak było w moim odczuciu. Dzisiaj pewnie mało który nastolatek złapałby się za tego typu czytadełko, a szkoda.

Kamena | 2014-10-03

Chętnie obejrzałabym te ilustracje.

Pierwsza lekcja historii.
Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.
Cieszę się, że ostatnio wznowiono serię "Poczytaj mi mamo'. Co prawda wydanie książkowe nie ma - dla nas - tej wartości sentymentalnej, co te małe książeczki, ale nowe pokolenie dzieci może cieszyć się dobrą, dziecięcą literaturą.