20833881
czasopisma
Snoopy

W numerze m.in. rozmowa z Salmanem Rushdiem, teksty o nowej Dorocie Masłowskiej i jej powieści, dziennikach Susan Sontag oraz "Mein Kampf". Salman Rushdie specjalnie dla "Książek" Nasza broń przeciwko fundamentalistom to pocałunki w miejscach publicznych, kanapki z bekonem, kina i wolnomyślicielstwo. O latach spędzonych pod ochroną rządu Jej Królewskiej Mości autor "Szatańskich wersetów"...

Salman Rushdie specjalnie dla "Książek"

Nasza broń przeciwko fundamentalistom to pocałunki w miejscach publicznych, kanapki z bekonem, kina i wolnomyślicielstwo. O latach spędzonych pod ochroną rządu Jej Królewskiej Mości autor "Szatańskich wersetów" opowiada Łukaszowi Grzymisławskiemu

Nowa Masłowska

Nowa i jeszcze lepsza - tylko u nas. O jej życiu pod presją nowej książki pisze Dorota Wodecka, a pierwszą od siedmiu lat powieść ocenia Przemysław Czapliński

Kopulacja banałów

Niby piecze, a klapsy zostawiają ślady na skórze, ale jest to całkiem milutkie. Całe ciało "śpiewa w słodkiej udręce" i przemienia się w "drżącą masę szalejących kobiecych hormonów". Trylogię sado-maso E.L. James przeczytał za was Grzegorz Wysocki

Susan Sontag: samotna czarownica

Jako kilkulatka postanowiła, że zostanie geniuszem. I została. Czy najsłynniejsza intelektualistka Ameryki podpisała pakt z diabłem? O jej walce o nieśmiertelność z okazji premiery pierwszego tomu "Dzienników" pisze Juliusz Kurkiewicz

Hitler zmartwychwstanie...

...w roku 2015. To wtedy "Mein Kampf" po raz pierwszy od II wojny trafi pod niemieckie strzechy i do szkolnych bibliotek. Brunatną biblię analizuje po latach Janusz Rudnicki

Religia jak coca-cola

Zdarzali się wśród nich męczennicy, spiskowcy, seksualni popaprańcy. Dziś jeden z nich może zostać prezydentem USA. Za co popkultura pokochała mormonów - zastanawia się Wojciech Orliński

Spin doktor Cyceron

Najtańsze pochlebstwa, które normalnemu człowiekowi nie przeszłyby przez gardło, prezydent Obama wypowiada z wdziękiem. Nauczył go tego człowiek, który nie żyje od 2055 lat. O poradniku ze starożytnego Rzymu, który robi furorę w ogarniętej przedwyborczą gorączką Ameryce, pisze z Waszyngtonu Mariusz Zawadzki

Introwertycy, łączcie się

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. To zdanie z Kazania na Górze nieoczekiwanie potwierdza współczesna nauka - dowodzi Miłada Jędrysik

Brie o smaku swastyki

Chciałbym perfidnie, żeby Francuzi poczuli się pobrudzeni. Żeby życie przestało im aż tak smakować, te ich wina i sery z niepokalanej własnej ziemi - o francuskiej kolaboracji pisze naczelny polski frankofil Marek Bieńczyk

Zabójca polonezów

Zanim roztrzaskał dumę PRL-u, oznajmił: "Gdy prowadzę ten samochód, przypomina mi się Brando, który w 'Czasie Apokalipsy' charczy: horror, horror!". Guru czy błazen? O Jeremym Clarksonie pisze Radosław Leniarski

Zachowuj się albo giń

Jeśli odwiedzasz pannę w jej domu, zrób to koniecznie nie wcześniej niż w samo południe, ale i nie później niż o 14. Jeśli targa tobą wściekłość - nie pisz e-maili. Podręczniki savoir-vivre'u, dawne i współczesne, przewertował Włodzimierz Kalicki

Ludzie jak mrówki

"To nie jest książka, którą można po prostu odłożyć na bok. Powinna być odrzucona z wielką siłą" - tak słynny biolog Richard Dawkins skomentował nowe dzieło równie sławnego kolegi Edwarda O. Wilsona. Dlaczego Harvard pokłócił się o książkę o owadach, opowiada Piotr Cieśliński

Yoko Ono cenzuruje

Wszystko, co wiąże się z którymś z Bajecznej Czwórki, traktuję osobiście. Dlaczego więc dziwnie się czuję, mając przed sobą "Listy" Lennona? Przecież to cacuszko - pisze Filip Łobodziński

Skandal w astralu

Jedyną w Polsce wylęgarnią demonów było przed wiekiem Zakopane. Telewizji nie było, internetu nie było, nawet latarń nie było. Wokół wirowały prątki Kocha i duchy. O spirytystycznym hobby Witkacego pisze Jan Gondowicz

Dziękujemy ci, traumo

Flaubert spał z trupami pod jednym dachem, James omal nie spłonął w pożarze, Rimbaud został zgwałcony. Te i inne wstydliwe tajemnice słynnych pisarzy, bez których nie byłoby paru arcydzieł, ujawnia Marcin Sendecki

A ponadto:

Nowy kwestionariusz "Książek". Co pan czyta? Pyta Donata Subbotko, Eustachy Rylski odpowiada;

Plotki z wyższej półki;

Najlepsze nowości kwartału;

50 książek, które czyta świat;

Probierczyk, rebusy Gawłowskiego, krzyżówka Gondowiczów

źródło opisu: wyborcza.pl

źródło okładki: gazeta.pl

• Locus Solus
  • Zaklinacz ognia
  • Prezent
  • Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
  • Rudowłosa

6,29 (35 ocen i opinii)
Prezent
Louise Jensen

7,29 (7 ocen i opinii)
Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
Aleksandra Pluta

7,42 (90 ocen i opinii)
Błękit
Lisa Glass

7,19 (27 ocen i opinii)
Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
Tristan Gooley

0 (0 ocen i opinii)
książek: 1963
kryptonite | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

Za co lubię to czasopismo? Za różnorodność artykułów oraz za to, ze ciągle jestem zaskakiwana.
Przejdę do rzeczy - zdecydowana większość tekstów jest bardzo ciekawa (prym wiedzie Mariusz Szczygieł i jego zawsze dowcipne oraz interesujące felietony). Mamy tu recenzję głośnych ostatnio '50 twarzy Greya' (niekoniecznie pozytywną), opinię na temat Doroty Masłowskiej i pierwszej od 7 lat powieści czy o Witkacym i jego zaburzeniach psychicznych.
Najbardziej podobały mi się artykuły o Mormonach i introwertykach. Wywiad z Salmanem Rushidem też nie należy do najgorszych.

fulmir | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Zacznę od Doroty Masłowskiej bo znajduje się na okładce. Mamy na temat tej pisarki dość obszerny artykuł będący próbą wyjaśnienia jej fenomenu. Możemy także przeczytać recenzję jej najnowszej książki "Kochanie, zabiłam nasze koty". Na pewno jest to ciekawa pozycja , warta uwagi. W pamięci utkwił mi także artykuł na temat introwertyków, o tym, że niekoniecznie muszą być spychani na margines a wręcz przeciwnie mają pewną przewagę nad innymi. Bardzo zabawny był artykuł o obyczajach Polaków, nie tylko przy stole. Konkluzja jest taka, że dobre maniery powinno się po prostu mieć, nie sposób się ich nauczyć:) Frapujący był również artykuł o kontaktach Witkacego z duchami. Numer dość ciekawy, na pewno o dużym bogactwie teamatów.

Ksiądz Pistolet | 2017-01-14
Przeczytana: październik 2012