Czekanie na modlitwę

WAM
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7767-129-0

Księdza Mieczysława Malińskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten krakowski duchowny, a prywatnie przyjaciel papieża Jana Pawła II, znany jest głównie jako świetny kaznodzieja. W kilku słowach potrafi przekazać więcej niż większość księży w długich homiliach. Przez wiele lat był duchownym akademickim. Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, w którym ukazywały się krótkie rozważania dotyczące Ewangelii tzw. „ramki”. Jednak w związku z aferą, która wybuchał w 2006 r. i dotyczyła domniemanej kolaboracji księdza ze służbą bezpieczeństwa, współpraca ta została zawieszona do momentu wyjaśnienia całej sprawy. Zarzuty poświęcone ks. Malińskiemu były dla niego bardzo bolesne i krzywdzące. I w moim prywatnym odczuciu zupełnie niesłuszne.
Przez całe swoje życie ksiądz nie przestał pisać. Pisze o Bogu. Dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Publikuje poradniki, biografie, katechizmy, modlitewniki, zbiory kazań… Liczne książki poświęcone są papieżowi Janowi Pawłowi II. Za swoją twórczość został nawet doceniony za granicą, gdyż jego teksty były tłumaczone na kilkanaście języków obcych i publikowane między innymi na Wyspach Brytyjskich, we Francji, Czechach, Niemczech, Włoszech, Japonii i Rosji.
Obecnie za sprawą wydawnictwa WAM ukazało się wznowienie, wydanej wcześniej w 2004 r., książeczki „Czekanie na modlitwę”. Już sam tytuł sugeruje wokół jakiej tematyki będą skupiać się zamieszczonej w niej teksty. Czym jest modlitwa? Obowiązkiem? Potrzebą serca? Czymś staroświeckim i zbędnym w dzisiejszym nowoczesnym świecie? Te i wiele innych pytań płyną do czytelników z tego niewielkiego rozmiarami tomiku. Język księdzowych tekstów jest bardzo prosty i szczery. W swoich utworach autor zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Do każdego z nas. Prowokuje do przemyśleń związanych z własnym życiem duchowym. A przy tym nie narzuca niczego. Porusza tylko najgłębsze struny ludzkiego serca, po czym odchodzi. I co dalej? Ten wybór zawsze zależy od nas samych.
Tomik nadaje się w sam raz do poczytania przed snem. Większość zawartych w nim tekstów ma iście poetycki charakter. Ich zapis również kojarzy się z wierszami. Ponadto książeczka przyozdobiona została niewielkimi fotografiami. Ilustracje są jakby rozmyte i nieostre przez co idealnie wpasowują się w towarzyszący lekturze nastrój zadumy i refleksji.
Obecnie ks. Maliński cały czas prowadzi aktywny tryb życia. Już w październiku spotka się z czytelnikami na Krakowskich Targach Książki, gdzie na stoisku wydawnictwa WAM będzie podpisywał swoje książki. Co prawda będzie to tylko jeden dzień, ale w jego zaawansowanych wieku (w końcu 31 października skończy 89 lat!) jest to nie lada wyczynem. I ja ustawię się w kolejce do „mojego” księdza. Poczekam, aż przewinie się pierwszy tłumek ludzi. Położę „Czekanie na modlitwę” na stoliczku i powiem tylko jedno słowo - „dziękuję”.

• Chrześcijaństwo
  • My Precious!

Dodaj cytat z książki Czekanie na modlitwę