Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wektory
Fire in the Minds of Men: Origins of the Revolutionary Faith
historia
einsatz

Celem niniejszej książki jest odkrycie korzeni wiary – wiary naszych czasów. Współcześni rewolucjoniści to ludzie wierzący, nie mniej gorliwi i oddani swej wierze niż dawni chrześcijanie czy muzułmanie. Nowością jest w ich wypadku jedynie przekonanie, że obalenie tradycyjnej władzy przyniesie doskonały świecki porządek. „Ta całkowicie utopijna idea stała się kołem napędowym Europy w XIX...

„Ta całkowicie utopijna idea stała się kołem napędowym Europy w XIX stuleciu i najskuteczniej rozprzestrzeniającą się na świecie ideologią Zachodu wieku XX. Nie jest to historia rewolucji, lecz rewolucjonistów: nowatorskich twórców nowej tradycji. Obejmuje ona okres stu dwudziestu pięciu lat od upadku rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku do pierwszej rewolucji rosyjskiej z początku wieku XX. Teatr opisywanych zdarzeń stanowiła Europa epoki industrialnej, scenę główną zaś oficyny prasowe wielkich miast europejskich (…)
Wiara rewolucyjna nie ukształtowała się w gruncie rzeczy pod wpływem krytycznego racjonalizmu francuskiego oświecenia (jak zazwyczaj się sądzi), ale raczej okultyzmu i niemieckiego protoromantyzmu. Wiara ta bowiem zrodziła się we Francji w epoce rewolucji w wąskim gronie intelektualistów i literatów parających się dziennikarstwem, zafascynowanych tajnymi stowarzyszeniami, a jednocześnie zapalonych zwolenników »ideologii«, pełniących funkcję świeckiego erzatzu przekonań religijnych”.
(ze Wstępu)

James H. Billington (ur. 1929), wybitny amerykański historyk, dyrektor Biblioteki Kongresu USA, znawca kultury rosyjskiej i ruchów rewolucyjnych. Opublikował m. in. „The Icon and the Axe” (1966, polskie wydanie: „Ikona i topór. Historia kultury rosyjskiej”). „Russia Transformed: Breakthrough to Hope, August 1991” (1992) oraz „The Face of Russia (1998). Wydana w 1998 roku książka Fire in the Minds of Men” – „Płonące umysły”, to epicka opowieść o narodzinach nowożytnych ruchów rewolucyjnych, których dziełem stały się w XX wieku systemy totalitarne o nieznanej wcześniej w dziejach postaci: komunizm i narodowy socjalizm.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowektory.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwowektory.pl

Łukasz Lelonek | 2015-07-15
Na półkach: Przeczytane, Naukowe
Przeczytana: 14 lipca 2015

Bardzo obszerna praca o myśli rewolucyjnej. Weryfikuje wiele kwestii i pokazuje ogromny obszar poza percepcją dzisiejszej myśli "społecznej" czy politycznej w oficjalnym paradygmacie porewolucyjnym.

Książka dość trudna, z pewnością do powtórnego przeczytania.

Mariusz Ka | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017