Wiersze polskie do 1918 roku. Kwiaty pamięci

978-83-61178-34-7
poezja polska, antologia
poezja
jagarkar

[wybór wierszy Marzena Baranowska, Rafał Sarna ; red. tomu Rafał Sarna] Począwszy od Bogurodzicy anonimowego autora z końca XIII wieku, poprzez poezję Renesansu jednego z najwybitniejszych polskich poetów Jana Kochanowskiego, romantyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida, kończąc na Kazimierzu Przerwa-Tetmajerze i Tadeuszu Micińskim staraliśmy się w tej...

[wybór wierszy Marzena Baranowska, Rafał Sarna ; red. tomu Rafał Sarna]

Począwszy od Bogurodzicy anonimowego autora z końca XIII wieku,
poprzez poezję Renesansu jednego z najwybitniejszych polskich poetów
Jana Kochanowskiego, romantyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego
i Cypriana Kamila Norwida, kończąc na Kazimierzu Przerwa-Tetmajerze
i Tadeuszu Micińskim staraliśmy się w tej antologii zaprezentować
najważniejsze polskie wiersze, powstałe do 1918 roku.

Niektóre z nich mają już tylko wartość historyczną, inne, jak Bogurodzica,
wrosły na zawsze w nasz naród i towarzyszą nam do dziś. Potrafimy cytować
fragmenty wierszy Krasickiego, Mickiewicza, Słowackiego. Ta poezja tkwi w nas.

Wybór ten ma również nieocenioną wartość dla ucznia na każdym poziomie nauczania
oraz dla nauczyciela, który dzięki niemu rozszerzyć zakres obowiązujacego w szkole
materiału, pomaga usystematyzować i utrwalić wiedzę przed róznego typu egzaminami.

Ucznia, studentom i każdemu miłośnikowi poezji pozwala na głębsze poznanie nie tylko wierszy,
ale też na zrozumieniu procesów jakie zachodziły w literaturze na przestrzeni epok.

Nie znając poezji polskiej do 1918, nie sposób zrozumieć poezji tworzonej po 1918 roku
i w czasach współczesnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Martel, 2010

źródło okładki: http://martel-ksiazki.pl/index.php?route=product/p...»

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!