To, co najważniejsze

Wydawnictwo: Replika
978-83-76742-07-6

Nigdy nie jest za późno. Marta, odnosząca sukcesy prawniczka, wiedzie poukładane życie. Pracuje w renomowanej warszawskiej kancelarii, przerwy obiadowe spędza w zaprzyjaźnionej knajpce, a na wakacje jeździ co roku do Gdańska, do swojej kuzynki Basi. Choć rozwiedziona, ma znakomite relacje z jedyną córką, Anką, dwudziestoletnią studentką malarstwa. Gdyby nie obawa, że spotyka się ona z...

Nigdy nie jest za późno.

Marta, odnosząca sukcesy prawniczka, wiedzie poukładane życie. Pracuje w renomowanej warszawskiej kancelarii, przerwy obiadowe spędza w zaprzyjaźnionej knajpce, a na wakacje jeździ co roku do Gdańska, do swojej kuzynki Basi. Choć rozwiedziona, ma znakomite relacje z jedyną córką, Anką, dwudziestoletnią studentką malarstwa. Gdyby nie obawa, że spotyka się ona z niewłaściwym chłopakiem, Marta żyłaby sobie spokojnie, bez większych zmartwień.
Pewnego dnia przypadkowe spotkanie z Marcinem, szkolną miłością Marty, burzy spokój bohaterki. Wracają wspomnienia, dawne urazy i pytania, które dotąd pozostawały bez odpowiedzi. Wychodzą na jaw tajemnice sprzed dwóch dekad.

Czy można wybaczyć zdradę ukochanej osobie? A nielojalność najlepszemu przyjacielowi?
Czy da się rozpalić na nowo namiętność wygasłą przed laty? Wreszcie, jaką rolę w tej historii pełni bransoletka z granatami?

źródło opisu: http://www.replika.eu

źródło okładki: http://www.replika.eu

basik | 2017-03-13

Historia jakich wiele.
Dwaj młodzi mężczyźni kochają tą samą kobietę.
Marta jednak wybiera Marcina, bo to miłość jej życia.Po spędzonej upojnej nocy Marcin oświadcza, że wyjeżdża "za chlebem" do Kanady, Marta szuka pocieszenia w ramionach Pawła. Po pewnym czasie okazuje się, że jest w ciąży i gdy dowiaduje się o tym Marcin nie wraca już do Polski.
O tym wszystkim dowiadujemy się ze wspomnień bohaterów 20 lat później.
Marta odnosi sukcesy jako prawniczka i właśnie w kancelarii adwokackiej spotyka niespodziewanie Marcina, który przyjechał do Polski załatwić sprawę spadku. Wracają wspomnienia,dawne żale i pytania dlaczego.... Oboje dochodzą do wniosku, że ich miłość mimo upływu lat wcale nie wygasła.
Przed laty po wyjeździe Marcina, Marta wzięła ślub z Pawłem, który córkę Marty bardzo pokochał jak własne dziecko. Teraz jest po rozwodzie, rzadko ma kontakt z byłym mężem, ale teraz musi się z nim spotkać, bo jej córka zadaje się z nie odpowiednim chłopakiem i mogą z tego być...

kajsa | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

O ludzka naiwności!!!! Znowu dałam się nabrać!! Liczyłam na "inteligentną powieść, po mistrzowsku skonstruowaną intrygę,pełną tajemnic sprzed lat".
A cóż dostałam... bardzo przeciętną historyjkę,pozbawioną życiowego realizmu, napisaną fatalnym językiem, jakby autorką była nastolatką.
Łzawo,ckliwie i sentymentalnie...to nie dla mnie :))

kasandra_85 | 2012-11-21
Przeczytana: listopad 2012

vixen39 | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Po książkę sięgnełam "w ciemno" po udanej lekturze kryminałów autorki. Styl ten sam lekki, łatwy i przyjemny w odbiorze. Jednak fabuła dla mnie mdła,powielona w licznych filmach i książkach- trójkąt miłosny,wybory przyjaźń czy uczucie. Wielka miłość, złamane serca no i klasyk gatunku happy end. Nie moja bajka i ta książka mnie w tym utwierdza - pudrowy schemacik, banalny temacik...

| 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Słabe to było, oj, słabe.

