Sekret mojego turbanu

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Bellona
El secret del meu turbant
islam, kobieta, turban, poświęcenie,
literatura faktu
Agnieszka-Wawka

Nadia ma zaledwie osiem lat, kiedy kończy się jej dzieciństwo. Bomba zniszczyła jej dom i razem z nim jej dotychczasowe życie, jej twarz i wszelkie wygody i otaczający ją do tej pory dostatek. Jest to historia odważnej i szczególnej dziewczynki, która decyduje się zrezygnować z własnej tożsamości, aby uratować swoją rodzinę od nędzy i głodu. Dziewczynki, która w wieku dziesięciu lat decyduje się na zmianę białej chusty na turban, przyjmując tożsamość swojego zmarłego brata i walczy niestrudzenie o własne przetrwanie. W ciemnym turbanie modli się w meczecie obok starego mułły.

Każdy, kto ją zna szanuje ją i słucha z uwagą, choć jej głos jest słaby, a ciało wątłe. Ale przyjaciele i sąsiedzi wiedzą, że pod ubraniem nie jest młodym mężczyzną, jak sądzą wszyscy, ale młodą kobietą, która drży za każdym razem, kiedy jest zaczepiana przez Talibów w obawie, że jej tajemnica zostanie odkryta.
Nadia musiała zrezygnować z bycia sobą i narażać życie każdego dnia, aby ratować swoją rodzinę. Po ponad dziesięciu latach ukrywania swojej tożsamości jako kobiety, w wieku 21 lat Nadia przybyła do Hiszpanii, aby poddać się rekonstrukcji swojego zniszczonego przez bombę ciała. Historia, w stu procentach prawdziwa i wspaniała, mówi o odwadze, inteligencji, szczęściu i cierpieniach dziewczyny.

źródło opisu: Wyd. Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Ewa | 2018-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: luty 2014

Lidka | 2016-09-25
Przeczytana: 24 września 2016

Obraz Afganistanu i życia prostych ludzi,którzy walczą o przetrwanie. Skutki wybuchu wojny. Koszmar jaki przechodzi główna bohaterka. Wielki szacunek dla autorki(głównej bohaterki) i dziennikarki dzięki której Nadia ujrzała co to znaczy życie. Polecam

omon | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

Kupiłam tą książkę w Makro, bo zaciekawiła mnie okładka i opis zamieszczony na końcu. Jestem fanką arabskich książek, o Afganistanie jeszcze nie miałam okazji nic przeczytać, więc stwierdziłam, że może być ciekawa.
Liczyłam głównie na przybliżenie afgańskich tradycji, zwyczajów, opisy ciekawych miejsc itd. Nic z tego w książce nie znalazłam. Był tylko zaledwie jeden akapit, który przedstawiał sytuację, która była częsta w tamtym kraju.
Cała reszta książki to splot opowieści o czyszczeniu studni i wypasaniu zwierząt.
Napisana prostym językiem, ale historia nie jest wciągająca ani interesująca. Kończy się w momencie od którego moim zdaniem zacząłby się najciekawszy wątek.

Gdy wieczorem kładę się do łóżka książką, nieraz czytam ją przez kilka godzin. W przypadku "Sekretu mojego turbanu", oczy kleiły mi się już w połowie rozdziału. A że rozdziały są króciutkie, to za dobrze nie świadczy. Nie polecam.

Madi | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Historia Nadii opisana w tej książce jest bardzo ciekawa i zarazem smutna.
Czyta się szybko zarówno na krótkie,treściwe rozdziały,ale i na ciekawie opowiedzianą historię.
Historia ta opowiedziana jest prostym językiem,językiem dziecka,co sprawia ,że staje się jeszcze bardziej wiarygodna.
Wierzyć się nie chce ,że cała 5 osobowa rodzina ,z ojcem na czele żyła tylko z pracy jedenastoletniej ,okaleczonej dziewczynki i jej pomysłu na zarabianie.
Jest to moja pierwsza książka o wojnie domowej w Afganistanie i muszę stwierdzić ,że co nieco mi rozjaśniła.
Nie dosyć ,że życie kobiet w krajach arabskich jest trudne i przez nas Europejczyków niezrozumiane ,to jeszcze do tego dochodzą dodatkowe problemy z przeżyciem podczas wojny-KOSZMAR!

