Kwiat Lotosu

Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 4)
Wydawnictwo: Edipresse
literatura piękna
esperanza

Rafał Radwan to przystojny student medycyny. Wygadany, pewny siebie, z odwagą i animuszem patrzy w przyszłość. Nie przywiązuje się do miejsc i ludzi, słabszymi od siebie gardzi, kobiety ma za nic. Łaknie przygody i wyzwań. Postanawia rzucić uczelnię i nie oglądając się za siebie, wyjechać za granicę. Przed nim świat i życie! Gdy po latach podróżowania wraca do Polski, jego głowę rozpala nowe pragnienie - zdobyć kobietę, którą kiedyś zniszczył.

źródło opisu: EDIPRESSE POLSKA, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Viola Bu | 2019-09-22
Przeczytana: 12 września 2019

Jak bardzo zwodnicza jest okładka „Kwiatu lotosu” wydanego przez Edipresse!
Przede wszystkim powieść ta nie powinna być klasyfikowana jako literatura kobieca, ponieważ porusza zagadnienia ogólnoludzkie, które nie mogą być dzielone podług płci.
Tytuł nie jest określeniem piękności lica damy w koronkach widocznej na okładce, która nota bene w książce nie występuje, bo kwiat lotosu jest tutaj odniesieniem do buddyjskiej mantry wypowiadanej w celu przekształcenia negatywnych odczuć w drodze do oświecenia. Lotos jest w religii indyjskiej symbolem czystości duchowej oraz życiowego celu i to właśnie definiuje ideę powieści, jaką jest kwestia wolności umysłu i duszy człowieka.

Główny bohater pragnie osiągnąć ją odrzucając normy i zasady społeczne. Czy rzeczywiście tędy droga?

Atmosferę książki determinuje mroczny umysł Rafała Radwana. Jest to mężczyzna sarkastyczny i cyniczny. Nihilista i anarchista, który za wolność człowieka uważa odżegnanie się od wszelkich zasad i więzów rodzinnych,...

marysienkap | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

Bardzo filozoficzna powieść o miłości tragicznej i przyjaźniach męskich.

m4ckoj | 2017-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Potwierdzam opinie poprzedników. Sporo w tej książce bólu, tragedii, smutku, a mało radości. Czytając "Kwiat lotosu" odniosłem wrażenie, że autorka chciała pokazać jak ludzie są różni. Dla bohaterów pojęcia "wolność" czy też "miłość" miały całkowicie różne definicje.

Kachusek | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

Niestety, tym razem, książka jednej z moich ulubionych autorek okazała się za ciężka. Była tak przeładowana smutkiem, rozgoryczeniem i żałością, że ledwo ją udźwignęłam.. Przesmutna, nostalgiczna i dramatyczna. Choć nie mówię, że to zła książka. Dobra i jak zwykle u pani Marii z przesłaniem. Ale tak jakby, za dużo i za bardzo..

Rosalia_de_Castro | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2016
Przeczytana: 13 lipca 2016

Chcialoby sie napisac "czysty pozytywizm", bo i w takich duchu jest ta powiesc. Jest tu watek milosnego cierpienia ze wzgledu na roznice klasowe, jest i milosc niespelniona, nieszczesliwa, gwaltowna, ale przede wszystkim jest tu duzo rozwazan ideowych. O Bogu, o spoleczenstwie, o zyciu.
Mozna przeczytac.

Karolina Charchowska | 2015-06-13
Przeczytana: czerwiec 2015

Miałam wrażenie, że każdy rozdział dzieli co najmniej parę lat ... Historia działa się za szybko i była przewidywalna ... ale baaaardzo duży plus za narrację! :)

ZARAZA | 2014-11-16
Przeczytana: listopad 2014

Moje pierwsze spotkanie z panią Rodziewiczówną. Babcia wcisnęła mi trzy książki tej autorki. Jak mogłam odmówić babci? Zaczęłam od "Kwiatu lotosu" i przez pierwsze kilkanaście stron byłam zachwycona. Czułam, jak książka wsysa moją duszę coraz bardziej i bardziej... aż tu nagłe otrzeźwienie. Nie wiem dokładnie, w którym momencie, ale powieść zaczęła mnie strasznie nudzić, a narracja drażnić. Miałam wielką ochotę przekartkować całą książkę, powstrzymałam się, ale kilka tylko przeleciałam wzrokiem. Szkoda, bo początek zapowiadał się tak znakomicie. Zakończenie historii podobało mi się, ale cóż to za mało. Jeszcze nie wiem, jakie mam zdanie o twórczości Rodziewiczównej, bowiem za mało przeczytałam. Ale myślę, że tu będą dwie proste drogi, albo pokocham jej powieści albo powiem dziękuje już na zawsze.

Dumla | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

Być może przywykłam do tego że historie miłosne tak naprawdę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, dlatego "Kwiat Lotosu" ostatecznie męczył mnie niemiłosiernie. O ile jeszcze zaczęło się ciekawie i zabawie, tak z każdą kolejną stroną było już tylko coraz bardziej nudno, smutno, nudno i smutno. Być może było to spowodowane stylem pisarskim (ale tylko po części), jednak historia sama w sobie także mnie nie porwała. Żebym mogła ocenić wyżej zabrało tej książce iskry.

ira | 2013-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wszystkie powieści tej autorki mi się podobają, i ta należy właśnie do kategorii "nie bardzo".
Zaczyna się dość obiecująco, pan Radwan w roli demona bardzo przekonujący (z jego niektórymi poglądami naprawdę trudno się nie zgodzić), i pomimo tego, że czytelnik wie doskonale, ku czemu to zmierza, czyta się dobrze.
Co rozczarowuje, to końcówka. Niestety, Leonka swoim czynem potwierdza teorię Rafała, że "kobieca natura", a tak naprawdę jej ciasnota umysłowa, weźmie nad nią górę.
Ostatnia scena niepotrzebna. Wolałabym, żeby demon zniknął, wolałabym nie wiedzieć, czy się zmieni, czy nie.
Nie bardzo tym razem, nie bardzo.

Gosia | 2013-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Nie wiem do kogo były adresowane jej książki, ale styl tak patetyczny, że dziwnie się to dzisiaj czyta. Sama historia nie jest zła, choć tragiczna.