Zbiór pięciu opowiadań- "Ksiądz Filip", "Panna Winczewska", "Drobiazgi", "Oktawia", "Szkiełko".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pavvvel | 2016-10-07

Tom opowiadań "Znaki życia" (1938) to ważne ogniwo na drodze twórczej Dąbrowskiej, którą od zawsze fascynował jako artystkę proces życia, jego zmysłowe piękno i przemijanie. Nowela "Ksiądz Filip" to subtelne studium kapłana, dla którego celibat jest normą przeciwną życiu. Poszedł "na księdza", bo rodzice chcieli podnieść swój status społeczny, zaspokoić własne ambicje społeczne.
Z kolei "Panna Winczewska" to budowany techniką groteski brawurowy portret starzejącej się, a infantylnej, bibliotekarki.
Cały czas "ocieramy się" o "Noce i dnie". Opowiadanie "Oktawia", to historia życia Oktawii Kociełło, córki Teresy Kociełło, siostry Pani Barbary Niechcicowej. Ksiądż Filip jest proboszczem w Serbinowie i Pamiętowie. A nowela "Szkiełko" dotyczy Marcina Śniadowskiego, męża Agnieszki Niechcic.
Maria Dąbrowska mnie zafascynowała. Czytam "Dzienniki powojenne" i robię sobie przerwy na opowiadania i nowele. Chwilo...

Korynna | 2017-08-21
klimczok6 | 2017-07-10