Schronienie

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Mickey Bolitar (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Shelter
pastelova

Inne wydania

Szesnaście lat temu Myron Bolitar po raz ostatni rozmawiał ze swoim bratem, Bradem. Niespodziewanie dowiaduje się, że Brad nie żyje – zginął w wypadku samochodowym na oczach własnego syna, nastoletniego Mickeya. Matka chłopaka trafia na odwyk, on sam zaś musi zamieszkać ze swoim nielubianym wujem Myronem i na dodatek zmienić szkołę. Nowe gimnazjum oznacza nowych przyjaciół, nowych wrogów i nową dziewczynę – prześliczną Ashley. Pewnego dnia Ashley nie pojawia się na zajęciach, znika bez śladu. Nie mogąc się z tym pogodzić, Mickey rozpoczyna poszukiwania. I odkrywa, że pozornie skromna i nieśmiała nastolatka nie była osobą, za którą się podawała. W takim razie kim była? I co się z nią stało? To nie jedyna tajemnica, z którą musi poradzić sobie chłopak. Mieszkająca w pobliżu samotna staruszka wypowiada zagadkowe słowa – Twój ojciec nie umarł, nadal żyje. Próbując dotrzeć do prawdy o własnym ojcu, Mickey wplątuje się w mroczną i niebezpieczną intrygę, której korzenie sięgają czasów Holocaustu...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

gwiazdka | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Sama nie wiem, co napisać, bo książkę czyta się bardzo szybko, tylko w jakim stopniu to zasługa wielkich liter i jeszcze większych odstępów, a w jakim treści? Na pewni źle zrobiłam czytając „Kilka sekund od śmierci” przed „Schronieniem”, teraz jednak kilka razy sprawdzałam, czy wspomniane „Schronienie” czytam po raz pierwszy, bo treść była przeraźliwie wtórna. Owszem, przyznaję, że ciekawa, ale chyba lepiej Coben zrobiłby, gdyby troszkę popracował i z tych dwóch tomów zrobił jeden, może troszkę grubszy, ale na pewno byłoby to korzystne dla historii. Wtórność to niestety główna wada powieści Cobena i „Schronienie” nie jest wyjątkiem. No i drugie, co mi zawsze psuje lekturę to postaci: z tym też niestety pisarz sobie nie radzi- są tak do bólu podobne, że zlewają się w jedno, dla Cobena identyczne cechy ma czterdziesto- i nastolatek, zachowują się zresztą identyczne, nawet głupie odzywki takie same, a historia traci na autentyczności. Oczywiście, książka może się podobać, bo lekka,...

mclena | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

"Gniewamy się na tych, którzy nas krzywdzą lub oszukują, ale jeszcze bardziej irytują nas ludzie robiący z nas głupców."

Kryminał w wersji młodzieżowej w wykonaniu Harlana? No nieźle... całkiem nieźle.
Po przeczytaniu 10 tomu z serii o Myronie Bolitarze byłam ogromnie ciekawa, co znajdę tutaj w kontynuacji pisanej z punktu widzenia Mickeya. Fabuła bardzo ciekawa i jak na realia 16-latka dość logiczna, bardzo fajnie dobrani nowi przyjaciele głównego bohatera - pokuszę się nawet o stwierdzenie iż byli najsilniejszym ogniwem. Problemem była jednak dla mnie osobowość nastolatka, która w dużej mierze przypominała mi Myrona - nie wiem czy to zamierzony zabieg autora, czy tak sie po prostu złożyło, ale wolałabym żeby jednak przejawiał bardziej wyrazisty i odmienny charakter. Ponad to... za mało Myrona! Tak. Wiem, to nie jest książka o nim, ale jednak miałam nadzieję, na troszkę większy jego udział w historii. Zakończenie bardzo na plus - niejasność sytuacji rozbudziła ciekawość czego...

wiejskifilozof | 2016-05-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trudno jest tego nie przeczytać,w końcu bratanek samego Myrona to nie byle kto.
Nastolatek,uwaga nie zwyczajny i nie przecięty.Bo ilu zwyczajnych nastolatków podróżuje po świecie ? I Peru,RPA i inne egzotyczne kraje.
Mickey Bolitar,wplątuje się w mega aferę.

Podejrzany klub,dziwni-orginalni przyjaciele.
Pewna tajemnicza stara dama.
Jednym słowem super, a sam Myron też tu jest.
Na szczęście nie dominuje i nie jest tu kluczową postacią.
Super się czytało.

Anika | 2013-08-22
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

"Schronienie" to młodzieżowy thriller i pewnie z tego względu trochę naiwny. Książka ma dynamiczną akcję z intrygującymi tajemnicami w tle. Lekka i przyjemna lektura dla nastolatków.

