Matematyka w zagadkach: kreatywna nauka matematyki

Okładka książki Matematyka w zagadkach: kreatywna nauka matematyki Krzysztof Minge, Natalia Minge
Okładka książki Matematyka w zagadkach: kreatywna nauka matematyki
Krzysztof MingeNatalia Minge Wydawnictwo: Edgard Seria: Kapitan Nauka interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Kapitan Nauka
Edgard
2012-01-01
2012-01-01
edukacja matematyka zabawa

Okładka książki Jak wspierać rozwój dziecka Krzysztof Minge, Natalia Minge
Jak wspierać r... Krzysztof Minge, Na...
Okładka książki Cytrynowa bateria i inne eksperymenty Krzysztof Minge, Natalia Minge
Cytrynowa bate... Krzysztof Minge, Na...
Okładka książki Trening umysłu dla seniorów Krzysztof Minge, Natalia Minge
Trening umysłu... Krzysztof Minge, Na...
Okładka książki Jak uczyć się szybciej i skuteczniej Krzysztof Minge, Natalia Minge
Jak uczyć się ... Krzysztof Minge, Na...

Bardzo fajnie spojrzenie na temat. Polecam.

Bardzo fajnie spojrzenie na temat. Polecam.

To, że dzieci uwielbiają zagadki, dobrze wszyscy wiemy.
Wie to również Kapitan Nauka i dlatego sprawia, że matematyka wcale nie jest nudna czy trudna ale zamienia się w ciekawą zabawę.

Sama forma zagadek jest taka sama jak w przypadku Kart Obrazkowych do nauki angielskiego, które już pokazywałam. Karty, spięte w jednym rogu, rozkładają się w wachlarzyk. Na jednej stronie (niebieskiej) są pytania, zagadki i zadania do rozwiązania a na odwrocie (stronie pomarańczowej) są odpowiedzi.

Wszystko zapakowane w tekturowe pudełko, które łatwo zmieści się do plecaka czy torby i wyruszy z nami na wycieczkę, na spacer czy do lekarza.
Poziom zadań jest różny i rośnie wraz z numerem zagadek, których jest łącznie 112.
Na początek są to zadania z kształtami, szeregami i prostym liczeniem.
Dalej przechodzimy stopniowo przez dodawanie, odejmowanie aż do mnożenia i dzielenia.

Jednak to nie wszystko. Trzeba również wskazywać gdzie jest więcej gdzie mniej, na której drodze zbierze się więcej rzeczy, co jest bliżej a co dalej, co pasuje a co nie oraz wiele innych, równie ciekawych zadań do rozwiązania.
Treść pytań jest skonstruowana w prosty i przejrzysty sposób. Dziecko nie musi się domyślać o co chodzi. W dodatku są one zabawne i dobrze zilustrowane. Ulubionym pytaniem Oliwiera jest:
"Tyranozaur jest głodny i zamierza zjeść 2 triceratopsy Ile dinozaurów zostanie?".

Z zadaniami na początku świetnie sobie sam radzi. Prostemu dodawaniu i odejmowaniu również dał radę. Kolejne służą mu do nauki i wyjaśnienia jak "działa" matematyka.

Matematyka w zagadkach jest co prawda przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia, ale jeśli maluch już wcześniej umie sprawnie liczyć to i wcześniej może zacząć swoją przygodę z "wyższą" matematyką :)

Oprócz matematyki, karty uczą również logicznego myślenia. Przekazują również wiedzę z innych dziedzin oraz rozwijają spostrzegawczość i umiejętność rozwiązywania problemów.
Dodatkowo są świetnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem. Wprowadzając malucha w świat matematyki możemy się razem wspaniale bawić.

Gorąco polecam!

źródło:http://www.urwiskowo.com.pl/

To, że dzieci uwielbiają zagadki, dobrze wszyscy wiemy.

Chciałabym podzielić się z Wami pewnym odkryciem, które ucieszy przede wszystkim rodziców każdego dziecka powyżej szóstego roku życia. Dlaczego? Ponieważ to do ich pociech adresowana jest edukacyjna propozycja wydawnictwa Edgard - książeczka składająca się ze 112 kart zatytułowana "Matematyka w zagadkach". Jej celem jest kreatywna nauka matematyki przez zabawę, a także rozwój takich przydatnych cech, jak spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, i szybkiego kojarzenia, ćwiczenie pamięci wzrokowej, rozbudzanie ciekawości świata, rozwijanie inteligencji i wyobraźni przy jednoczesnym zagwarantowaniu świetnej zabawy.
Karty matematyczne są poręczne, twarde i śliskie - dzięki temu trudno je zabrudzić, pozaginać czy w inny sposób zniszczyć - dodatkowo spięte klipsem, co sprawia, że się nie rozsypują i nie gubią. Kolejność ich ułożenia w talii jest dość istotna, gdyż zagadki i łamigłówki posortowane są według stopnia trudności i dostosowane do wieku dziecka. Ich różnorodność i wszechstronność jest gwarancją długich chwil doskonałej zabawy, której nie grozi znużenie czy nuda, zaś forma, niezwykle lubiana przez dzieci, wzbudza ich naturalną ciekawość, stanowi wyzwanie dla ich wyobraźni i inteligencji, a także zapewnia możliwość samodzielnego rozwiązania, co jest dla dziecka prawdziwą frajdą. Karty bowiem są skonstruowane w taki sposób, że na ich awersie mieści się pytanie lub polecenie matematyczne, zaś rewers podaje odpowiedź z czytelnym i zrozumiałym uzasadnieniem. Ich wielką zaletą jest to, że odwołując się do skojarzeń i przestrzeni dobrze dziecku znanej - a więc najbliższego otoczenia, swojskiej codzienności i świata baśni - operują podstawowymi pojęciami matematycznymi ujętymi w formę zagadek (np. liczba, czas, odległość, kierunek, porównywanie wielkości, parzyste - nieparzyste),doskonalą umiejętność rozpoznawania kształtów i figur, ćwiczą i utrwalają podstawowe działania (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie); oferują też dziecku całe mnóstwo łamigłówek i gier gimnastykujących umysł (np. gra w kółko i krzyżyk, układanie puzzli i domina, wskazywanie dalszego ciągu liczb, orientowanie się w labiryncie). Różnorodność proponowanych zadań i ich pomysłowość jest niewiarygodna, ich oprawa graficzna niesamowicie atrakcyjna: humorystyczne, wyraziste ilustracje z sympatycznym przewodnikiem, kapitanem Nauką, pomagają zapamiętać matematyczne reguły w sposób szybki i przyjemny.
Kolejnym niewątpliwym atutem kart jest ich poręczny format, który ułatwia korzystanie z nich w każdych warunkach: w domu, w szkole, w podróży czy w poczekalni lekarskiej przychodni. Zagadki matematyczne to znakomity sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, fantastyczna inspiracja do dalszej nauki i zabawy oraz udana inwestycja w dobry start naszej pociechy w wymagającą szkolną rzeczywistość. Gorąco polecam!

