seksuologia, medycyna
zdrowie, medycyna
wildfemale

Po dwóch bestsellerach – „O kobiecie” i „O mężczyźnie”, profesor Zbigniew Lew-Starowicz tym razem przygląda się najważniejszej stronie naszego życia – miłości. I co znajduje w naszych sercach i sypialniach? Miłość piorunującą, szaloną, nieodwzajemnioną – to tylko kilka klasyfikacji. Zdradza, jak odróżnić czyste pożądanie od uczucia, zwraca uwagę na różnice między zakochaniem mężczyzny a kobiety, a przede wszystkim radzi, co robić, żeby miłość nie wygasła. Profesor mówi: Ostrzegam przed patrzeniem na miłość przez różowe okulary. Dostrzeganie w niej tylko pozytywnego bieguna stanowi zagrożenie dla niej samej. Rodzi to bowiem konkretne oczekiwania i nastawienia, że „ma być fajnie”. Każde negatywne przeżycie jest utożsamiane z brakiem lub zanikiem miłości. A miłość to nie tylko uczucie, to coś głębszego: stan, określona postawa wobec drugiej osoby, której przecież towarzyszą sytuacje konfliktowe. W psychoanalizie istnieje pojęcie Eros i Thanatos – dwóch biegunów życia psychicznego. Biegun szczęścia i biegun cierpienia towarzyszy miłości, seksualnej, partnerskiej, macierzyńskiej, ojcowskiej.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl

Patrycja Perzyna | 2014-04-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Najlepsza! Pełno jest książek o tym jak kochać i być kochanym piszą w nich że miłość to cudny stan, że miłość nie rani a przynajmniej nie powinna.. A tu wynika że miłość jest trudna bo nie zawsze wystarczy kochać. Zakochanie to może jest takie coś, co jest ślepe i służalcze. Ale miłość to juz czas w którym widzimy wady i one nam zaczynają przeszkadzać. I myślimy wtedy że chyba się odkochuje bo nie potrafie tego czy siamtego znieść. I wtedy też zaczyna się walka między sobą, wyznaczanie granic, próby podporzadkowania sobie osoby, zmieniania jej na nasze wyobrażenia o tej wymarzonej osobie. A tu zonk! On jest "jakiś" i nie reaguje tak jak byśmy chcieli, mowie raz i nic mowie dwa znowu nic.. czy to oznacza że mnie nie kocha? A może tylko pokazuje że nie jest marionetką. Potrzebna rozmowa a rozmowy są trudne bo jak nieumiejetnie zadam pytanie to może sie bronić zaprzeczać atakować nawet... miłość jest wymagająca i cholernie potrafi zranić. Ale bez miłości puste jest nasze życie....

Bilbo | 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 września 2014

Ostatni poradnik profesora Lwa-Starowicza, który kupiłam. Ze wszystkich części - "O miłości" podobała mi się najbardziej i nie umiem tego wytłumaczyć, bo przecież jakby nie było każdy z tych poradników jest o tym, co się dzieje między kobietą i mężczyzną. Podtrzymuję swoje zdanie, że zdecydowanie wolę czytać profesora niż słuchać. Książka bardzo dobra i to pozycja, którą powinno się co jakiś czas odświeżać.
Mam jeszcze takie spostrzeżenie, że kilka rzeczy się powielało (z poprzednimi tomami), ale w sumie - nie jest to żaden zarzut, bo wielokrotne powtarzanie tylko utwierdza zdobytą wiedzę.

paxik | 2013-04-19

Jak wszystkie części tak i ten wywiad czyta się szybko. Lew Starowicz nie snuje wizji miłości łatwej, pozbawia złudzeń tych, którzy wierzą, że wystarczy kochać. Uświadamia, jeśli ktoś myśli inaczej, że małżeństwo nie zwalnia z obowiązku dbania o związek. Nie koncentruje się tylko na uczuciach, nie bagatelizuje znaczenia seksu, sfery fizycznej w relacjach wewnątrz pary. Książka pobudza do refleksji, inspiruje do czytania innych pozycji na ten temat.

