Historia Lukasa

Cykl: Zakręty losu (tom 3)
Wydawnictwo: Novae Res
Sabinka

Ostatnia część trylogii o braciach Borowskich przedstawia życie Łukasza „Lukasa” Borowskiego. Gangstera, handlarza, mordercy, lecz również ukochanego syna, brata i męża. To wycieczka w przeszłość do czasów, gdy Lukas stawiał swoje pierwsze kroki „na mieście”, aż w końcu stał się jednym z najważniejszych ludzi mafii, świadkiem koronnym i odkupicielem własnych win. Bo za winy trzeba...

Bo za winy trzeba płacić.
Błędy naprawić.
Złe postępki zamienić na dobre.
Bo ja jestem Lukas. Prosty chłopak z miasta.
O gorącym sercu i zimnym spojrzeniu.
I zawsze spłacam swój dług.
Moje życie dopiero się zaczęło.
A dług pozostał jeszcze niespłacony...

Wstrząsająca i wzruszająca opowieść człowieka, który przeżył wiele, widział prawie wszystko i potrafił równie mocno kochać, co nienawidzić.

źródło opisu: Wyd. Novea Res, 2012

źródło okładki: http://zaczytani.pl/

Sentido | 2017-03-15

Przywiązałam się do Łukasza, do reszty Borowskich też ale ten tom uważam za zbędny. Jego droga od pełnego pasji nastolatka przez właściciela klubów na Śląsku, partnera w mafijnych interesach, świadka koronnego i współpracownika CBŚ jest wystarczająco opisana w poprzednich dwóch tomach.

Owszem na jaw wychodzą dwie rzeczy. To, że w jego ojciec nieświadomie wepchnął go do połswiatka, ale tak to jest gdy rodzic myśli, iż wie lepiej co dla dziecka najlepsze. Drugą rzeczą jest relacja z niedojrzałą i uzależnioną dziewczyną. Jednak i ten wątek uważam za wystarczająco rozwinięty.

Lukas wzorowany jest na przyjacielu pisarki, któremu nie udało się wyjść na prostą. Scena rozmowy braci Borowskich przyśniła się autorce, ale to nie zmienia faktu, że spowiedź gangstera nudzi. Nie jest emocjonująca i prawie niczego nie wprowadza, bo to co Lukas powiedział, można było zrobić jak w przypadku Griszy - wpleść myśli z przeszłości między teraźniejszość.

Pomimo tego, całą serię darzę ogromnym...

książek: 1943

"Wiesz, że czasami wystarczy impuls, błysk światła, ułamek sekundy, by zmienić swój los?"

Ta część, zamykająca trylogię, to spowiedź gangstera. Łukasz opowiada bratu wszystko, zaczynając od samego początku... Dowiadujemy się, jakie wydarzenie sprowadziło go na złą drogę, co działo się z nim potem. Poznajemy wszystkie jego uczucia, motywy postępowania. I całą bolesną historię jego związku z Małgośką.

Autorka początkowo nie zamierzała napisać tego tomu. I rzeczywiście nie jest on niezbędny, bo do właściwej akcji wnosi niewiele. Wiemy już wcześniej, jak to się wszystko zakończyło. A jednak opowieść Lukasa była bardzo potrzebna, bo dopiero teraz tak naprawdę go poznajemy. I mamy szansę poznać całą historię z zupełnie innego punktu widzenia, dowiadując się zupełnie nowych rzeczy.

Ten tom czyta się już spokojniej, bez napięcia, skoro to tylko snute wspomnienia. Budzi on zupełnie inne emocje - już nie niepokój o losy bohaterów, jedynie smutek, że ich życie było takie tragiczne i...

basik | 2017-01-11

Długo zastanawiałam się, czy przeczytać "Historię Lukasa". No bo po co skoro wszystko zostało już powiedziane i znam zakończenie.
A jednak warto było, bo autorka wcale nie powtarza tego co już było w poprzednich częściach. Pokazuje postać Lukasa z całkiem innej strony. Poznajemy jego drugie ja, to co naprawdę czuł, poznajemy motywy jego postępowania i dużo szczegółów z jego życia o których dotychczas nie było mowy, chociażby jak to się stało, że dalej żyje po zakończonych rozrachunkach z mafią.
A to sprawia, że dotychczasowa negatywna opinia o Lukasie, jaką miał dotychczas czytelnik, już nie jest taka jednoznaczna.
Łukasz opowiada o swoim życiu bratu tak szczerze jak na spowiedzi. Nie stara się wybielić swojego postępowania. Wprost przeciwnie. Wie że postępował źle, że ranił bliskich sobie ludzi i prowadził okropne życie.
To opowieść człowieka, który w swoim życiu stoczył się na dno, a potem stara się od niego odbić.I dzięki miłości to mu się udaje.
Teraz nie żałuję, że...

