Pieszo przez Indie

Indien zu Fuß: Eine Reise auf dem 78. Längengrad
978-83-7670-449-4
Indie, Azja, podróż, reportaż
Rever

Najlepszym sposobem poznania kraju i jego mieszkańców jest piesza wędrówka. Oliver Schulz szedł wzdłuż 78. południka, trasą brytyjskich geodetów Williama Lambtona i George‘a Everesta, którzy w XIX wieku dokonywali pomiaru subkontynentu indyjskiego, od tropikalnego krańca na południu aż po Himalaje na północy. Z dala od szlaków turystycznych przemierzał idylliczne krajobrazy wiejskie i rozrastające się miasta, kontrolowane przez maoistów dżungle i futurystyczne dzielnice wysokiej technologii.
Oliver Schulz opisuje rzeczywistość „nowych” Indii, gdzie obok boomu gospodarczego i optymizmu nadal występuje bieda i zacofanie, i opowiada o jedynym w swoim rodzaju zderzeniu wschodniego i zachodniego sposobu myślenia. "Pieszo przez Indie" jest niezwykłym reportażem z podróży, a równocześnie osobistą konfrontacją autora z krajem będącym wymarzonym celem wielu Europejczyków.

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/

Aksamitt | 2014-02-18
Na półkach: Posiadam

W tego typu publikacjach zdjęcia odgrywają niebagatelną rolę, taki punkt odniesienia do opisywanej kultury, obyczajowości, to jak są postrzegane codzienne sytuacje, jak maluje sie lokalny koloryt.Są nieodzownymi ilustracjami do słów przewodnika,czyli osoby opisującej swą podróż.Tutaj tego w ogóle nie doświadczamy, bo pomimo iż Schulz robił zdjęcia to sie tym z czytelnikiem nie podzielił. Bez tego książka traci na wartości. Nie chodzi tu o sam fakt oglądania kolorowych obrazków, ale lepszego rozeznania sie w sytuacji tak diametralnie odmiennej od codziennosci czytelnika polskiego, czy europejskiego.

A czym jest treść? Opisem pieszej wędrówki autora trasą wyznaczoną przez brytyjskich geodetów w XIXw. Nie jest to ani szlak turystyczny, ani szczególna pod jakimś względem droga a jednak wiedzie przez różnorodne - pod każdym względem - terytoria Indii; od wiejskich krajobrazów po dżunglę, od małych miasteczek po bujnie rozrastające sie dzielnice uprzemysłowionych miast.
Opowieść trapera...

Cyfranek | 2013-08-05
Na półkach: Indie
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

„Pieszo przez Indie” jest zapisem wędrówki przez niemal cały subkontynent z południowych krańców aż do podnóża Himalajów. Autor nie należy do nowicjuszy. Od wielu lat odwiedza Indie, posługuje się hindi, długo przygotowywał się do wędrówki. Ale, co podkreśla wielokrotnie, jest rozdarty pomiędzy miłością i nienawiścią do Indii. Przemarsz jest więc dla Olivera Schulza próbą zmierzenia się nie tylko z czasem i przestrzenią lecz także własnymi myślami i odczuciami. A tematem przewodnim i jednocześnie wyznacznikiem trasy jest nawiązanie do gigantycznej pracy wykonanej wzdłuż południka 78ºE przez angielskich kartografów. Anglicy (William Lambton i George Everest) dokonali w XIX wieku dokładnego pomiaru geodezyjnego i stworzyli osnowę kartograficzną brytyjskich Indii. W książce Oliviera Schulza pojawiają się często nawiązania do ich wspomnień, trasy przemarszu ekspedycji kartograficznej i dokonań. Autor stara się też odnaleźć ślady, jakie po kartografach mogły pozostać.

"W pewnej chwili...

Smiejka | 2015-04-03
Na półkach: 2015
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Interesujący reportaż z podróży do Indii. Autor przemierza ten kraj piechotą, drogą, którą 200 lat temu przechodzili Lambton i Everest, dwaj geodeci, którzy postanowili zmierzyć Indie.
Autor pokazuje Indie tym czym dokładnie są: krajem ogromnych różnic klasowych, kastowych, religijnych i kulturowych. Warto poświęcić chwilę na tą lekturę.

Tamanna | 2014-03-20
Na półkach: Indie
Przeczytana: 10 czerwca 2013

W Indiach byłam w 2011 roku. Od tego czasu obliczam się z pieniędzmi co roku i... na razie podróżuję czytając relacje innych. Podobnie podróżuję przecież od wielu lat.
Dobrze mi się wędrowało piechotą z Oliverem Schulzem te setki kilometrów od przylądka Kanyakumari, najbardziej wysuniętego na południe wybrzeża Indii po Himalaje. Naprawdę dobrze. Tym bardziej, że to on nosił plecak, to on kulał czy pocił się przeziębiony. Niestety to on też widział to, co widział. Wdzięczna mu jednak jestem, że spisał to, że mogłam przeżyć z nim podróż najpierw czytając o niej, potem ją opisując. Z podziwem dla jego wytrwałości, dla tak wyzywającego pomysłu wędrowania jak Gandhi przez Indie pieszo (nawet jeśli nie skorzystał z rady pewnej Induski, by iść boso). Zaciekawiła mnie tez jego decyzja podróżowania śladami GTS – Wielkiego Trygonometrycznego Survey, pomiaru Indii dokonywanego latami przez Lambtona, a po jego śmierci przez George'a Everesta. Teraz już wiem, jak zasłużonego, ale i...

Magic | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017