Łukasz Kuć

"Lenin" Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego – jedna z pierwszych polskich powieści biograficznych – ma wiele odsłon. To historia życia człowieka, który sam siebie przygotował do roli przywódcy tłumu i realizacji okrutnego celu. Opowieść o wodzu potrafiącym manipulować zarówno swoimi bezkrytycznymi zwolennikami, jak i najbardziej zagorzałymi przeciwnikami. To także relacja z działań tyrana przedkładającego rewolucję nad jakiekolwiek kompromisy polityczne. Narastająca fala „czerwonego terroru” dotykała zwykłych ludzi, którzy próbowali radzić sobie w obliczu spowodowanego rządami bolszewików upadku kraju, gdy bieda, ludzka niesprawiedliwość i bezprawie były jeszcze gorsze niż w najbardziej ponurych okresach caratu.

Przetłumaczony na wiele języków europejskich, przedrukowywany w najpoważniejszych czasopismach i odkłamujący powtarzane przez lata mity bestseller, który „odegrał znaczącą rolę w uświadomieniu całemu światu, kto i jak robił rewolucję październikową”.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Przemysław Zyra | 2019-09-25
Na półkach: Przeczytane, Próby, Polecam, 2019
Przeczytana: 24 września 2019

Fabularyzowana opowieść o przywódcy rewolucji komunistycznej. Jak jest napisana i czym była ta książka to kwestie zupełnie różne. Jako dzieło literackie nie jest z pewnością dziełem wybitnym, choć czyta się dobrze i łatwo oczami wyobraźni widzi się zarysowane obrazy. Obraz Lenina w pierwszej części książki budzi zdziwienie i wątpliwości o tym co właściwie autor chce przekazać. Ale druga część opisująca działającą i wojującą już rewolucję nie pozostawia złudzeń.
Ale ta książka nie była tylko kolejną pozycją literacką, ale między innymi próbą "otwierania oczu" i demitologizacji postaci Lenina. Książkę wydano w 1930 roku i wiemy, że nie wszystkim naszym rodakom otworzyła oczy. Wielu rodaków zostało skażonych zgubną czerwoną zarazą. Po II wojnie światowej autor był wymazywany z pamięci, bo wówczas rola jego pisarstwa i tej właśnie książki wzrosła.
Dziś z pewnością dzieło może być niezrozumiane albo bagatelizowane. Warto więc zapoznać się z kontekstem, żeby ją lepiej zrozumieć.

tomsn | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Nie jest to literatura najwyższej próby, literacko dość toporne miejscami, ale daje obraz twórcy rewolucji październikowej. Lenin ma zapewne ambicje powieści psychologicznej i rzeczywiście rozterki wodza są zarysowane, jego motywacje i dążenia a także modus operandi. Tragizmu postaci nie ma, uproszczone wydarzenia, lecz dosadne i naturalistyczne opisy terroru - są. Książka zdecydowanie antykomunistyczna i w tym dobra. Najgorsza postać tej powieści to Dzierżyński (niestety - Polak). Czytanie dla wielbicieli Redisbad.

jolasia | 2018-03-26

Jestem trochę zdziwiona ilością entuzjastycznych ocen dla tej, moim zdaniem, ramoty. Ok, jako klasykę i eksponat muzealny mogę „Lenina“ Ossendowskiego jakoś zdzierżyć, natomiast książka naprawdę masywnie się zestarzała. Po piewsze wiemy dziś dużo więcej o historii konsekwencji poczynań Lenina (ZSRR, ale i reżimy komunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej, ale i Kuba, Korea północna, Chiny) niż szanowny Autor, znamy nieprzeliczone wspomnienia artystów i świadków tamtych czasów, znamy tragiczne życiorysy, dzięki czemu postac Lenina i jego „dokonania“ widzimy w szerszej skali. Poza tym współczesnie istnieje zupełnie inna metodyka, inne narzędzia do badania, porządkowania i opisywania mechanizmów społeczno-politycznych. Książka, choć pewnie jej merytorycznej zawartości nie ma co się czepiać, jest napisana w tonie dość naiwnej fabularyzowanej biografii. Momentami nieznośnie egzaltowanej. Książka miała premierę w 1930 roku i jak na tamte czasy była bardzo radykalna w bezkompromisowym...

