Okładka książki Schronienie

Schronienie

Autor:
Cykl: Mickey Bolitar (tom 1)
tłumaczenie
Zbigniew A. Królicki
Shelter
wydawnictwo
Albatros
typ
papier
pastelova
6,91 (1100 ocen i 129 opinii)

Opis książki

Szesnaście lat temu Myron Bolitar po raz ostatni rozmawiał ze swoim bratem, Bradem. Niespodziewanie dowiaduje się, że Brad nie żyje – zginął w wypadku samochodowym na oczach własnego syna, nastoletniego Mickeya. Matka chłopaka trafia na odwyk, on sam zaś musi zamieszkać ze swoim nielubianym wujem Myronem i na dodatek zmienić szkołę. Nowe gimnazjum oznacza nowych przyjaciół, nowych wrogów i nową dziewczynę – prześliczną Ashley. Pewnego dnia Ashley nie pojawia się na zajęciach, znika bez śladu. Nie mogąc się z tym pogodzić, Mickey rozpoczyna poszukiwania. I odkrywa, że pozornie skromna i nieśmiała nastolatka nie była osobą, za którą się podawała. W takim razie kim była? I co się z nią stało? To nie jedyna tajemnica, z którą musi poradzić sobie chłopak. Mieszkająca w pobliżu samotna staruszka wypowiada zagadkowe słowa – Twój ojciec nie umarł, nadal żyje. Próbując dotrzeć do prawdy o własnym ojcu, Mickey wplątuje się w mroczną i niebezpieczną intrygę, której korzenie sięgają czasów Holocaustu...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Anika | 2013-08-22
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

"Schronienie" to młodzieżowy thriller i pewnie z tego względu trochę naiwny. Książka ma dynamiczną akcję z intrygującymi tajemnicami w tle. Lekka i przyjemna lektura dla nastolatków.

Bożena | 2013-02-20
Przeczytana: luty 2013

Przeczytałam większość książek Cobena i jestem od wielu lat jego fanką. "Schronienie" to fajna historia, przeplatana wieloma wątkami, trzymająca w napięciu z zaskakującym zakończeniem. Jednak to już nie jest to - po przeczytaniu tej książki czuję pewien niedosyt i rozczarowanie, bardziej fascynowały mnie wcześniejsze thrillery Cobena, pełne napięcia, dreszczyku i niepewności no i oczywiście żal mi Myrona, którego Coben odstawia na boczny tor.
"Schronienie" to bardzo dobra książka dla młodego czytelnika, który dopiero zaczyna poznawać książki Harlana Cobena.

Joanna | 2013-01-30
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2013

„ Schronienie” to pierwsza część serii zagadek kryminalnych, które rozwiązuje piętnastoletni bratanek detektywa Mirona – Mickey Bolitar. Do czasu przymusowego zamieszkania w Kasselton w New Jersey ( śmierć ojca i leczenie odwykowe matki) , Mickey prowadził z rodzicami zajmującymi się pracą na rzecz różnych organizacji charytatywnych koczowniczy tryb życia zamieszkując różne zakątki świata.
Dramatyczne zmiany życiowe, zamieszkanie w domu nielubianego wujka, nowe środowisko w szkole czynią z niego outsidera wraz z odrzuconą dziewczyną z nadwagą Emą oraz nową uczennicą Ashley.
Kiedy pewnego dnia Ashley znika bez śladu, a to co mówiła o sobie okazuje się nieprawdą , Mickey wraz z Emą próbują dociec prawdy narażając się na wiele niebezpieczeństw.
Wątek starej kobiety , lokalnego postrachu dzieci wśród mieszkańców , zwanej Nietoperzycą i jej zrujnowanego domu, człowieka w czarnym garniturze nadają powieści klimat grozy i nierealności.
Wciągająca, szybka i wartka akcja z...

Booka | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

"MICKEY BOLITAR" - TOM I

"Schronienie" to pierwszy tom otwierający nową serię Harlana Cobena zatytułowaną "Mickey Bolitar". I to właśnie z perspektywy tej postaci opowiadane są wydarzenia w tej książce.

