Video in Action. Recipes for Using Video in Language Teaching

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Language Teaching Methodology Series". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prentice Hall
0-13-945619-8
angielski
bythewoods

Whether you already use video in your language classroom, or whether you are planning to use it, this book is for you. It offers a very practical and up-to-date introduction to the subject, a list of basic techniques and a comprehensive collection of activities for classroom use. There is also a useful section with notes on areas such as equipment, faults and copyright.

źródło opisu: Prentice Hall, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie