Serce dwóch światów

Tłumaczenie: Karolina Sikorska
Cykl: Oksa Pollock (tom 3)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Le Cœur des deux mondes
AMisz

Trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów, ulewne deszcze... Ziemia dosłownie się rozpada! Londyn tonie pod wzbierającymi wodami Tamizy, tymczasem Oksa i rodzina Pollocków uciekają, wyruszając jednocześnie na poszukiwanie Edefii, magicznej krainy ich przodków. To dla nich jedyna szansa, by przywrócić świat do stanu równowagi. Dla Oksy to niebezpieczna misja! Młoda Najłaskawsza zostaje zmuszona do...

Dla Oksy to niebezpieczna misja!
Młoda Najłaskawsza zostaje zmuszona do zawarcia sojuszu z Felonami, jej śmiertelnymi wrogami. Na szczęście może liczyć na pomoc swoich bliskich. Napotykając na swojej drodze wiele niebezpieczeństw, Oksa dotrze w końcu do sekretnych wrót Edefii. Żeby jednak przez nie przejść, musi zapłacić straszliwą cenę i zdobyć się na odwagę, by przekroczyć próg nieznanego. Co takiego odkryje po drugiej stronie?

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 279

Wiarołomcy, Bzikuski i Młoda Najłaskawsza czyli podróż do Edefii

Magiczne wydarzenia „Serca dwóch światów”, stworzone przez Anne Plichotę i Cendrine Wolf są kontynuacją dwóch poprzednich części, w których dzielna i niezwykła,
a jednocześnie bardzo wrażliwa nastolatka Oksa Pollock musi zmierzyć się
z przeciwnościami losu i przyjąć do wiadomości, że świat wokół niej diametralnie się zmienia. To magiczna powieść drogi, ucieczki z Londynu, który przestał być miejscem bezpiecznym. Oksie towarzyszą jej przyjaciele - tajemniczy Tugdual i zakochany w niej Gus, jak i wiele innych osób z rodziny. Cały świat, który znała ulega zagładzie. Nieustające kataklizmy Ze-Wnętrza sprawiają, że Oksa Pollock będąca Młodą Najłaskawszą wyrusza do krainy swoich przodków - Edefii.
To powieść o ludziach o ciemnoatramentowych oczach, którzy otwierają zamki przy pomocy zielonego chrząszcza, potrafią „pionowzlatywać”, ukoić ból i poprawić nastrój używając magicznych eliksirów. To również niezwykła historia Garonov, Zgadurków, Gretoryksów, Deficytków czyli niezwykłych stworzeń towarzyszących Tym-Którzy-Uszli, jak to nazywano grupę ludzi żyjącej poza Edefią. Ciekawymi postaciami mającymi w sobie wiele ciepła
i uroku są Bzikuski:

„[…] stworzenia w ogrodniczkach barwy zielonego jabłuszka […] Jedno było tłuściutkie, drugie podłużne; oba miały jednak ogromne oczy […] i szerokie twarze, a ich różową skórę pokrywał półprzejrzysty meszek.”

a jednocześnie bardzo wrażliwa nastolatka Oksa Pollock musi zmierzyć się
i uroku są Bzikuski:

Edefia i świat Ze-Wnętrzny utraciły swoją równowagę i tylko Oksa Pollock może przywrócić harmonię i uratować wszelkie istnienie. Wyprawa do Edefii nie będzie prosta, a Oksę jak
i innych członków wyprawy czeka wiele wyrzeczeń i niemiłych chwil. Ale dzięki Atramentowemu Smokowi, który wyłania się z tatuażu i Wańce-Pyskacz – niezrównanemu latającemu informatorowi, dotrze do celu, jednak będzie to zaledwie początek kłopotów
i zmian.

Czym żywi się Bladolicy, dlaczego tajemnicza Komnata Peleryny nie chce się otworzyć
i dokąd prowadzi labirynt, do którego Oksę zapraszają Wróżki Bez-Wieku?

Wiele nieodkrytych tajemnic, wiele postaci i wiele zdarzeń i przygód czeka na czytelnika Oksy Pollock. Minusem jest to, że trudno zaczyna się wyprawę z Oksą od trzeciej części. Mimo skrótowych przypomnień na samym początku powieści „nowy” czytelnik może zupełnie się pogubić. Radzę zacząć od początku…

Grzegorz Śmiałek

Cytaty za: "Oksa Pollock. Serce dwóch światów", Anne Plichota i Cendrine Wolf, Wydawnictwo Czarna Owca, Wrocław 2012.

