Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Kamyk

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
Versatile

Mogłoby się wydawać, że w uporządkowanym życiu Daniela Kocha nie ma miejsca na przypadek. A jednak... Na pozór niezobowiązująca przygoda jednej nocy z atrakcyjną Ewą nie tylko zaowocuje nieoczekiwanymi groźnymi konsekwencjami, lecz także całkowicie odmieni jego spojrzenie na rzeczywistość. Zostaje zamordowany prezes dobrze prosperującej poznańskiej firmy. Jego małżeństwo przechodziło właśnie poważny kryzys, toteż cień podejrzenia pada na żonę ofiary. Jedynym świadkiem dokonanego na zlecenie zabójstwa jest niewidoma dziewczynka. Kamila, zwana Kamykiem, wprawdzie nie widziała mordercy, ale to nie znaczy, że nie jest w stanie go rozpoznać, o czym on sam szybko się przekonuje. Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach gra o życie świadka, w której niepoślednią rolę odegra unikający na co dzień jakiegokolwiek ryzyka Daniel Koch. Z werwą napisany thriller, który ze strony na stronę nabiera coraz większego tempa, by znaleźć zwieńczenie w tyleż efektownej co szarpiącej nerwy kulminacji. Autorka znakomicie buduje pełną niespodzianek i mylnych tropów fabułę, kreśli ciekawe, wyraziste postaci, a przy tym potrafi rozbawić czytelnika niebanalnym poczuciem humoru i wycisnąć łzę wzruszenia z niejednego oka. Opowieść sensacyjna, a zarazem wzruszająca.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Shimik | 2015-06-01

Akcja rozpoczynająca się od trywialnego wydarzenia jakim jest uwierający kamień w bucie:) przemienia się w fascynującą historię pełną przygód i niespodziewanych akcji:) To było moje pierwsze spotkanie z tą autorką i mam nadzieję że nie ostatnie:) Jak tylko wypatrzę książkę tej autorki w bibliotece to wiem że od razu ją wezmę:)

Zdecydowanie polecam:)

Jacek | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

Książka mi się podobała.
I to właściwie mogłoby wystarczyć za całą opinię. A ponieważ przede mną już 78 osób wypisało swoje uwagi - pewnie niewiele mogę dodać. Na pewno nie wykaz postaci ani tło wydarzeń.
Dlaczego więc oceniam"Kamyka" na 7 gwiazdek? Bo dobrze się tę książkę czytało. Bo było napięcie i była refleksja. Bo pojawiały się zbiegi okoliczności, jak w każdej powieści, ale albo były uzasadnione, albo co najmniej realistyczne, a nie wydumane i absurdalne. Bo główne postacie były wyraziste i jednoznaczne (lecz nie papierowe, pozytywy i negatywy zdarzały się każdemu). Bo, choć to kryminał, tym razem nie praca policji (detektywa, dziennikarza) znalazła się w centrum uwagi. Bo główna postać wydarzeń, Daniel Koch, nie został stworzony ani na ideał, ani na herosa zwalczającego zło.
I był klimat, to co lubię. Autorka stworzyła rzeczywistość, którą czytelnik mógł dotknąć, smakować, wyobrażać sobie. I to wystarczy, by ocenić wysoko powieść Jodełki.
Oczywiście, ideału nie było....

Paweł | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Przy każdej nowej lekturze książki często zastanawiam się nad faktem, czy książka będzie dobra, czy mnie wciągnie, czy mnie wyciągnie i zniechęci do czytania. Podobne przygody miałem zaczynając czytać tę książkę. Niby banalny początek miał mnie zniechęcić do całości lektury. Jednak to co się w niej rozgrywa nie może przejść bez odezwu i wciągnięcia czytelnika! Autorka pisze dosyć prostym i bardzo przyswajalnym językiem. Akcja w książce rozgrywa się stopniowo odkrywając przed czytelnikiem kolejne wydarzenia, które szokują i sprawiają, że książka jest naprawdę dobra. Nasze życie może zminić tor ,,przyszłościowy" w ułamek sekundy. Ta książka o tym właśnie dowodzi. Zwykła praca człowieka staje się często pretekstem by poznać pracę i życie drugiego. Staje się głównym motorem napędowym, który spaja nasze drogi z drogami innego człowieka. W tym przypadku mogło być tak samo, czyli szczęśliwie i owocnie, lecz pojawiają się dziwne okoliczności, które psują ład spokojnego jutra. Wydarzenia w...

jerrymarch | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

"Kamyk" to pierwszy kryminał Joanny Jodełki po jaki sięgnąłem. Akcja toczy się wokół zabójstwa właściciela poznańskiej firmy oraz usiłowania pozbawienia życia jednej z jego współpracownic. Świadkiem zdarzenia jest niewidoma dziewczynka, która mimowolnie zostaje wplątana w rozgrywkę z mordercą. Akcja książki szybko wciąga czytelnika, a w związku z tym, że opowiedziana historia nie jest zbyt długa, można ją w poznać w całości w ciągu jednego dnia. Warto przeczytać.