Bożena | 2013-02-20
Przeczytana: luty 2013

Przeczytałam większość książek Cobena i jestem od wielu lat jego fanką. "Schronienie" to fajna historia, przeplatana wieloma wątkami, trzymająca w napięciu z zaskakującym zakończeniem. Jednak to już nie jest to - po przeczytaniu tej książki czuję pewien niedosyt i rozczarowanie, bardziej fascynowały mnie wcześniejsze thrillery Cobena, pełne napięcia, dreszczyku i niepewności no i oczywiście żal mi Myrona, którego Coben odstawia na boczny tor.
"Schronienie" to bardzo dobra książka dla młodego czytelnika, który dopiero zaczyna poznawać książki Harlana Cobena.

Joanna | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„ Schronienie” to pierwsza część serii zagadek kryminalnych, które rozwiązuje piętnastoletni bratanek detektywa Mirona – Mickey Bolitar. Do czasu przymusowego zamieszkania w Kasselton w New Jersey ( śmierć ojca i leczenie odwykowe matki) , Mickey prowadził z rodzicami zajmującymi się pracą na rzecz różnych organizacji charytatywnych koczowniczy tryb życia zamieszkując różne zakątki świata.
Dramatyczne zmiany życiowe, zamieszkanie w domu nielubianego wujka, nowe środowisko w szkole czynią z niego outsidera wraz z odrzuconą dziewczyną z nadwagą Emą oraz nową uczennicą Ashley.
Kiedy pewnego dnia Ashley znika bez śladu, a to co mówiła o sobie okazuje się nieprawdą , Mickey wraz z Emą próbują dociec prawdy narażając się na wiele niebezpieczeństw.
Wątek starej kobiety , lokalnego postrachu dzieci wśród mieszkańców , zwanej Nietoperzycą i jej zrujnowanego domu, człowieka w czarnym garniturze nadają powieści klimat grozy i nierealności.
Wciągająca, szybka i wartka akcja z...

Madi | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Choć jest to lekki, młodzieżowy thriller,to muszę przyznać ,że czytałam go z dość dużym zaciekawieniem i nawet książka przypadła mi do gustu.
Czyta się ją lotem błyskawicy-ogarnęłam ja w jeden dzień.
Akcja toczy się cały czas ,a fabuła wciąga-coż chcieć więcej?

Edyta | 2013-12-09
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Pisząc "Nie mów nikomu" autor wysoko postawił sobie poprzeczkę, wykorzystał pewien zamysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Niestety każda następna jego książka, w tym "Schronienie" to moim zdaniem książka dobra, ale nie rewelacyjna. Autor powiela wątek jakoby osoba zmarła nadal żyła. Nie mniej jednak jest to książka w sam raz do poczytania w tramwaju, czy w autobusie, gdyż trudno zgubić w niej wątek,a jednak dostatecznie wciąga, żeby podróż upłynęła miło i szybko (co ułatwia dodatkowo dość duża czcionka). Podobało mi się to, że autor umieścił w książce akcent polski. Nie ukrywam także, że ostatni rozdział przypadł mi do gustu najbardziej, na tyle, że zachęcił mnie do przeczytania dalszych losów bohaterów "Schronienia" (widocznie było to zamiarem autora i do jego napisania bardziej się przyłożył).

Booka | 2014-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2014 ◄
Przeczytana: 04 maja 2014

"MICKEY BOLITAR" - TOM I

"Schronienie" to pierwszy tom otwierający nową serię Harlana Cobena zatytułowaną "Mickey Bolitar". I to właśnie z perspektywy tej postaci opowiadane są wydarzenia w tej książce.

Mickey Bolitar jest bratankiem słynnego Myrona Bolitar'a - bohatera poprzedniej serii powieści Cobena. Tutaj przyglądamy się jak Mickey próbuje rozwikłać dwie tajemnice: pierwszą jest śmierć jego ojca, drugą zaś zniknięcie jednej ze szkolnych koleżanek - Ashley.
Mickey widział jak jego ojciec umiera, toteż z wielkim zaskoczeniem przyjmuje informację od bliżej mu nieznanej staruszki, która oznajmia mu, że jego ojciec wcale nie umarł. Początkowo uznaje to za niedorzeczny żart, jednak z biegiem czasu ta sprawa staje się dla niego zagadką, którą pragnie rozwikłać. Tym bardziej, gdy pewnego dnia jego koleżanka z liceum Ashley nie pojawia się w szkole. Od tej pory on i jego znajomi z liceum Ema i kumpel o ksywie "Łyżka" próbują rozwikłać zagadkowe zniknięcie dziewczyny.
Czy ojciec...

Hanka | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

I tym razem Coben mnie nie zawiódł. Ale zaskoczył. Tym razem bratanek Myrona w akcji. Może to i faktycznie jest troszkę książka typu Coben dla młodzieży. Może nie ma takiej krwawej jatki i trup nie ściele się gęsto jak w części wcześniejszych jego książek. Ale jest o przyjaźni, o pamięci, o niesieniu pomocy innym. Ja nie zmarnowałam czasu czytając tę książkę.
"Zło istnieje. Nie ma wzlotów bez upadków, prawej bez lewej ani dobra bez zła."