Wielka mistyfikacja. Czy Jezus i św. Paweł to jedna osoba?

Wydawnictwo: Czarna Owca
6 (9 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
978-83-7554-528-9
historia

Lena Einhorn w książce "Wielka mistyfikacja. Czy Jezus i św. Paweł to jedna osoba?" próbuje wyjaśnić tajemnice, jakimi owiana jest postać Jezusa z Nazaretu. Opierając się na licznych badaniach autorka kolejno opisuje narodziny Jezusa, jego dzieciństwo i zagadkową relację z Janem Chrzcicielem. Docieka, czy Jezus rzeczywiście umarł na krzyżu oraz co tak naprawdę przydarzyło się św. Pawłowi w drodze do Damaszku.

Einhorn analizuje rozbieżności ewangelii dotyczące życia Chrystusa i sugeruje, że wystarczy zmienić kilka imion uczestników i świadków wydarzeń biografii Jezusa oraz przesunąć czas jego publicznej działalności z lat 30. Do 50. N.e., a wtedy może okazać się, że Jezus i św. Paweł to jedna osoba...

KamilPawelak | 2018-12-17
Przeczytana: 2018 rok

Zaletą tej książki jest niewątpliwie to, iż nie podaje ona tzw. prawd ostatecznych, lecz jedynie różne teorie. Bez rozstrzygania i wciskania wniosków - dogmatów Czytelnikom.

Wiele jest ciekawostek, na które autorka zwróciła moją uwagę. Np. po co na zabalsamowanie Jezusa użyto aż ok. 43 kg mieszanki mirry i aloesu? Czy też dlaczego o apostole Pawle i to tylko lakonicznie mówi tylko jeden z tzw. ojców Kościoła?

Są w niniejszej książce także teorie, które się nie dodają, jeśli ktoś zna Biblię i historię pierwszych Chrześcijan.

Jednakże jest to bardzo dobra pozycja literacka, która zmusza do myślenia nad tym w co się wierzy, stawiania pytań i szukania nań odpowiedzi.

renavera | 2016-03-14

Bardzo lubię wszelkie teorie podważające zastany obraz świata i ukazujące go w nowej perspektywie. Ta książka opisuje jedną z takich właśnie możliwych alternatyw historii, którą, jak nam się wydaje, wszyscy dobrze znamy. Kim właściwie był Jezus, i czy na pewno był z Nazaretu, z Betlejem, czy może z jeszcze innego miejsca? Czy był prorokiem, czy bardziej politykiem? Nie został zapamiętany jako polityk. Dlaczego jego działalność polityczna została zapomniana, ale głoszona przez niego filozofia dała podwaliny jednej z najpotężniejszych obecnie światowych instytucji religijnych? Kto za tym stoi? i kim właściwie był Jezus? Czy naprawdę tak miał na imię? Nawet to nie jest do końca pewne. Nie ma na ten temat całkowitej zgodności w dostępnych źródłach historycznych. Czy kiedyś poznamy całą prawdę?

Gonzales | 2014-09-20
Przeczytana: 02 lipca 2013

Arcyciekawa podróż śladami św. Pawła. Gorąco polecam.

Pio | 2013-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013