Pochwała niepokory

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historie Niezwykłe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Demart
978-83-7427-684-9
jarr74

Nakładem Wydawnictwa Demart ukazał się zbiór esejów pióra różnych autorów zatytułowany „Pochwała niepokory”, traktujących o jedenastu bardzo barwnych i niezwykłych postaciach z naszej historii najnowszej. Ludzi którzy rzucili wyzwanie życiu, idąc przez nie z dala od utartych schematów, skostniałych norm i światopoglądów, często wbrew poprawności politycznej, społecznej i obyczajowych. Którzy kierowali się prawdziwą pasją, niezależnością duchową i moralną, wierzyli głęboko w swoje poglądy, przekonania i ponadczasowych wartości. Z tego punktu widzenia jest to również bardzo ciekawy rys historyczny dotyczący minionego i jakże niełatwego okresu w dziejach naszego kraju. Znajdziemy wśród bohaterów tej publikacji ludzi pióra, działaczy politycznych, społecznych, duchownych, artystów i naukowców. Odnajdziemy postacie znane nam doskonale z pierwszych stron gazet ( Jacek Kuroń, Marek Kotański, Stefan Kisielewski) jak i takie o których niewiele osób słyszało, a jeszcze pewnie mniej o nich pamięta ( Wacław Sieroszewski, Andrzej Małkowski, Czesław Tański)

źródło opisu: jareknelkowski.pl

Denimo | 2019-04-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Szczerze mówiąc, tytuł nieadekwanty do treści. Jest to książka w której mamy krótkie spisy biografii ludzi, którzy są z różnych światów: ksiądz artysta, harcerz czy poeta z PRLu. Książka ma też różnych twórców danych biografii, więc język może się różnić, ale właśnie to było w niej ciekawe. Różne osobowości w różnie ujęty sposób. Jednak czasem zbyt szczegółowe wchodzenie w naukowe opsisy dziedzin, którymi zajmowali się ludzie z tej książki psuło całą magię biografii i skończyło się zawodem oczekiwań nad 'zachowaiami niepokornych'. Niektóre artykuły były napisane w sposób cudowny, niektórych nie mogłam się zmusisz dokończyć. Może właśnie w tym cała magia, choć trzeba się jednak na to przygotować

11 osób i niezwykłe, wyjątkowe historie, nadzwyczajnych, wspaniałych ludzi to zbiór pięknych esejów autorów.
Bardzo dobra książka, doskonale przedstawia życie, poglądy życiowe i na świat tych niezwykłych osób. Czyta się doskonale, interesująca,świetna książka porusza za serce głęboko.

Miśka | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

11 osób. Ludzi wrażliwych, walczących idealistów, dających siebie innym, zdolnych, mądrych i bezkompromisowych. Niepokornych.
11 mini biografii. 11 różnych i odmiennych światów, a jednak każdy z nich - na swój sposób - fascynuje i pociąga.
Czyta się szybko i tylko żal, że to już koniec.

jarr74 | 2012-09-20
Przeczytana: wrzesień 2012

„Jedenaście fascynujących życiorysów, jedenaście odpowiedzi na pytanie, czy warto być niepokornym”.

Sławek Jurusik | 2011-12-31
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Jedno z przysłów głosi, iż „pokora jest matką wszystkich cnót”. Obalić je próbowało wielu, o czym przekonać można się, czytając wydany w ostatnim czasie zbiór tekstów poświęcony kilku bardzo nieszablonowym sylwetkom, zatytułowany „Pochwała niepokory”.

Opracowanie, będące pracą zbiorową dziesięciu różnych autorów, podzielone jest na jedenaście rozdziałów, z których każdy skupia się na jednej postaci. Biorąc pod uwagę fakt, iż teksty nie zostały napisane przez jedną osobę, można spodziewać się niezbyt równego poziomu. Na szczęście nic bardziej mylnego – każda historia opowiedziana jest „lekkim piórem”, dzięki czemu nietrudno pogrążyć się w lekturze na dobrych kilka godzin. Poszczególne teksty zbudowane są nawet na podobnym schemacie, skupiającym się na dokładnym przedstawieniu losów omawianych postaci.

Problem zbioru tkwi jednak w nie do końca trafnym doborze opisywanych osobistości w stosunku do tematyki. Tytuł sugeruje, że czytelnik będzie miał do czynienia z portretami...