Sanna | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Ciekawa książka, czyta się błyskawicznie. Przypuszczam, że dla niejednego może okazać się pożyteczna, jednak dla mnie była mniej odkrywcza niż przeczytana nieco wcześniej "O kobiecie" tego samego autora. Drobna uwaga na minus: w obu książkach momentami drażni (i zaskakuje!) lekki seksizm profesora.

Katarzyna | 2013-07-24

Autor przekonuje nas, że chociaż wiemy o miłości prawie wszystko, to jednak często ulegamy złudzeniom i nieświadomie karmimy złudzeniami swoje wyobrażenia. Konkretnie wyjaśnia nam pułapki błędnego myślenia i sprowadza czytelnika na właściwe tory. Polecam!

Fitnesska | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Ciekawa, pouczająca rozmowa Zbigniewa Lwa-Starowicza z Krystyną Romanowską. Znany seksuolog opisuje na podstawie swojej wieloletniej praktyki zawodowej mechanizmy jakimi rządzi się miłość. Polecam :)

wildfemale | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Sympatyczna miła i wyważona opinia eksperta na temat współczesnej miłości. Książka napisana jest w formie wywiadu, przedstawiono różne rodzaje miłości i specyficzne trudności związane z kochaniem w dobie przemian kulturowych i społecznych. Nie ze wszystkimi poglądami eksperta trzeba się zgadzać, czasem też trąci nachalną autoprezentacją gdy mówi o ekskluzywnych pacjentach, których leczył, ale po lekturze całości pozostaje miłe wrażenie. Lekka książka na jedno popołudnie.

Mariusz | 2013-09-04
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Trudno pisać o miłości nie unikając banału, klisz itp. Myślę, że Starowiczowi to się udało. Podzielam jego wizję miłości jako coś co jest tożsame z odpowiedzialnością, a często mylone z fascynacją czy pożądaniem. Obowiązkowa lektura (jak i dwie poprzednie książki z tej serii) dla osób będących w związkach. Można sie wiele dowiedzieć.

Ewelina Karpiuk | 2013-07-16
Przeczytana: 06 czerwca 2013

O Starowiczu już co nie co zdarzyło mi się napisać. Dla tych, których to ominęło w skrócie przypomnę, że uwielbiam tego pana za sposób bycia, podziwiam go za dorobek naukowy i cenię go jako specjalistę seksuologa.

Po przeczytaniu „O kobiecie” i „O mężczyźnie” nadszedł czas na zapoznanie się z kolejnymi tomami z serii wydanej przez Czerwone i Czarne. Dlatego dzisiaj będzie kilka słów o książkach „O miłości” i „O rozkoszy”. Również tym razem recenzja będzie łączona, chociaż profesor uświadomi nam, że miłość i rozkosz nie zawsze idą ze sobą w parze.

Pierwsza z publikacji w moim odczuciu jest tą najtrudniejszą, ponieważ miłość to temat rzeka. Jednak profesor udzieli nam kilku wskazówek, które sprawią, że będzie nam łatwiej zrozumieć pewne zależności. Będzie o tym dlaczego mylimy miłość z pożądaniem, będzie o nieszczęśliwie zakochanych. Poszukamy odpowiedzi na pytanie jak stworzyć idealny związek i kiedy warto się rozejść. Przyjrzymy się miłościom „z Internetu”, miłościom...

Keenyah | 2015-03-10

Dzięki tej rozmowie zdałam sobie sprawę, że popełniamy błędy w miłości nie tylko do partnera, ale też i w tej do dzieci. Lekko i szybko się czyta, a przy okazji można się czegoś dowiedzieć o tym jak poprawić relacje w związku.
Jak dla mnie strzał w 10 !