Dlaczego wiara w naukę nas ogłupia?

Tłumaczenie: Juliusz Zychowicz
Wydawnictwo: WAM
Wo lassen sie denken?
978-83-7767-033-0
nauka, wiara
popularnonaukowa
matgarita

Wystarczy jeść więcej owoców, a od razu zmniejszy się ryzyko zachorowań. Lampka czerwonego wina chroni przed zawałem, a codzienny spacer na świeżym powietrzu wydłuża życie. Dzisiaj takie oczywistości i slogany przyobleka się w naukowe szaty. Bo kiedy słowa padną z ust eksperta, wszystko brzmi poważnie i przekonująco. Jednak nieustannie powtarzane, często skłaniają ludzi do porzucenia osobistego myślenia i krytycyzmu.

Reinhold Kreissl błyskotliwie, niekiedy wręcz ironicznie, ujawnia obszary rzeczywistości, w których naiwna wiara w naukę sprawia, że rezygnujemy z własnej dociekliwości. Autor nie próbuje obwiniać naukowców, że wynaleźli żarówkę, internet czy szczepionkę przeciwko ptasiej grypie. Demaskuje jednak takie podejście do nauki, które czyni z niej bożka, domagającego się bezdyskusyjnego posłuchu. Równocześnie pragnie przywrócić do łask zdrowy rozsądek, by nie dać się ogłupić pozorami naukowości.

źródło opisu: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=61620

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=61620

justi | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Autor z ironią ukazuje, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jeśli wierzymy w to, co się nam mówi, szczególnie jeśli potwierdzają nam tę wiedzę "autorytety" naukowo-medialne.