Jacek Bochenek | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017

Psychopata, morderca, kłamca, twórca najbardziej zbrodniczego systemu w dziejach ludzkości. Tak, to ten umiłowany Lenin, który w czasach PRL był czczony i wielbiony przez aparatczyków. Pomimo tego, że tematyka i obraz tamtego okresu nie jest dla mnie nowością, książka jest jak uderzenie obuchem w głowę. Poraża prawdą i upiornymi opisami krwawej rewolucji. Pokazuje upodlenie i nienawiść ludzi, którzy pod hasłami wolności zniewalali i upokarzali coraz to nowe klasy ludzi. Rewolucja nie przyniosła wolności nikomu. Lenin nikogo nie oswobodził.

Adrian F | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Moim zdaniem nieco chaotyczna, ale za to naprawdę wstrząsająca biografia jednego z najgorszych czerwonych. Powinni ją przeczytać urzędnicy UE, którzy Lenina gloryfikują poprzez pokazywanie jego gęby na różnych plakatach jako zasłużonego człowieka. Miejscami potrafi znudzić. Paradoksalnie jej najlepsze fragmenty to te w których główny bohater nie występuje. Pomimo nieco ciężkiego odbioru, naprawdę godna polecenia.

Roman Dłużniewski | 2017-06-25

Przeczytałem tę książkę lata temu. Wtedy był to owoc zakazany. Dziś bym po nią ponownie nie sięgnął. Styl Ossendowskiego wydaje się nieco archaiczny a i wiedza na temat wodza bolszewii jest znacznie szersza niż za czasów autora. Nie polecam.

Roski | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Takie sobie. Na początku męczące, ale później jakoś poszło.

Koronczarka | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 08 marca 2017

Nie należę do wielbicieli Ossendowskiego. Pisarz często określany jest słowami "niesłusznie zapomniany", z czym się nie zgadzam. Literatura, jak wszytsko co żywe, starzeje się. Tylko niewileu książkom udaje się uniknąć tego losu. Mówimy potem o nich, że to nieśmiertelna klasyka. Ale ksiażki Ossendowskiego moim zdaniem do niej nie należą, co nie znaczy, że już umarły. Żyją, bo są czytane. Ja je czytam bo poruszają atrakcyjną dla mnie tematykę (wschód) i czasy (przełom XIX i XX wieku oraz początek XX). "Lenin" jest jedną z bardziej interesujących książek autora, który stara się opisać nie tylko działania przywódcy rewolucji, ale też jego portret psychiczny. Odpowiedź na pytanie "jak można było..." w wypadku tych ludzi w historii, którzy mają na sumieniu hekatombę ofiar, zawsze jest paląco ciekawa. Ossendowski próbuje tej odpowiedzi udzielić językiem i sposobem mocno już trącącym myszką. Co też jest swoistym walorem :)

Wojciech Gołębiewski | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

Klasyka. Wspaniała powieść biograficzna Lenina napisana przez jego zdeklarowanego wroga - Polaka Ossendowskiego. Czytana przez moje pokolenie w wielkiej tajemnicy, bo książka (wydana w 1930 roku) była w PRL na indeksie, a i nazwiska autora lepiej było nie wymieniać. Sytuacja dość paradoksalna, bo powiązania Lenina z Niemcami były tajemnicą poliszynela, a pokoju brzeskiego z 3.3.1918 nikt dalej nie potrafi przekonująco wyjaśnić.
Atrakcyjna forma powieści powoduje, że książkę pochłania się jak thriller.
Podawanie czegokolwiek jest bezsensowne bo książka, jak i ciekawy życiorys autora są szeroko omówione w Wikipedii (i nie tylko). A jak klasyka to 10 gwiazdek.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to dokument historyczny, a stosunek emocjonalny autora do sowieckiej Rosji sprawia, że wartością jest przede wszystkim atmosfera, a nie interpretacja faktów.

Genialnie naszkicowany portret psychologiczny jednej z najbardziej złych jednostek w historii ludzkości, piękny, kwiecisty język i mnogość faktów historycznych czynią lekturę "Lenina" niesamowitym doświadczeniem. Z jednej strony uderza nas okrucieństwo bolszewizmu, z drugiej strony zaś można poczuć jakąś sympatię do Lenina, czy swojego rodzaju intelektualną więź z tym czerwonym carem (tzn. ja tak miałem). Dzięki Ossendowskiemu (mimo, że to nie było jego zamiarem) zrozumiałem potęgę miłości i konsekwencję jej odrzucenia (Lenin odtrącił swoją ukochaną, by w całości oddać się sprawie rewolucji).