978-83-08-05004-0
poeci współcześni, listy
jusola

Zbiór niezwykle ciekawej korespondencji wymienianej pomiędzy czołowymi polskimi pisarzami ubiegłego stulecia, reprezentantami elit intelektualnych w kraju i na emigracji. Julia Hartwig, jej mąż Artur Międzyrzecki oraz Czesław Miłosz wymieniają się spostrzeżeniami na temat literatury (krytyczne opinie o Zbigniewie Herbercie), sztuki, polityki, podróży, amerykańskiej codzienności, kraju i...

Julia Hartwig, jej mąż Artur Międzyrzecki oraz Czesław Miłosz wymieniają się spostrzeżeniami na temat literatury (krytyczne opinie o Zbigniewie Herbercie), sztuki, polityki, podróży, amerykańskiej codzienności, kraju i emigracji.

Większość listów pisana była w latach 1971-1988, niektóre, rzadsze pochodzą z późniejszego okresu, aż do roku 2004.

Jest to bez wątpienia ważny dokument , o cechach już historycznych, dotyczący świadomości, światopoglądów i personalnych kontaktów polskich literatów w latach 1970 -1990.

prof. Marta Wyka

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2443/K...»

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3306

Spotkanie via air mail

Okropnie jest tak być wyrzuconym. Przechodzi się przez długą noc duszy – pisze w 1971 r. w odpowiedzi na jeden z listów Artura Międzyrzeckiego Czesław Miłosz. Przebywa on już na emigracji od lat 50., w Stanach mieszka od 1960 r., a jego rozmówca przyjechał w 1970 r. na zaproszenie Uniwersytetu w Iowa na International Writing Program (Międzynarodowy Program Pisarski). Intensywnie korespondują ze sobą przez 4 lata pobytu państwa Międzyrzeckich w USA: Artura i Julii Hartwig, ale również przez następne, nawet gdy po śmierci Artura Międzyrzeckiego (1996 r.) pisze już tylko Julia Hartwig, choć sporadycznie, bo Czesław Miłosz mieszkać będzie już w Polsce (na stałe od 1993 r.).

Głównym bohaterem listów jest polski poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki Artur Międzyrzecki. Pisze on do „niedźwiedzia” z Berkeley o perypetiach związanych z pobytem w Stanach, m.in. o trudnym oczekiwaniu na żonę i córkę, problemach finansowych, adaptacyjnych, niepewności bytowej. Z czasem, gdy rodzina się połączy, ton bywa i mniej pesymistyczny, zawsze jednak podszyty dylematami polskiego literata, dotyczącymi powrotu do komunistycznego kraju, powrotu właściwie oczywistego, choć niełatwego. Wynikają one z docierających cały czas wieści z kraju o kondycji środowiska politycznego i intelektualnego. Międzyrzecki wyjechał z Polski po objęciu go zakazem druku w związku z aktywnością Związku Literatów Polskich (był wiceprezesem) po zdjęciu z afisza przedstawienia Mickiewiczowskich „Dziadów”.

Przebywając w...

Przebywając w Stanach, poeta nieustająco komentuje polską rzeczywistość. To ona jest stałym punktem odniesienia wymienianych z Czesławem Miłoszem uwag. Nie są one jednak wyłącznie doraźne. Intelektualna siła rozmówców przenosi je także na poziom natury ogólniejszej – jest próbą określenia polskiej czy nawet szerzej: wschodniej (środkowowschodniej) formacji intelektualnej, tak mocno definiowanej przez historię.

Tom korespondencji poetów jest lekturą nie dla każdego. Wymaga podstawowego choćby obeznania ze światem literackim, inaczej może być po prostu nudny i nieczytelny. Przykładem choćby sprawa wydania pamiętników „Mój wiek” Aleksandra Wata, redagowanych przez Czesława Miłosza. A jednak, gdy wybiera się go świadomie, kategoria literackiej „nudy” jest poza nim. Oczywiste jest, że i ci zorientowani czytać ten dialog będą odmiennie. Przeciętnym czytelnikom, takim jak ja, niuanse są na pewno niedostępne. Nie wszystkie okoliczności poruszanych spraw są w pełni jasne. Jednak przecież dużo satysfakcji czerpie się z tomu rozmów dwu ważnych poetów, gdy zrozumiałe są wypowiadane przez nich sądy. Niekoniecznie trzeba się z nimi zgadzać, poeci są bardzo krytyczni, szczególnie Czesław Miłosz, jednak ma się świadomość (milczącego wprawdzie, ale jednak) współuczestniczenia w literackiej dyskusji. Wiem, że to określenie trochę na wyrost, ale przecież czy nie tego czasem szukamy? – zbliżenia do tych, których znamy z kart literatury, nieśmiałego przycupnięcia przy wspólnym stole, gdy rozmawiają?

Tom korespondencji Artura Międzyrzeckiego i Julii Hartwig z Czesławem Miłoszem z lat 1970-2004 to lektura przebogata. Podsuwa nazwiska, tytuły, problemy, które warto czasem rozważyć samodzielnie, ale i przy pomocy dzieł interlokutorów. To lektura wymagająca intelektualnego zaangażowania, ale przecież dużo oddająca temu, kto po nią świadomie sięgnie.

Zapraszam do literackiego spotkania via air mail.

Justyna Radomińska

blekitnybalonik | 2014-07-15

Bardzo ciekawa korespondencja trójki pisarzy. Jest ona dobrym kompasem dla tych, co nie mają co czytać. Pojawia się w niej wiele inne innych tytułów czy autorów.

Metumtam | 2013-03-05
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Artur Międzyrzecki w 1970 roku pisał do swojego przyjaciela Czesława Miłosza: „W dzień, kiedy hinduscy astrologowie zapowiadali koniec świata, powiedział mi taksówkarz warszawski, co następuje: — Panie, lipa. Końca świata nie będzie — tak będziemy się męczyć”. Wtedy to z kraju, w którym koniec świata był widziany jako zbawczy kres mąk, do Stanów Zjednoczonych przyjechał Międzyrzecki objęty zakazem druku w Polsce za potępienie zdjęcia z afisza Dziadów. Zrzekłszy się wiceprezesury Związku Literatów Polskich, musiał opuścić kraj. Wybrał Stany Zjednoczone i tym samym znalazł się w środku huraganu rozterek patrioty, literata, i ojca rodziny na emigracji za oceanem.
W ubiegłym roku do rąk czytelników trafiły korespondencje: Miłosz–Iwaszkiewicz, Miłosz–Herbert, Miłosz–Jeleński. W każdym z tych zestawów ujawniał się inny wizerunek autora Zniewolonego umysłu: powściągliwy i rzeczowy, wręcz uczniowski, w rozmowach z Jarosławem Iwaszkiewiczem; rozemocjonowany i adorujący w listach do...

Marek | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Od kilku dni, gdy czytałem "korespondencję", byłem w stanie "błogo uszczęśliwionym". Czy może być inna reakcja czytelnika gdy przenosi się nagle z codziennego bełkotu gazetowo-telewizyjnego na język polski którym to dzisiaj już nieczęsto się posługujemy. Znakomita lektura o historii, tęsknocie i miłości do książek.

gggagg | 2013-01-02
Ślimaczek_97 Paula | 2017-06-28