Starożytny Rzym. Polityka i sztuka

83-01-12616-7
Rzym, sztuka rzymska
sztuka
Shahrivar

Podręcznik dla archeologów, w którym narracja poświęcona najważniejszym wydarzeniom polityczno-militarnym uzupełniona połączona jest z problematyką historyczno-artystyczną. Autor wymienia najważniejsze zabytki sztuki rzymskiej, zwłaszcza tej związanej z władzą i panowaniem (mało tu choćby o Pompejach). Daje też "przemówić" źródłom włączając w treść podręcznika bardzo nieraz długie (do 2 stron!) cytaty z dzieł łacińskich. Z pewnością narracja o dziejach politycznych byłaby zbyt mało szczegółowa dla historyka, Ostrowski jednak wyraźnie zaznacza, że fakty historyczne prezentowane są przede wszystkim tak, by wyjaśnić kontekst powstawania określonych zabytków. I to dobrze, bo książka "Starożytny Rzym: Polityka i sztuka" ma nieco inny cel i inną grupę odbiorców.

Materiał podzielony został według chronologii, a więc ab Urbe condita aż do upadku cesarstwa zachodniego. Każdy kolejny rozdział obejmuje jakiś okres w dziejach, przy czym czasom republikańskim poświęcono z oczywistych względów...

Shahrivar | 2015-06-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Pozycja, która znakomicie wprowadza czytelnika w problematykę reprezentacji władzy i polityki w starożytnym Rzymie.

Zbigniew | 2017-12-10
Iza | 2013-07-19