Już sam opis powieści powinien był mnie zaalarmować. Ckliwe romansidło spod pióra Rogali? T e j Rogali, która dała nam wspaniałą serię o Górskiej i Tomczyku? Cóż, nie pozostawało mi nic innego, jak tylko w to uwierzyć - i oczywiście wypożyczyć "To, co najważniejsze" z biblioteki.

A potem...

Książka nie zachwyciła mnie zupełnie, zawierała zbyt dużo seksu, zaś wyjątkowo mało „tajemnic z przeszłości”, o których możemy przeczytać na rewersie okładki. Wszystkie zwroty akcji były przewidywalne do bólu. Główna bohaterka, Marta, to osoba irytująca i egzaltowana, zaś Marcin w niczym jej nie ustępuje. Frazesy padające z ust tego człowieka brzmią dziwnie bajkowo, wydumanie i sztucznie (choć nie zaprzeczam, niektóre osoby faktycznie tak się wysławiają, ale należy to do rzadkości). Szczerze? Polubiłam wyłącznie postaci studentek - Anki i Weroniki. No, Damian też nie był zły.

Jeśli chodzi o wydanie, to jest ono bardzo ładne (wyliczając może lekko kiczowatą...

gwiazdka | 2013-04-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

To co najważniejsze to historia Marty, Pawła, Ani i Marcina. Prawniczka Marta spotyka swoją, niewidzianą od dwudziestu lat, wielką miłość. Uczucia oczywiście odżywają, rozmowy prowadzą do odkurzenia starych, niewyjaśnionych spraw, wiele zagadek i niedomówień zostaje. Wszystko więc fajnie, ale książka nie wydała mi się wcale rewelacyjna. Wiele wątków było przewidywalnych. Irytowały mnie też dialogi, było w nich coś nienaturalnego. Poza tym sama treść, ot słodziutki romansik, w którym od początku czytelnik spodziewa się szczęśliwego zakończenia.

Tajemnica | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

„To, co najważniejsze” Małgorzaty Rogali to debiut literacki. Jaki? No cóż, zachwycać się nie będę na siłę, ale powiem wprost źle nie było. Teraz zimową porą my kobiety, a przynajmniej ja potrzebujemy lektury łatwej, prostej i przyjemnej. Takiej, która ogrzeje serce. Ciepły koc, gorąca herbata lub lampka dobrego wina do tej opowieści sprawdzi się doskonale.

Główną bohaterką jest Marta. Kobieta po czterdziestce, odnosząca spore sukcesy w życiu zawodowym. Prywatnie natomiast jest spełnioną mamą wspaniałej córki. Z mężem niestety nie ułożyło się, przez co Marta od kilku lat jest rozwódką.

Życie toczy się z dnia na dzień. Praca, dom i codzienne obowiązki sprawiają, że Marta powoli akceptuje swoja sytuację … aż do dnia, w którym bohaterka spotyka się zupełnie przypadkowo z mężczyzną ze swojej przeszłości. Jak się okazuje, to nie jest zwykły kolega ze szkolnych lat. Marcin był wielką miłością Marty.

Od dnia, w którym widzieli się po raz ostatni minęło 20 lat …. Aż 20, lub tylko 20...

Kasia | 2013-12-28

Po książkę M.Rogali sięgnęłam bo zachęciła mnie do tego przyjaciółka.
Fajna książka, sympatyczni bohaterowie, tajemnice sprzed lat. Powieść o sile miłości, wybaczaniu i drugiej szansie. Sympatyczna pozycja na zimowe wieczory

Katula | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 marca 2015

Dobrze i szybko się czyta....
Zbyt prosta i idealna..........
No jeśli komuś taka terapia w idealnym świecie, gdzie wszystko kończy się happy endem odpowiada i pomaga polecam....

izabela81 | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 23 marca 2016

Główny prym w tej książce wiodą uczucia i emocje. Jest strach, niepewność, ekscytacja, spokój i radość. To opowieść o niełatwej przeszłości, rodzinnych tajemnicach, miłości, namiętności, szczęściu, przyjaźni, zdradzie oraz trudach i wyzwaniach jakie czekają na nas każdego dnia. Bardzo podobało mi się to, że autorka stworzyła bohaterów szczerych, prawdziwych, z ich wadami i zaletami. To powieść, która wzrusza i daje nadzieję.