Muminka | 2015-05-27
Przeczytana: 26 maja 2015

Może pod względem językowym nie jest to porywająca lektura, ale jako historia z życia wzięta ma wartość historyczną. Nadia opowiada o dostatnim, szczęśliwym dzieciństwie, które zniweczyła wojna, reżim mudżahedinów i późniejsze przejęcia władzy przez talibów. Z nostalgią wspomina słynne cotygodniowe piątkowe uczty, na kilkanaście osób i fakt, że nikt nie chodził głodny. Co prawda małżeństwo rodziców nie było dobrane, matka była analfabetką, a ojciec aspirował do eleganckiego świata i walczył, by córki także były wykształcone. Sporo inwestował też w syna Zelmaiego. Wszystko było piękne zanim nie spadły bomby. Najpierw kobietom kazano nosić burki, potem zamykano w domostwach, a na straży obyczajów stanęła policja religijna. masowe egzekucje, niczym nie sprowokowane okrucieństwo oprawców. Zabrano ojca i rata, a po pewnym czasie odnalazł się ojciec, który milczał na temat losów syna.
Z nostalgią wspomina słynne cotygodniowe piątkowe uczty, na kilkanaście osób i fakt, że nikt nie...

Główną bohaterka „Sekretu mojego turbanu”jest nastoletnia Nadia pochodząca
i mieszkająca w Afganistanie . Życie dziewczynki początkowo przebiega bardzo radośnie ,wręcz sielankowo. Nie ma większych powodów do zmartwień .Dziewczynka jest po prostu szczęśliwa. Jednak jak możemy się domyśleć nie potrwa to długo .Pewnego dnia na Afganistan spada ogromna fala smutku , strachu , bólu. Rozpoczyna się intensywna wojna domowa.
Na ulicach roi się od zmasakrowanych ciał , odłamków od bomb,oraz dużej ilości gruzu.Pech chciał , że na dom bohaterki spada bomba .Wystarczy jedna chwila,jeden dzień żeby Nadia straciła wszystko. Życie dziewczynki wisi na włosku .Na sześć miesięcy popada w śpiączkę.Kiedy bliscy sadza , że nic i nikt nie jest wstanie uratować jej życia Nadia , budzi się . Od tej chwili jej życie zmieni się radykalnie o 180 stopni. I nigdy już nie będzie jak dawniej .W wyniku obrażeń dziewczynka ma poparzona znaczna cześć twarzy,przez co nie może normalnie jeść i funkcjonować ....

Bardzo podobała mi się.
Nadia to ciekawa i niezaprzeczalnie silna osoba, a ciężka praca w polu, utrzymywanie rozbitej rodziny, konieczność codziennego udawania i wreszcie oparzenia... Tak, dziewczyna lekkiego życia nie miała, a mimo to książka dla mnie była lekka w czytaniu - może to sprawka krótkich rozdziałów?
Bardzo wzruszyła mnie scena pomiędzy Nadią i Jej ojcem pod koniec książki...

mroźny_poranek | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

"Sekret mojego turbanu" opisuje historię niejakiej Nadii.
Dziewczynka wraz ze swoją rodziną przeżywa okrucieństwa wojny. Zniszczone domy, ofiary w ludziach oraz ucieczka przed złem to tylko niektóre elementy.
W związku z tym, że kobiety w krajach arabskich nie mają praktycznie żadnych praw, bohaterka zmuszona jest odmienić swoje dotychczasowe życie.
Postanawia zmienić swoją osobowość - przebiera się za chłopca i w ten sposób wykonuje różne ciężkie prace, żeby zapewnić rodzinie choćby parę groszy i odrobinę lepszy byt.
Determinacja i walka o lepsze jutro tego dziecka zrobiły na mnie ogromne wrażenie.
Dzięki jej uporowi, udało jej się osiągnąć naprawdę dużo.

Co do samej książki - napisana jest raczej prostym językiem.
To byłby na pewno jeden z minusów.
Drugi to mało opisów dotyczących obyczajów i życia w Afganistanie.
Jednakże myślę, że czasem warto jest przeczytać takie historie żeby docenić to, co się ma.

Przeczytana: 11 maja 2014

Jedna z tych histori,których się nie zapomina.

Agnieszka1303 | 2014-04-10

Wciagająca i poruszająca historia.