Budda, drogą ciszy i spokoju

Tłumaczenie: Justyna Kotlicka
Buddha, the quest for serenity
8370019900
buddyzm
Galahad

George N. Marshall, duchowny wiktoriański, jest autorem zbeletryzowanej biografii twórcy jednej z największych religii świata. Książka jest przeznaczona nie dla wąskiego grona uczonych znawców, lecz dla zwykłych czytelników, jacy chcą po nią sięgnąć. Z faktu, że mamy do czynienia z powieścią biograficzną, nie wynika, że jest to rzecz płaska, banalna: ukazuje nie tylko faktograficzną tkankę żywota Gautamy, lecz także głębsze motywacje jego wielkiego dzieła. Przemawia do zwykłego czytelnika w sposób mądry i głęboki.

źródło opisu: okładka

andziare | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

opowieść o życiu Siddharthy,przyjemnie się czyta

gypsy__rose__ | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

W moim odczuciu to całkiem niezły wstęp dla kogoś, kto dopiero zaczyna interesować się tematyką Buddy i Buddyzmu. Traktuje o jego historii i życiu Gautamy. Opowieść napisana jest w przystępny sposób i ukazuje (podejrzewam) bardzo ogólną, źródłową myśl Buddyzmu.
Jeśli ktoś oczekuje oświecenia po przeczytaniu jednej książki, najwyraźniej nie rozumie podstaw drogi prowadzącej ku temu stanowi. Chociażby tego, że kontemplacja i samodoskonalenie składają się na proces, którego nikt za nas do głowy nam nie wtłoczy. Sami musimy selekcjonować sobie mądrość, którą chcemy przyswajać i powoli dojrzewać do pewnych rzeczy pod wpływem wiedzy. Tę ostatnią znajdziemy na przykład w książkach. Na przykład takich jak ta.
Nie czuję po niej efektu "łał", ale cieszę się, że poświęciłam na nią swój czas. Prawdopodobnie poświęcę go w związku z tym w przyszłości również na inne, jej podobne.

Justyna | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

Spodziewałam się po tej książce czegoś wielkiego. Może nawet samego oświecenia, a tu lipa. Nic z niej nie wyniosłam. Nie mogła być napisana w sposób prosty dla czytelnika, tylko dla studenta, który pisze magistral o buddyzmie.
Jestem bardzo zawiedziona.

Artur Schodziński | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 listopada 2014

Koleś i mistrz zen zachęcili mnie do dwóch rzeczy: obejrzenia filmu Big Lebowski oraz przeczytania biografii Buddy.
Książka jest zbeletryzowanym opisem życia Gautamy oraz przedstawieniem podstaw jego nauki.
Jest to ciepła i mądra opowieść, niczym baśń. Nie można jej traktować jako dzieła naukowego.
Autor posługuje się bardzo nieścisłą terminologią, stawia znak równości między religią a systemem filozoficzno-etycznym.