Bajki Babci Gąski

Wydawnictwo: Czytelnik
Contes de ma Mère l'Oye
klasyka
Marcel

Cykl barokowych baśni Charles'a Perraulta opublikowany w 1697 pod tytułem "Baśnie czyli opowieści z dawnych czasów" (Histoires ou Contes du Temps passé), zaś podtytuł brzmiał "Bajki Babci Gąski" (Contes de ma Mère l'Oye). Tytuł cyklu nawiązuje do znanej w folklorze postaci Babci Gąski. Materiał do swoich baśni prozą autor zaczerpnął z tradycji ludowej. Przedstawił je na dworze Króla Słońce jako dzieło swojego syna. Sobie przypisał jedynie krótkie wersy moralizatorskie zamykające opowiastki.

Ilustrował Jan Marcin Szancer.

źródło opisu: autorski

źródło okładki: własne

Viola Bu | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lipca 2013

Kto zna nazwisko Charles Perrault? Hmm… O, jest. Jedna osoba w pierwszym rzędzie! A kto zna bajki o Czerwonym Kapturku i o Kopciuszku? O! Wszyscy!!!

Tak, pan Perrault, Francuz żyjący w XVII wieku jest ewenementem literackim, którego baśnie odniosły większy sukces (bo światowy, a ponad to stały się klasykami gatunku) niż nazwisko samego autora.
Perrault nie był jednak pomysłodawcą baśni, ponieważ zebrał i ujednolicił różne wersje ludowych historyjek, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, to na jego bajkach oparli się ponad sto lat później Bracia Grimm.

W dawnych czasach pisarze tworzyli bajki i baśnie jako wesołe, umoralniające, lekko lubieżne, czasem straszne utwory dla dorosłych. Do dziecięcych uszu docierały w wersjach okrojonych.
W przekładzie Hanny Januszewskiej możemy przeczytać jednak pełne wersje tłumaczone m.in. na podstawie pierwszego ich wydania z 1697 roku. Dzięki temu wiem, że „Sinobrodego” oraz drugiej połowy bajki o Paluszku i o Śpiącej królewnie nie...