Błękitny Ptak

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Blauvogel
indianie, dom, Ameryka Płn., kolonie
Venix

Piękna powieść ukazująca życie amerykańskiego chłopca dwa razy wyrwanego z domu- wpierw z biologicznego gniazda rodzinnego kolonijczyków o białych twarzach, później zaś przez nich samych z tego drugiego, z którym zżył się jeszcze mocniej, z Długiego Domu czerwonoskórych Irokezów. Pokazuje historię dziecka, który musi na nowo uczyć się świata i to zupełnie innego i obcego od dotychczasowego. Spotka przy tym wiele trudności, jak złośliwy Zezowaty Lis, mordujące Czerwone Kurtki czy nawet i sam przymus przestawienia się z myślenia sposobem anglików na indian. Do tego nigdzie nie może czuć się bezpiecznie przez grążącą i jemu wojną ogarniającą coraz szersze kręgi. Wzruszająca historia opowiadająca o poszukiwaniu własnego miejsca.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Anna | 2012-12-01

Najlepsza książka mojego dzieciństwa!

Venix | 2012-11-23
Przeczytana: sierpień 2012

Zapewne byłaby to świetna książka dla dzieci, jako iż porusza bardzo ważne kwestie, które potrzebują poruszenia, szczególnie dla takich odbiorców, jakimi są dzieci, czyli te najważniejsze wartości- co znaczy prawdziwy dom, rodzina, ojczyzna, co można zrobić, gdy cały, własny, mały świat staje na głowie, komu można ufać, szukać pomocy, jak wpływa wychowanie na człowieka i na jego postrzeganie świata, Boga... to i wiele wiele więcej ukryte w pozornie zwykłej powieści dla dzieci. Dlatego właśnie, mimo iż nie jest skierowana do mnie, daje taką, a nie inną ocenę.