Czarodziejka | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Miałam już nie czytać tej serii, ale jednak, nie mogąc nic znaleźć w bibliotece, postanowiłam dać Oksie jeszcze jedną szansę. Niestety zawiodałam się.
Dopiero w trzeciej części zdałam sobie sprawę, czemu nie przerwę czytać w połowie. Dotarło do mnie, że sam pomysł jest całkiem ciekawy, przynajmniej główny szkielet opowieści. Choć " ciekawy " to według mnie słowo na wyrost, ale nie mogę znaleźć innego słowa. Ewentualnie można by powiedzieć, że jest znośny. Za to wykonanie jest na znacznie niższym poziomie. Bardzo rażące jest według mnie tłumaczenie. Znaczy, oczywiście nie czytałam wersji oryginalnej, ale wydaje mi się, że niektóre słowa można było lepiej przetłumaczyć.
Poza tym mam wrażenie, że w tej części (jak i trochę w poprzednich) historia nie była spójna. Po prostu przeklejono ot tak do siebie różne niemające nic do siebie zdarzenia.
Dodatkowo nie podobają mi się bohaterzy. Nie potrafię tego wyjaśnić, ale większość z nich po prostu wyprowadza mnie z równowagi. Tych których...

Monika | 2017-03-14
Przeczytana: 13 marca 2017

"Oksa, choć od dzieciństwa łączy ją bliska więź z Gusem, odkrywa w sobie niepokojący pociąg do jednego z Tych-Którzy-Uszli, pięknego i mrocznego Tugduala. Kogo wybrać? ... Czy Oksa stanie na wysokości zadania? Czy wypełni swe niesamowite przeznaczeni?...".

SusanKelley | 2016-02-28

Pierwsze wrażenie: Byłam nastawiona na średnią książkę. Pierwsza część była 7/10, więc po drugiej części spodziewałam się około 5/10. Zaskoczyłam się pozytywnie. Okładka bardzo mi się podoba.
Bohaterowie: Oksa bardzo się zmieniła. Oczywiście dalej ma wybuchowy charakter i łatwo się denerwuje, ale zaczyna myśleć już bardziej dojrzale. Oprócz jej coraz większych kłopotów z miłością (chyba ja też miałabym problem na jej miejscu) podejmuje bardzo odpowiedzialne decyzje.
Gus choć dalej ma taki pesymistyczny nastrój do świata i samego siebie jest moim ulubionym (zaraz koło Tugduala) bohaterem.
" -Ale ja jestem za ciężki! - zaprotestował chłopiec. - Nie damy rady!
- Uwielbiam twój entuzjazm - rzucił Tugdual. - I to dodawanie otuchy. Niesamowite, jak to pomaga."

Choć obydwoje się nienawidzą i uwielbiają sobie dogryzać to i tak ich uwielbiam. Gus zrobił się bardziej (a raczej jeszcze bardziej) zmartwiony i... chory. Tak, Gus choruje, ale o tym więcej w trzeciej części. Ogólnie o...

Vertila | 2015-06-26
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Po oczekiwaniach udało mi się przeczytać kolejną część przygód Oksy.
Więc wracamy w prawie środek akcji. Pomocne okazało się przypomnienie co było w poprzednich częściach.
Świat się zawala. Nie tylko nasz ale i Edefia. Wszystko się sypie. I dosłownie i w przenośni. Akcji jest za to dużo. Oksa i Gus mają spore problemy. Nie powiem jakie, ale ma to związek z tym co się stało w 1 części. Wiem marna podpowiedź.
Polecam. Nie jest to znana seria książek, a bardzo ciekawa. Fantasy z nutką realistycznych sytuacji miłosnych. :) I dużo przygody
Ciąg dalszy nastąpi!

Agiti | 2013-06-06
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Może być.

| 2013-05-01

no i jest ta część! odlot! wiele się dzieje ta książka powinna być lekturą! ona musi być lekturą! w tym Tomie Oksa z Gusem zaczynają się
kłócić a co gorsze rozstawać, ale i tak to odlot!!!

Kasia | 2013-01-18
Przeczytana: 01 października 2012

Kolejny pełen przygód tom z serii Oksa Pollock. Również jak i poprzednie części bardzo mi się podobała. Polecam całą serię.

MaryGreenHood | 2016-10-16

Chyba moja ulubiona część ze wszystkich w serii.

matrix2000 | 2013-01-25

przeczytam napewno, skoro tak zachęcacie.

davkot1 | 2013-10-18

Przepiękna treść, i bogaty przekaz.

FotoKonkurs "Jesień z książką" - wyniki.

Dzisiaj na fanpage'u LC na Facebooku zakończył się FotoKonkurs "Jesień z książką", w którym można było wygrać książki idealne na jesienne wieczory. Okazało się, że książkowe mole lubią czytać i pstrykać fotki. Oto wyniki.