Schronienie

Cykl: Mickey Bolitar (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
6,91 (1109 ocen i 131 opinii)
tłumaczenie
Zbigniew A. Królicki
Shelter
pastelova

Inne wydania

Szesnaście lat temu Myron Bolitar po raz ostatni rozmawiał ze swoim bratem, Bradem. Niespodziewanie dowiaduje się, że Brad nie żyje – zginął w wypadku samochodowym na oczach własnego syna, nastoletniego Mickeya. Matka chłopaka trafia na odwyk, on sam zaś musi zamieszkać ze swoim nielubianym wujem Myronem i na dodatek zmienić szkołę. Nowe gimnazjum oznacza nowych przyjaciół, nowych wrogów i nową dziewczynę – prześliczną Ashley. Pewnego dnia Ashley nie pojawia się na zajęciach, znika bez śladu. Nie mogąc się z tym pogodzić, Mickey rozpoczyna poszukiwania. I odkrywa, że pozornie skromna i nieśmiała nastolatka nie była osobą, za którą się podawała. W takim razie kim była? I co się z nią stało? To nie jedyna tajemnica, z którą musi poradzić sobie chłopak. Mieszkająca w pobliżu samotna staruszka wypowiada zagadkowe słowa – Twój ojciec nie umarł, nadal żyje. Próbując dotrzeć do prawdy o własnym ojcu, Mickey wplątuje się w mroczną i niebezpieczną intrygę, której korzenie sięgają czasów Holocaustu...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

• W krainie kolibrów
  • Słowa pamięci
  • Miłość przychodzi z deszczem
  • Krew na śniegu
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Włoska symfonia

8 (2 ocen i opinii)
Krew na śniegu
Jo Nesbø

6,16 (236 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,74 (470 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Anika | 2013-08-22
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

"Schronienie" to młodzieżowy thriller i pewnie z tego względu trochę naiwny. Książka ma dynamiczną akcję z intrygującymi tajemnicami w tle. Lekka i przyjemna lektura dla nastolatków.

Bożena | 2013-02-20
Przeczytana: luty 2013

Przeczytałam większość książek Cobena i jestem od wielu lat jego fanką. "Schronienie" to fajna historia, przeplatana wieloma wątkami, trzymająca w napięciu z zaskakującym zakończeniem. Jednak to już nie jest to - po przeczytaniu tej książki czuję pewien niedosyt i rozczarowanie, bardziej fascynowały mnie wcześniejsze thrillery Cobena, pełne napięcia, dreszczyku i niepewności no i oczywiście żal mi Myrona, którego Coben odstawia na boczny tor.
"Schronienie" to bardzo dobra książka dla młodego czytelnika, który dopiero zaczyna poznawać książki Harlana Cobena.

Joanna | 2013-01-30
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2013

„ Schronienie” to pierwsza część serii zagadek kryminalnych, które rozwiązuje piętnastoletni bratanek detektywa Mirona – Mickey Bolitar. Do czasu przymusowego zamieszkania w Kasselton w New Jersey ( śmierć ojca i leczenie odwykowe matki) , Mickey prowadził z rodzicami zajmującymi się pracą na rzecz różnych organizacji charytatywnych koczowniczy tryb życia zamieszkując różne zakątki świata.
Dramatyczne zmiany życiowe, zamieszkanie w domu nielubianego wujka, nowe środowisko w szkole czynią z niego outsidera wraz z odrzuconą dziewczyną z nadwagą Emą oraz nową uczennicą Ashley.
Kiedy pewnego dnia Ashley znika bez śladu, a to co mówiła o sobie okazuje się nieprawdą , Mickey wraz z Emą próbują dociec prawdy narażając się na wiele niebezpieczeństw.
Wątek starej kobiety , lokalnego postrachu dzieci wśród mieszkańców , zwanej Nietoperzycą i jej zrujnowanego domu, człowieka w czarnym garniturze nadają powieści klimat grozy i nierealności.
Wciągająca, szybka i wartka akcja z...

Madi | 2015-02-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2015

Choć jest to lekki, młodzieżowy thriller,to muszę przyznać ,że czytałam go z dość dużym zaciekawieniem i nawet książka przypadła mi do gustu.
Czyta się ją lotem błyskawicy-ogarnęłam ja w jeden dzień.
Akcja toczy się cały czas ,a fabuła wciąga-coż chcieć więcej?

Booka | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

"MICKEY BOLITAR" - TOM I

"Schronienie" to pierwszy tom otwierający nową serię Harlana Cobena zatytułowaną "Mickey Bolitar". I to właśnie z perspektywy tej postaci opowiadane są wydarzenia w tej książce.

Mickey Bolitar jest bratankiem słynnego Myrona Bolitar'a - bohatera poprzedniej serii powieści Cobena. Tutaj przyglądamy się jak Mickey próbuje rozwikłać dwie tajemnice: pierwszą jest śmierć jego ojca, drugą zaś zniknięcie jednej ze szkolnych koleżanek - Ashley.
Mickey widział jak jego ojciec umiera, toteż z wielkim zaskoczeniem przyjmuje informację od bliżej mu nieznanej staruszki, która oznajmia mu, że jego ojciec wcale nie umarł. Początkowo uznaje to za niedorzeczny żart, jednak z biegiem czasu ta sprawa staje się dla niego zagadką, którą pragnie rozwikłać. Tym bardziej, gdy pewnego dnia jego koleżanka z liceum Ashley nie pojawia się w szkole. Od tej pory on i jego znajomi z liceum Ema i kumpel o ksywie "Łyżka" próbują rozwikłać zagadkowe zniknięcie dziewczyny.
Czy ojciec...

Edyta | 2013-12-09
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Pisząc "Nie mów nikomu" autor wysoko postawił sobie poprzeczkę, wykorzystał pewien zamysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Niestety każda następna jego książka, w tym "Schronienie" to moim zdaniem książka dobra, ale nie rewelacyjna. Autor powiela wątek jakoby osoba zmarła nadal żyła. Nie mniej jednak jest to książka w sam raz do poczytania w tramwaju, czy w autobusie, gdyż trudno zgubić w niej wątek,a jednak dostatecznie wciąga, żeby podróż upłynęła miło i szybko (co ułatwia dodatkowo dość duża czcionka). Podobało mi się to, że autor umieścił w książce akcent polski. Nie ukrywam także, że ostatni rozdział przypadł mi do gustu najbardziej, na tyle, że zachęcił mnie do przeczytania dalszych losów bohaterów "Schronienia" (widocznie było to zamiarem autora i do jego napisania bardziej się przyłożył).

Hanka | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

I tym razem Coben mnie nie zawiódł. Ale zaskoczył. Tym razem bratanek Myrona w akcji. Może to i faktycznie jest troszkę książka typu Coben dla młodzieży. Może nie ma takiej krwawej jatki i trup nie ściele się gęsto jak w części wcześniejszych jego książek. Ale jest o przyjaźni, o pamięci, o niesieniu pomocy innym. Ja nie zmarnowałam czasu czytając tę książkę.
"Zło istnieje. Nie ma wzlotów bez upadków, prawej bez lewej ani dobra bez zła."

Marzin | 2012-10-26
Przeczytana: 25 października 2012

Bardzo ciekawy thriller Cobena. Szybka akcja i zaskakujące wątki. Przeczytałam go w ciągu około 3 godzinek , polecam

deana | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 marca 2014

Trochę obawiałam się sięgając po tę książkę. Zraził mnie mocno Grisham swoją serią dla młodzieży. Za to Coben całkiem nieźle wywiązał się z tego zadania. Fakt, nie ma co porównywać przygód Mickey'ego z Myronem. Przecież mamy do czynienia z zupełnie innym adresatem. Mickey Bolitar jako bohater dla młodzieży jest interesującą postacią. Ma sporo sprytu, inteligencji, tak jak wujkowi, jemu też nie brakuje umiejętności pakowania się w sam środek kłopotów, posiada także nie szablonowych przyjaciół, wszystko to okraszone jest świeżością,naiwnością i niecierpliwością nastolatka.
Warto przeczytać, znajdziemy tu to co dobre z Cobena w dużo łagodniejszym wydaniu.

Kokosanka | 2013-06-05
Przeczytana: 28 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Biorąc się za "Schronienie" miałam mieszane uczucia, ale Coben mnie nie zawiódł. Owszem, bohaterowie są nadludzcy i niektóre informacje są niepełne np. jeśli bratanek Myrona miał 15 lat to dziewczyna, której szukał, która pałała się tańcem erotycznym również miała 15 lat? coś mi tutaj nie gra. Dlaczego nie wiadomo, gdzie mieszka Ema i kim ona właściwie jest? Dużo pytań, ale przeczytałam ją w jeden dzień. Na urlop wzięłam już inny kryminał. Ja szczerze polecam.