Migotnik

Tłumaczenie: Ewa Nicewicz-Staszowska
Wydawnictwo: Bona
Lo stralisco
978-83-62836-36-9

Sakumata, słynnego w całej Turcji malarza, odwiedza wysłannik lokalnego władcy, wzywając do pałacu swego Pana. Ma on dlań niezwykłe zlecenie: trzeba udekorować malowidłami komnaty synka władcy, Madurera, któremu tajemnicza choroba odbiera możliwość kontaktu ze światem za murami. Dla obu - malarza i chłopca - będzie to początek niezwykłej przyjaźni i podróży w głąb siebie... Piękna, utrzymana...

Piękna, utrzymana w konwencji orientalnych baśni, opowieść o potędze wyobraźni, istocie sztuki i sile przyjaźni.
(Wydawnictwo Bona, 2012)

Ilustracje: Katarzyna Partyka

źródło opisu: http://www.wydawnictwobona.pl/zapowiedzi/

źródło okładki: http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/49/Migotnik

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 305

Baśniowe malowidła Madurera

Roberto Piumini stworzył uniwersalną opowieść, którą czytać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. To niezwykła historia pełna magicznych uniesień, chociaż nie ma w niej magii. Pełna żywych obrazów, chociaż bardzo statyczna. Piumini obrazami opisał przyjaźń dwojga skrajnie różnych bohaterów. Opisał dialog między malarzem Sakumatem a jedenastoletnim chłopcem o imieniu Madurer. O Sakumacie czytelnik nie wie zbyt dużo, pisarz ukazuje go jako tajemniczego i nieuchwytnego. Uchwytne są tylko jego dzieła. Jest „niemłody ale też niestary”. Sakumat nie mówi zbyt wiele, czas w jego życiu wyznacza wciąż rosnąca broda i obrazy, które tworzy na wielkich i pustych ścianach w komnatach Madurera.

I chociaż czytelnik wie, że Sakumat został zaproszony przez władcę Nactumalu burbana Ganuana, aby ten upiększył swoimi obrazami sypialnie jego chorego syna, to jednak cała historia zdaje się istnieć w pewnym zawieszeniu i nierealności. To sprawia, że czytanie tej krótkiej przypowieści, zahaczającej o baśń, staje się jeszcze bardziej niezwykłe.

Madurer i Sakumat dużo rozmawiają, a z rozmów tworzą się obrazy, tworzą się historie, które malarz przenosi na białe ściany i ożywia. „Sakumat […] umiał czekać, aż dzięki słowom, uśmiechom i wspomnieniom obraz stanie się spójny”.

Dzięki prośbom małego Madurera obraz nie pozostaje w spoczynku i pełnym ukończeniu, zmienia się. Trawa rośnie, żeby zaraz uschnąć i zmienić się w piach, a początkowo spokojne morze wzburza się, a malarz umieszcza na nim statek, którego wcześniej nie było widać na horyzoncie. I tylko sam czytelnik może zadawać sobie pytanie, czy ten piracki okręt płynie w wyobraźni chłopca, czy też Sakumat zmienia jego położenie za pomocą farb i pędzla.

Intensywność kolorów idzie w parze z samopoczuciem chłopca, a zmieniający się czas powiększa krajobrazy pełne gór, łąk i Migotnika, który świeci nocą, migocząc w świetle księżyca…
Prosty i piękny język Piuminiego stają się atutem tej opowieści, a ilustracje umieszczone
w tym wydaniu, nadają jej orientalny charakter i dodatkowo pobudzają wyobraźnię czytelnika.

Grzegorz Śmiałek

Cytaty za: "Migotnik", Roberto Piumini, Wydawnictwo Bona, Kraków, 2012.

Ewelina Mikołajczyk | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Jestem zaskoczona, że taka piękna książka jest praktycznie nieznana. Wielka szkoda, że w Polsce nie zyskała popularności, na którą zasługuje. Czytając troszkę przypomniał mi się Mały Książę, troszkę Oskar i Pani Róża. To ten typ opowiadań, podczas których czytania uśmiechasz się, a potem ronisz łezkę. Polecam!

Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 09 lutego 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia budzi oczywiste skojarzenia z "Oskarem i Panią Różą". Tu również pojawia się metaforyczna podróż umierającego dziecka, wypełniona plastycznymi opisami i ładnymi ilustracjami. Jest ładnie, przyjemnie.
Jeden minus. Po co islam w tle? Po co sugerowanie, że albo jesteś muzułmaninem, albo alkoholikiem niezdolnym do zwycięstwa? Nie lubię wtłaczania ideologii w książki przeznaczone dla młodszych czytelników.

Agnieszka | 2017-12-10
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Nie wiem co mnie zachęciło do przeczytania tej książki, ale nie był to czas stracony. To przyjemna lektura, napisana pięknym językiem i ozdobiona obrazami. Napisana tak, że nawet bez tych ilustracji czytając chce się malować. Jest w niej zawarta historia mężczyzny i chłopca, którzy tworzą zachwycające dzieła na ścianach komnat. Wyobraźnia moja działała na wysokich obrotach podążając za malarzem i twórcą.

To historia smutna, ale też pełna pozytywnych emocji i uczuć. Jasna, przepełniona miłością, przyjaźnią i miłymi relacjami głównych bohaterów. W książce zawarte są wzniosłe ideały, pozytywne przesłanki i siła dobrej ludzkiej energii. Ten smutny watek został tak opisany, że mimo łez zostaje w sercu ciepło i dobre wspomnienie.

Migotnik to historia Sakumata, mężczyzny o niezwykłym talencie malarskim, który nie narzekał na brak wyobraźni, natchnienia i zamówień. Malował zarówno dla biednych jak i bogatych, a jego sława docierała w coraz dalsze zakątki kraju. Starał się nie odmawiać...

HannaAnna | 2016-11-21
Przeczytana: 15 września 2016

Chciałabym czytać takie książki w dzieciństwie.

gajaczy | 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Super

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Super książka, nie tylko dla dzieci.Szkoda tylko że pod koniec chłopiec umiera. :((

Na półkach: Przeczytane, BONA

Znamy już wiele książek wydanych nakładem wydawnictwa Bona i wiemy, że są to książki niezwykłe. W większości przypadków jesteśmy naprawdę zaskoczone, gdyż książka z pozoru nieciekawa nie wyróżniająca się z tłumu, zawiera treść, której potem przez dłuższy czas nie jesteśmy w stanie zapomnieć. Literatura wydawnictwa BONA jest nietuzinkowa, a ich twórców, choć mało znanych zapamiętujemy na długo.

Jednym z przykładów jest nowość tegoż wydawnictwa czyli Migotnik autorstwa R. Piumini. Nie miałyśmy dotąd okazji poznać twórczości tego pisarza, a tytuł książki absolutnie nic nam nie mówił. Szybko więc przystąpiłyśmy do lektury i... pochłonęła nas bez reszty. Bo ta przeciętnie wyglądająca książeczka kryje w sobie niezwykłą i bardzo mądrą treść. Trudno nam było oderwać się odczytania tak bardzo ciekawe byłyśmy co wydarzy się dalej.

Migotnik to historia pewnego mężczyzny o niezwykłym talencie. Sakumat, bo tak miał na imię, potrafił stworzyć tak cudne obrazy, że wielu sądziło, iż są one...