Nie wiem jak Wy, ale ja będąc w szkole zawsze bardzo lubiłam matematykę. Chyba byłam też z niej w miarę dobra :) Teraz mam taką cichą nadzieję, że i Nikodem za jakiś czas kiedy pójdzie do szkoły, również polubi ten przedmiot. Szczerze powiedziawszy to mam nadzieję, że polubi wszystkie przedmioty ;) Ale jakby nie było to liczenie jest w życiu bardzo przydatną umiejętnością :)

W nasze ręce trafiły kolejne karty obrazkowe z serii "KAPITAN NAUKA". Tym razem jest to "Matematyka w zagadkach". W środku znajdziemy ponad 100 przeróżnych zagadek i łamigłówek dotyczących oczywiście liczenia, rozpoznawania figur, odległości, wielkości, kierunku, czasu... Wszystkie te zadania są odpowiednio dopasowane do wieku, w tym przypadku dla dzieci od 6 roku życia.

Jak zwykle w całej książeczce towarzyszy nam sympatyczny i wesoły Kapitan Nauka. Wszystkie polecenia oraz odpowiedzi są zilustrowane. Obrazki te są bardzo kolorowe, wyraziste i niesamowicie zabawne :) Wszystkie zagadki są ponumerowane, po jednej stronie (w tym przypadku niebieskiej) są polecenia oraz pytania, po drugiej stronie (pomarańczowej) są oczywiście odpowiedzi.

Moim zdaniem zadania te są bardzo ciekawe i różnorodne. Dotyczą bardzo wielu zagadnień z dziedziny matematyki. Należy na przykład powiedzieć kto jest niższy, a kto wyższy, policzyć kwadraty ukryte na obrazku, przejść labirynt, patrząc na obrazek odpowiedzieć, która planeta leży najdalej od słońca, dopasować domino, wskazać dalszy ciąg liczb... Znajdziemy tak też bardzo wiele innych przeróżnych zadań

Jak widzicie strony "Matematyki w zagadkach" są wąskie i wysokie. To dlatego, że są one połączone w rogu takim klipsem. Wysuwają się na boki, można je obkręcać dookoła... Dzięki temu są bardzo poręczne, wygodne. Z łatwością można je schować do kieszeni czy torebki, zabrać je ze sobą do szkoły, na wycieczkę, na jakąś dłuższą podróż samochodem... Na pewno nie zajmą dużo miejsca, zajmą za to dziecko na długi czas :)

Znajdziemy tutaj mnóstwo liczenia, ale nie tylko. Myślę, że zadania te nie są ani odrobinę nudne. Tak jak wspominałam są one bardzo różnorodne, a dzięki temu o wiele bardziej ciekawe. Wesołe ilustracje na pewno dodają książeczce dodatkowej atrakcyjności. Wszystko takie kolorowe, ładne, śmieszne... Aż chce się je przeglądać :)

Jest to taka nauka przez zabawę. Dzięki tym zagadkom dziecko na pewno polubi matematykę, a liczenie nie będzie już ani nudne, ani straszne :)

Mimo, że karty te przeznaczone są dla dzieci powyżej szóstego roku życia to my z moim 4-latkiem już teraz chętnie zaglądamy do tych łamigłówek. Nikodem z przyjemnością i łatwością rozwiązuje niektóre z nich. Mam ogromną nadzieję, że w przyszłości nie minie mu ochota do nauki matematyki :)

Nie wiem jak Wy, ale ja będąc w szkole zawsze bardzo lubiłam matematykę. Chyba byłam też z niej w miarę dobra :) Teraz mam taką cichą nadzieję, że i Nikodem za jakiś czas kiedy pójdzie do szkoły, również polubi ten przedmiot. Szczerze powiedziawszy to mam nadzieję, że polubi wszystkie przedmioty ;) Ale jakby nie było to liczenie jest w życiu bardzo przydatną umiejętnością...

• Edgard
  • Chcę mieć/Poszukuje na wymianę
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Matematyka w zagadkach: kreatywna nauka matematyki