boziaczek | 2013-05-17

Z niecierpliwością i z wielkim zainteresowaniem podeszłam do tej książki. bardzo byłam ciekawa tej swoistej "spowiedzi" Lukasa. No i się nie zawiodłam.
Książka ta pełna jest emocji, które praktycznie wylewają się z każdej strony. Pomimo, iż czytelnik zna historię rodziny Borowskich z dwóch poprzednich części, to jednak autorka dostarcza bardzo wielu mocnych wrażeń. Sceny, które pamiętamy, przedstawione są teraz z punktu widzenia Łukasza tak, że właściwie wydarzenia nabierają zupełnie innego sensu...
Jest to opowieść o człowieku, który przeżył w swoim życiu chyba wszystko: miłość, śmierć, rozczarowanie, zdradę... Jest to opowieść o człowieku, który potrafił zrobić wszystko, by podjąć walkę z losem i odkupić swoje winy, a było ich niemało.
Zdecydowanie polecam i jest mi tak niezmiernie przykro, że to już koniec historii o rodzinie Borowskich.

Przebudzona | 2016-04-25
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

SUPER dodatek :) I jak fajne, że pani Agnieszka zabrała się za pisanie Nowego Pokolenia, bo stanowczo z mało braci Borowskich :). Świetne dopełnienie historii Lukasa i Małgośki - tego się nie spodziewałam, inaczej ją sobie wyobrażałam, a przyznam, że po przeczytaniu tej powieści doszłam do wniosku, że była ona osobą o skłonnościach destrukcyjnych i chyba nigdy do końca nie byłaby w pełni Łukasza (w sensie zakochańców z happy endem), bo nałóg przyćmiewał jej wszystko co dobre. I nie tylko ich historii, ALE ogólnie tam gdzie były jakieś niedopowiedzenia tutaj wszystko się rozjaśniło :)

POLECAM!!!

Gosia | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 25 maja 2016

Kolejna część Zakrętów losu to historia opowiedziana ustami Łukasza o jego mrocznej przeszłości. Szczegółowo mówi o swojej wielkiej miłości do Małgorzaty, jego powiązaniach ze światem przestępczym i teraźniejszych relacjach z Magdaleną. Autorka właśnie zakończyła pracę nad 4 tomem historii i juź nie mogę się doczekać jesieni 😀

MartaKu | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Nie lubię przeciągania historii i wymyślania na siłę dalszego ciągu. Uważałam że dwie część o losach tych bohaterów wystarczą. Dlatego trochę podchodziłam do tej książki z niechęcią. Ale teraz wiem że nie potrzebnie. Autorka nie nudziła, nie kombinowała, nie „lała wody”. Na szczęście nie ma tu powtarzania wątków z pierwszych dwóch części, jedynie nawiązania do pewnych fragmentów. Książka to bardzo interesująca i wciągająca spowiedź z przestępczego życia Lukasa. Ukazuje także jak potrafią być niszczycielskie ambicje rodziców, jak przypadek może zmienić los człowieka, jak przyznawać się do swoich win i jak wybaczać innym. Książka miła, łatwa, wciągająca -polecam.

mania_kch | 2014-04-13

„……….Co na mnie czeka za kolejnym zakrętem losu……”
Wzruszająca momentami przejmująca spowiedź życia człowieka, który niejednokrotnie znalazł się na takim zakręcie po którym nie było widać prostej drogi…
Ta książka to nie tylko fantastyczne ukazanie wydarzeń z perspektywy tego zbuntowanego, upadłego mężczyzny to także refleksja dla nas czytelników, że nie wszystko jest takie jak nam się wydaje na pierwszy rzut oka, warto sobie uzmysłowić, że każdy kij ma dwa końce i dobrze czasami przyjąć różne wersje wydarzeń.
Trylogia trafia na półkę moich ulubionych książek i i szczerze zachęcam do jej przeczytania:)

Ostatnia część wspaniałej trylogii zaskoczyła mnie niesamowicie no i szkoda, że to koniec historii braci Borowskich zaintrygowała mnie opowieść wzbudziła mnóstwo emocji, wzruszyła.
Historia opowiada o Łukaszu Borowskim gangsterze bracie Małgośki, który miał powiązania ze światem przestępczym, był w gangu próbuje naprawić swoje błędy, jakie popełnił.
Akcja dynamiczna wciągająca, świetnie napisana czyta się wspaniale przyniosła mi dużo emocji, wzruszeń wciąż coś się działo w książce.
Rewelacyjna, znakomita powieść warto przeczytać!!!

Malwina | 2013-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2013

Tak, jak się spodziewałam - trzecia część trylogii o braciach Borowskich okazała się klapą... Przeczytałam ją tylko dlatego, że nie lubię pozostawiać niedokończonych historii i chciałam się dowiedzieć, co dzieje się dalej z Katką i Krzyśkiem... Niestety tych informacji w trzeciej części było jak na lekarstwo, a sama historia Lukasa... Ciekawie było spojrzeć na wydarzenia opisane w pierwszych dwóch tomach z jego perspektywy, ale szczerze - średnio wierzę w taką szaleńczą miłość 26-latka do 16-latki... No nie oszukujmy się, przecież tych ludzi dzieliła przepaść, w każdym aspekcie życia. I ta jego "przemiana"? Jakoś mało realistyczne to wszystko.