Stalin. Twórca i dyktator supermocarstwa

978-83-11-12353-3
stalin, supermocarstwo, ZSRR
historia
Monika Stocka

Nowe spojrzenie polskiego historyka na postać wodza i tyrana, który odcisnął swe piętno na historii Rosji i świata w XX wieku. Doprowadził Związek Radziecki do rangi mocarstwa światowego, ale dokonał tego za cenę cierpień milionów jego obywateli. Państwo, które stworzył, przetrwało jeszcze kilka dziesiątek lat po śmierci Stalina. Do dzisiaj jego postać budzi namiętne spory i kontrowersje...

Państwo, które stworzył, przetrwało jeszcze kilka dziesiątek lat po śmierci Stalina. Do dzisiaj jego postać budzi namiętne spory i kontrowersje wśród historyków z samej Rosji i innych krajów. Profesor Duraczyński jest jednym z najwybitniejszych historyków polskich zajmujących się dziejami najnowszymi ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i PRL. Niniejsza monografia stanowi ukoronowanie jego
dorobku badawczego.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5801

Oficjalna recenzja
Monika książek: 2624

Od szczegółu do monstrum

Książka, „Stalin. Twórca i dyktator supermocarstwa”, była drugą książką o Stalinie, którą miałam przyjemność przeczytać. I o ile biografię napisaną przez Montefiore czytałam trochę jak powieść, o tyle monografia Duraczyńskiego, przypomina niezwykle rzetelną pracę na temat dyktatora. Nie opuszczał mnie podziw dla skrupulatności w dociekaniu prawdy, nieuleganie prawdopodobieństwu zdarzeń (które niejednokrotnie miały wiele wersji), tylko dlatego, że powtórzyło je kilka osób. Niezwykła dbałość o prawdę, rzetelność, ostrożność w interpretacji, a jednocześnie ogromna wiedza i niewyobrażalna biblioteka przestudiowanych wnikliwie dokumentów, których kurz czuje się niemal pod palcami, czynią z tej książki niezwykle wiarygodne źródło wiedzy na temat czerwonego cara. Duraczyński zdaje się nie pomijać żadnego, nawet najdrobniejszego szczegółu z życia Stalina, ponieważ doskonale wie, że to z tych drobnych detali powstała niezwykła, choć odrażająca konstrukcja. Ta wiedza uwypukla się w szczególności przy okazji przytaczania rozmaitych prac innych historyków, które autor wnikliwie porównał, sprawdził i przymierzył do reszty żołnierskiego uniformu. W konsekwencji czytelnik otrzymuje logiczne, niepodważalne wnioski, niezaprzeczalne fakty, jeśli udało się je ustalić, lub kilka prawdopodobnych scenariuszy, jeżeli czegoś nie udało się potwierdzić. Nie ma żadnej interpretacji na czucie ani szafowania własnym nieomylnym przeświadczeniem jedynego człowieka, który zna prawdę. I obiektywizm ten oraz niezwykła skromność autora (ale w żadnym razie nie jest to niepewność) wzbudzają ogromny szacunek i podziw.

W książce doskonale widać jak z drobnych ziaren piasku, z pozornie błahych zdarzeń, zbiera się wielka lawina, która pewnego dnia z całą swoją mocą i impetem wtoczy się do Moskwy. Myślę, że zbędnym jest przytaczanie, nawet pokrótce, życiorysu Stalina, w końcu wszyscy wiemy, kim był i co zrobił. Natomiast jeśli ktoś zafascynowany zarówno jego postacią, jak i historią z tamtych lat, szuka rzetelnej relacji, przyczyn, które doprowadziły ludność rosyjską do głodu, do wzajemnego donoszenia, zastraszania, z czystym sumieniem polecam pozycję Eugeniusza Duraczyńskiego. Jeszcze chyba nigdy, w jednej tylko książce, nie znalazłam tak kompetentnego źródła wiedzy na podjęty temat. Myślę, że te siedemset stron jest równowarte kilku półkom w dobrze zaopatrzonej bibliotece.

Zainteresowanym historią, ale niekoniecznie fanom spiskowej teorii dziejów, polecam.

Monika Stocka

Bauero | 2015-07-29

Pytanie tylko czy autorowi można wierzyć? Wszak jest on wychowankiem szkoły moskiewskiej...!!!!Duraczyński jeszcze w drugiej połowie lat osiemdziesiątych pisał o niemieckiej, antyradzieckiej "prowokacji katyńskiej", którą "podchwycił rząd Sikorskiego". Dzisiaj ten sam autor nie pisze co prawda już o "prowokacji katyńskiej", ale główna faktografia z jego wcześniejszych prac pozostaje do dzisiaj w zasadzie bez większych zmian. W swojej ostatniej książce na temat historii Polski podczas II wojny światowej, w rozdziale o "Początkach Polski Podziemnej" w latach 1939-1941 stawia obok siebie takich ludzi jak Generała Roweckiego, kierującego ZWZ-AK, z Mieczysławem Moczarem (Nikołaj Demko) - który w tym właśnie czasie został zwerbowany przez wywiad sowiecki, czy z Jackiem Różańskim (Józef Goldberg), pracującym wtedy jako oficer śledczy NKWD i zwalczającym m.in. polskie podziemie we Lwowie.Czyli na na równi traktuje agentów sowieckich i NKWD-zistów zwalczających w latach 1939-41 polskie...

| 2016-01-10
Kajdorf | 2017-09-02
LoveBobby | 2017-04-14
Luki9541 | 2016-06-05
W poszukiwaniu ludzkiej twarzy

Nie ma żadnego usprawiedliwiania, zmiękczania, czy szlifowania kantów. Jest konkret, mocno podparty dokumentami, listami. Są rozliczne relacje w obrębie „jego dworu”, karuzela faworytów i rosyjska ruletka w wyborze do odstrzału. Nie powiem, że zobaczyłam ludzką twarz Stalina, bo w żadnej z jego twarzy nie dopatrzyłam się człowieka.