rozwiń zwiń

Cwaniary

Okładka książki Cwaniary
Sylwia Chutnik Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2012-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-07
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327301871
Tagi:
literatura polska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego Sylwia Chutnik, Monika Sznajderman
Ocena 7,1
Kwestia charak... Sylwia Chutnik, Mon...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
778 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
312
109

Na półkach: , ,

Biorąc „Cwaniary” do ręki, spodziewajcie się książki mocnej, bezpośredniej i niekiedy brutalnej w przekazie. Bo trudno o literacką laurkę, gdy traktuje się o marginesie społecznym i ciemnej stronie miasta. Szkoda tylko, że w tym mroku autorka nie dała rady rozpalić światełka na końcu tunelu. Bo przy tej ilości bez-nadziei, przydałaby się chociażby iskierka nadziei.

Poznajcie Halinę Żyletę, Celinę Cios, Stefanię i Bronkę – cztery kobiety, w różny sposób pokrzywdzone przez los. Halina jest kobietą w zaawansowanej ciąży i świeżą wdową po swoim narzeczonym Antku. Regularnie chodzi na cmentarz i tak samo regularnie uczestniczy w ulicznych bójkach, dodając sobie odwagi setką wódki. Celina Cios również nie stroni od profilaktycznego łomotu. Za dnia miła ekspedientka, po pracy natomiast, z pałką w ręce wojowniczka o swoje ideały. Stefania z kolei widzi przemoc i ciosy z innej perspektywy, zaznając jej regularnie od swojego męża. Niejako bierna wyznawczyni koncepcji, że „tak musi być”. W tym niecodziennym skupisku patologii, ale właściwie jakby obok znajduje się również czwarta kumpela. Bronka, zna dobrze świat swoich koleżanek, ale poprzez dobrą sytuację finansową jakby separuje się od takich przyziemnych nieszczęść. Tyle tylko, że dopadło ją inne, mniej przyziemne, przed którym trudno uciec – nowotwór.

Kumpele mają ciężki żywot, ale traktują go raczej jako swoją misję czy ‘drogę wojownika’. Za dnia zwykłe kobiety – żony i pracowniczki, z nocą przeradzają się w chuliganice walczące o swoją wolność i dobre samopoczucie, spuszczające łomot wszystkim napotkanym mężczyznom, winnym czy nie. A jak zajdzie potrzeba również w słusznej sprawie, dla dobra ogółu, przeciwko deweloperom i nieuczciwym kamienicznikom.

Sylwia Chutnik prezentuje nam świat potencjalnie odmienny od znanego na co dzień, jednak znajdujący się tuż obok. Bagno patologii, przemocy i różnych depresji. Co najgorsze, nie poprzestaje na kreacji tego świata i prowadzonej fabule. Dorzuca ciężki i wulgarny język głównych bohaterek, który jest często wprost uzewnętrznieniem ich myśli. Nie spodziewajcie się górnolotnych sentencji, a brutalnej prawdy prosto w twarz. Trafne spostrzeżenia? – owszem, ale raczej doprowadzające do stanów depresyjnych niż poprawiające humor.

Mimo tego dobitnie dołującego krajobrazu i czasami dosyć ‚płytkiej’ fabuły, próbuję się doszukać drugiego dna, czy też rzeczonej na wstępie iskierki nadziei w morzu beznadziei. Czuję, że gdzieś tu jest, ale chyba nie dorosłem do oświecenia. Mam nadzieję, że poza tym co fabuła przedstawia – prawdziwie silne kobiety piorące po pyskach pozornie silnych facetów, czy przejmujących inicjatywę w pozornie beznadziejnej sytuacji – ma jakieś głębsze przesłanie, niwelujące brak happy-endu. Jeśli nie, to niestety „Cwaniary” pozostanie książką dla wąskiego grona odbiorców lubujących się w tego typu trudnych i kontrowersyjnych tematach. A podświadomie chciałbym, aby zyskała szersze grono odbiorców. Nie tylko dla specyficznego języka i opisywania rzeczywistości, ale i głębszego przesłania, które pewnie jest zawarte pod podszewką fabuły.

[ Recenzja pierwotnie opublikowana na blogu www.Zakladnik-Ksiazek.pl ]

Biorąc „Cwaniary” do ręki, spodziewajcie się książki mocnej, bezpośredniej i niekiedy brutalnej w przekazie. Bo trudno o literacką laurkę, gdy traktuje się o marginesie społecznym i ciemnej stronie miasta. Szkoda tylko, że w tym mroku autorka nie dała rady rozpalić światełka na końcu tunelu. Bo przy tej ilości bez-nadziei, przydałaby się chociażby iskierka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 237
  • Chcę przeczytać
    562
  • Posiadam
    229
  • 2013
    38
  • Teraz czytam
    30
  • Literatura polska
    15
  • 2014
    14
  • Ulubione
    14
  • Audiobooki
    11
  • Z biblioteki
    9

Cytaty

Więcej
Sylwia Chutnik Cwaniary Zobacz więcej
Sylwia Chutnik Cwaniary Zobacz więcej
Sylwia Chutnik Cwaniary Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także