Socjotechnika. Sztuka zdobywania władzy nad umysłami

Okładka książki Socjotechnika. Sztuka zdobywania władzy nad umysłami Christopher Hadnagy
Okładka książki Socjotechnika. Sztuka zdobywania władzy nad umysłami
Christopher Hadnagy Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Social Engineering: The Art of Human Hacking
Onepress
2012-02-01
2012-02-01
2010-12-21
Magda Witkowska
kompetencje osobiste socjotechnika perswazja psychologia Programowanie neurolingwistyczne komunikacja

Okładka książki Socjotechnika. Metody manipulacji i ludzki aspekt bezpieczeństwa Paul Ekman, Christopher Hadnagy
Socjotechnika.... Paul Ekman, Christo...

Bardziej praktyczna niż teoretyczna. Jak przełamywać zasady bezpieczeństwa w firmach/obiektach itd..

Książka zawiera dużo wartościowej wiedzy na temat wpływu na drugiego człowieka oraz sposobów manipulacji .
Dużo technik
Opisuje sposoby włamywania się do instytucji lub osób prywatnych . Przestrzega przed zbyt naiwnym podawaniem swoich danych lub firmowych . Opisuje w jaki sposób socjotechnicy lub hakerzy mogą zdobyć poufne dane .

Dużo technik

Autor zręcznie wprowadza do świata inżynierii społecznej i przedstawia złożone problemy w bardzo przystępny sposób. Okraszone humorem komentarze, przykłady przedstawianych technik, ciekawe grafiki to wszystko tutaj znajdziecie.

Podanych jest wiele ciekawostek, linków do artykułów, a nawet podcastów.

To naprawdę dość spora dawka użytecznych narzędzi i porad.

Podanych jest wiele ciekawostek, linków do artykułów, a nawet podcastów.

To naprawdę dość spora dawka użytecznych narzędzi i porad.

Metody opisywane są w kontekście pracy autora, który sprawdza zabezpieczenia w firmach. Polecam dla osób, które siedzą w IT, a w szczególności dla tych, których ujęła historia Kevina Mitnick.

Odnośnie podwalin naukowych, to autor przytacza wiele publikacji i badań znanych i cenionych psychologów. Część poświęcona emocją, oraz komunikacji była pisana w konsultacji z Paulem Ekman.

Osobiście cieszę się, że poświęciłam swój czas na tą pozycję.

PS. Odniosę się jeszcze tylko do kwestii NLP, jeśli ktoś chce sięgnąć po wiedzę z tego zakresu to polecam książkę Josepha O'Connor. W tej książce niewiele jest o NLP. Jest to temat, który budzi wiele emocji w świecie badaczy, a na uczelniach podchodzi się do tego zagadnienia z rezerwą ;)

Momentami strasznie nudząca, zdawkowo opisująca niektóre kwestie. Bardziej niż konkretny poradnik, trzeba ją traktować jako pobieżne "przejechanie po temacie".

Rozczarowanie. Socjotechnik dla autora to osoba, która pracuje w firmie badającej zabezpieczenia w firmach. Książka jest przewodnikiem jak oszukiwać ludzi, aby uzyskiwać zakazany dostęp do miejsc, dokumentów i danych. Czyli poradnik dla hackera i złodzieja. Tytuł nieadekwatny do treści. No i nadużycie terminów socjotechnik i inżynieria społeczna. A to tylko przewodnik dla oszustów i złodziei. Dla uczciwych ludzi Bardzo słabe.

Bardzo ciekawa lektura. Ale raczej powiela schematy z innych książek, niż uczy czegoś nowego.

Mimo wszystko - fajnie porządkuje zakres wiedzy z przedziału - "jak urabiać ludzi, by wyciągać z nich informacje".

Ciekawy rozdział o wchodzeniu w role i stwarzaniu sztucznych osobowości, w celu uzyskania chcianych rezultatów.

Ta książka staje się wartościowa, ale dopiero wtedy gdy liźniemy najważniejsze książki Dale'a Carnegie i Roberta Cialdiniego.

Ta książka staje się wartościowa, ale dopiero wtedy...

Generalnie pozycja godna polecenia ludziom zupełnie "zielonym" w tych tematach. Autor brał udział w produkcji wartościowego serialu "Prawdziwe przekręty", który prezentuje najbardziej rozpowszechnione metody oszustw i przekrętów. Warto przeczytać. Trochę mgliste tłumaczenie zagadnień związanych z NLP. Część o lockpickingu trochę przestarzała. Chociaż w dobie chińskiej tandety na każdym kroku wiele technik i metod może nadal okazać się przydatnych. Można śmiało przeczytać - ale pogłębionych studiów należy dokonać w bardziej konkretnych wydawnictwach.

Po książkę tą sięgnąłem dlatego iż miałem kiedyś okazję przeczytać książkę Kevina Mitnicka "Sztuka podstępu", zadziwiło mnie wówczas jak łatwo można manipulować ludźmi aby osiągnąć określony cel. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że jest to jedna z wielu publikacji poruszających temat socjotechniki (zwłaszcza w dobie internetu). Bynajmniej, po przeczytaniu tej książki nie stałem się socjotechnikiem jednak wiem teraz przynajmniej na co zwracać uwagę w codziennym życiu.

Autor myli pojęcia i wątki. Liznął coś nienaukowego NLP oraz poradnikowej psychologii i wypisuje androny. Książka jest de facto o komputerach i systemach zabezpieczeń. Ma się nijak do socjotechniki vel inżynierii społecznej...

• Psychologia
  • Biblioteka