Mickey Bolitar jest bratankiem słynnego Myrona Bolitar'a - bohatera poprzedniej serii powieści Cobena. Tutaj przyglądamy się jak Mickey próbuje rozwikłać dwie tajemnice: pierwszą jest śmierć jego ojca, drugą zaś zniknięcie jednej ze szkolnych koleżanek - Ashley.
Mickey widział jak jego ojciec umiera, toteż z wielkim zaskoczeniem przyjmuje informację od bliżej mu nieznanej staruszki, która oznajmia mu, że jego ojciec wcale nie umarł. Początkowo uznaje to za niedorzeczny żart, jednak z biegiem czasu ta sprawa staje się dla niego zagadką, którą pragnie rozwikłać. Tym bardziej, gdy pewnego dnia jego koleżanka z liceum Ashley nie pojawia się w szkole. Od tej pory on i jego znajomi z liceum Ema i kumpel o ksywie "Łyżka" próbują rozwikłać zagadkowe zniknięcie dziewczyny.
Czy ojciec...

Madi | 2015-02-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2015

Choć jest to lekki, młodzieżowy thriller,to muszę przyznać ,że czytałam go z dość dużym zaciekawieniem i nawet książka przypadła mi do gustu.
Czyta się ją lotem błyskawicy-ogarnęłam ja w jeden dzień.
Akcja toczy się cały czas ,a fabuła wciąga-coż chcieć więcej?

Edyta | 2013-12-09
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Pisząc "Nie mów nikomu" autor wysoko postawił sobie poprzeczkę, wykorzystał pewien zamysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Niestety każda następna jego książka, w tym "Schronienie" to moim zdaniem książka dobra, ale nie rewelacyjna. Autor powiela wątek jakoby osoba zmarła nadal żyła. Nie mniej jednak jest to książka w sam raz do poczytania w tramwaju, czy w autobusie, gdyż trudno zgubić w niej wątek,a jednak dostatecznie wciąga, żeby podróż upłynęła miło i szybko (co ułatwia dodatkowo dość duża czcionka). Podobało mi się to, że autor umieścił w książce akcent polski. Nie ukrywam także, że ostatni rozdział przypadł mi do gustu najbardziej, na tyle, że zachęcił mnie do przeczytania dalszych losów bohaterów "Schronienia" (widocznie było to zamiarem autora i do jego napisania bardziej się przyłożył).

Marzin | 2012-10-26
Przeczytana: 25 października 2012

Bardzo ciekawy thriller Cobena. Szybka akcja i zaskakujące wątki. Przeczytałam go w ciągu około 3 godzinek , polecam

Hanka | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

I tym razem Coben mnie nie zawiódł. Ale zaskoczył. Tym razem bratanek Myrona w akcji. Może to i faktycznie jest troszkę książka typu Coben dla młodzieży. Może nie ma takiej krwawej jatki i trup nie ściele się gęsto jak w części wcześniejszych jego książek. Ale jest o przyjaźni, o pamięci, o niesieniu pomocy innym. Ja nie zmarnowałam czasu czytając tę książkę.
"Zło istnieje. Nie ma wzlotów bez upadków, prawej bez lewej ani dobra bez zła."

deana | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 marca 2014

Trochę obawiałam się sięgając po tę książkę. Zraził mnie mocno Grisham swoją serią dla młodzieży. Za to Coben całkiem nieźle wywiązał się z tego zadania. Fakt, nie ma co porównywać przygód Mickey'ego z Myronem. Przecież mamy do czynienia z zupełnie innym adresatem. Mickey Bolitar jako bohater dla młodzieży jest interesującą postacią. Ma sporo sprytu, inteligencji, tak jak wujkowi, jemu też nie brakuje umiejętności pakowania się w sam środek kłopotów, posiada także nie szablonowych przyjaciół, wszystko to okraszone jest świeżością,naiwnością i niecierpliwością nastolatka.
Warto przeczytać, znajdziemy tu to co dobre z Cobena w dużo łagodniejszym wydaniu.

Kokosanka | 2013-06-05
Przeczytana: 28 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Biorąc się za "Schronienie" miałam mieszane uczucia, ale Coben mnie nie zawiódł. Owszem, bohaterowie są nadludzcy i niektóre informacje są niepełne np. jeśli bratanek Myrona miał 15 lat to dziewczyna, której szukał, która pałała się tańcem erotycznym również miała 15 lat? coś mi tutaj nie gra. Dlaczego nie wiadomo, gdzie mieszka Ema i kim ona właściwie jest? Dużo pytań, ale przeczytałam ją w jeden dzień. Na urlop wzięłam już inny kryminał. Ja szczerze polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku