100 idei, które zmieniły sztukę

Wydawnictwo: Taschen
sztuka, sto idei, 100 idei, album, antologia
sztuka
loobeensky

Od najdawniejszych malowideł naskalnych, poprzez Internet i sztukę uliczną, ta inspirująca książka zbiera w całość 100 najbardziej wpływowych idei, które ukształtowały świat sztuki. Uporządkowane chronologicznie, stanowią wyjątkowe i niezwykle oryginalne spojrzenie na historię sztuki. Książka pokazuje, w jaki sposób zmiany materiałów (farby olejne, tworzywa sztuczne, farby w tubkach) i technologiczne (papier, fotografia, spawanie) radykalnie zmieniły sposób, w jaki produkowana jest sztuka. Jednakże zmiany te przebiegają równolegle z wpływami płnącymi z szerszej kultury, w tym dziedzina takich jak: optyka, anatomia oraz bardziej koncepcyjnych, takich jak problemy losowe i efemeryczność. Każdy wpis bada, kiedy dana idea pojawiłą się po raz pierwszy, w jaki sposób ewoluowała oraz jak powracała w pracach różnych artystów aż do dnia dzisiejszego. Bogato ilustrowany album zawiera arcydzieła i mnóstwo współczesnych przykładów. 100 idei, które zmieniły sztukę to inspirujący przewodnik po ideach, które ukształtowały świat sztuki.

źródło opisu: http://www.tmc.com.pl

źródło okładki: http://www.tmc.com.pl

CzarnyMotyl | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Książka zaintrygowała mnie okładką, a uczucie to pogłębiło się gdy tylko do niej zajrzałam i nie zawiodłam się. Zdecydowanie nie żałuję kupna, choć była dość droga. To książka, której akurat w tym momencie życia potrzebowałam najbardziej, pomogła mi uporządkować wiedzę, idee, artystów i nurty sztuki, które już znałam, uzupełnić to o powiązania między nimi, a także wskazała wiele rodzajów i znaczeń sztuki dawnej jak i nowoczesnej, także jej rozwój i genezę. Każda idea otrzymała rozkładówkę uzupełnioną o kilka zdjęć prac, w tekście znajdujemy opis idei, jej powiązania z innymi, czasem jej tło historyczne, a nawet zostaje wskazana nam potrzeba, z której wynikła, różnych artystów, tytuły i wątki, które aż proszą się o to by szukać o nich więcej informacji, by zgłębiać temat, autor wręcz nas delikatnie do tego popycha. Wielkim plusem jest stosunkowo prosty styl pisania, bardzo zrozumiały oraz słowniczek pojęć na końcu książki.

Nelaime | 2017-03-30
Przeczytana: 25 marca 2017