Gdańszczanie

Wydawnictwo: Marpress
historyczna
Lady89

"Gdańszczanie" to zbeletryzowana opowieść o losach Polaków w międzywojennym Gdańsku i okrutnych latach wojny. Wstrząsająca opowieść o krzywdach i ofiarach poniesionych przez tutejszą Polonię w obronie sprawy polskiej. Jest także opowieścią o stosowanych przez gdańskich hitlerowców mechanizmach wyzwalania nienawiści rasowej i narodowej, począwszy od organizowania bojówek poprzez szantaże mniejszości polskiej i żydowskiej oraz morderstwa i zsyłki do obozów koncentracyjnych.
Opowieść oparta jest na osobistych przeżyciach autora, jego najbliższych kolegów z pracy i znajomych. Nie jest pozbawiona subiektywnego spojrzenia na wydarzenia tamtych lat, ma tym większe znaczenie, że ukazuje złożone postawy społeczności niemieckiej w Gdańsku wobec wprowadzanej przez hitlerowców atmosfery terroru i zbrodni.

W przygotowaniu dalsze tomy (II,III,IV) opowiadające o dramatycznych powojennych losach głównego bohatera - Benka.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: http://www.antykwariat-bazar.pl/katalog/6_ii_wojna_swiatowa/86/w

Dreptak | 2014-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2014

Jako xźródło informacji o realiach życia w Wolnym Mieście książka bardzo cenna, natomiast pod względem literackim budzi wiele zastrzeźeń...

Łukasz Herholz | 2014-10-20
basia | 2013-03-20