Joanna | 2013-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzecia z kolei powieść Joanny Jodełki, autorki , która zdobyła nagrodę literacką Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść sensacyjną 2010 roku to intrygujący thriller ze zleceniem morderstwa, którego motyw jest zaskakujący dla czytelnika. Powieść wielowątkowa z akcją osadzoną w Poznaniu . Mimo wątku kryminalnego, zauroczenia na jedną noc czy opisów z życia świata przestępczego lub małej firmy , czytelnik zafascynowany jest dwunastoletnią dziewczynką – Kamilą , zwaną pieszczotliwie przez matkę Kamykiem. Kobieta i jej córka są dla siebie całym światem, tym bardziej, że Kamyk jest osobą niewidomą.
Okoliczności sprawiły, że Kamyk jest jedynym świadkiem morderstwa prezesa firmy w której zatrudniona jest jej matka, która również odniosła ciężkie obrażenia podczas strzelaniny i przebywa w ciężkim stanie w szpitalu. Ponieważ dziewczynka wychowywana jest w niepełnej rodzinie, jej ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie, opiekę nad dzieckiem podejmuje mężczyzna, który spędził noc w...

Nina | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 11 marca 2016

Przygoda z Joanną Jodełką trwa :) Kamyk jest, według mnie, trochę słabsza niż Kryminalistka i Wariatka, co nie znaczy, że jest zła. Jest to wciąż bardzo dobra pozycja. Przeczytana w kilka godzin (dzięki Bogu za wolny dzień :)). Autorka świetnie buduje napięcie, trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Brawo!

joaśka | 2015-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2015

Bardzo przeciętna książka. Początek opowieści wydał mi się bardzo interesujący i popłynęłam ochoczo z fabułą. Płynęłam tak do około 70 strony, gdy przejrzystą wodę zastąpił muł. Powód rozpoczęcia jakże ulubionej przeze mnie czynności, czyli kartkowania dość kuriozalny: najbardziej irytujący portret dorastającej dziewczynki, jaki kiedykolwiek spotkałam w literaturze. Joannie Jodełce udała się rzecz niespotykana: obrzydziła mi książkę postacią rozwydrzonego i irytującego dzieciaka. Wpierw skrzętnie omijałam fragmenty, gdy owa nastolatka miała napady histerii, ale potem to przestało działać, gdyż fragmenty z Kamykiem w roli głównej były nader częste. Pozostawało kartkowanie :)

Jolka | 2017-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 września 2017

Polecona przez bibliotekę jako dobra pozycja "na czasie". Nie spotkałam się wcześniej z żadną książką Pani Joanny, ale już sama okładka wydała się zachęcająca. I rzeczywiście. Jest to całkiem niezła lektura sensacyjna. Ciekawie skonstruowana fabuła, szybko zmieniające się miejsca akcji nie pozwolą na nudę. Pomysłowo wpleciona została niewidoma dziewczynka, jako świadek zabójstwa, która przez swoje kalectwo tylko potęguje dreszczyk emocji. Wydarzenia wciągają i powodują wiele naprawdę skrajnych odczuć, od nieopanowanej złości po łzy. Specyficzny nastrój utworu i styl pisania przypominał mi nieco twórczość Pani Jeromin- Gałuszki, którą także wysoko sobie cenię.
Rewelacyjne zakończenie książki pozwala jednak wierzyć, że w życiu zwycięża dobro i miłość, a nie żądza pieniądza i przemoc.
Polecam zdecydowanie, a sama będę szukać innych tytułów tej autorki.

bewelka86 | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Po raz pierwszy tak długo waham się jaką ocenę wystawić przeczytanej ostatnio książce... Mogłabym oczywiście nie wypełnić czerwonym kolorem szarych gwiazdek, ale skoro już oceniam książkę to jakaś nota punktowa powinna być. Dlatego tym razem najpierw wypiszę wszystkie plusy i minusy tej pozycji, a dopiero potem ją ocenię.

Co mamy na plus?
+ ciekawie zapowiadająca się fabuła
+ różne perspektywy (choć to też pojawi się w minusach - wyjaśnię niżej dlaczego)
+ Poznań jako miejsce akcji (ten sentyment do Poznania mam chyba po Jeżycjadzie...)
+ niezłe zakończenie
+ bohaterowie: Daniel Koch i pani Helenka
+ pokazanie sposobu postrzegania świata przez osobę niewidomą
+ niewielka objętość powieści

Co zaś na minus?
- irytująca bohaterka - Kamila (vel. Kamyk)
- mało wciągający początek
- różne perspektywy - trochę zbyt chaotycznie przedstawione niektóre wątki - np. ten z Oskarem lub wywody Dziędziela - dla mnie zupełnie nieciekawe
- sugerowanie co się później stanie - bardzo dużo zdań w...

Natalia | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

"Kamyk" Joanny Jodełi opowiada o strzelaninie na jednej z poznańskich ulic, na której ginie mężczyzna, a ranna zostaje jedna z kobiet. Jedynym świadkiem tego zdarzenia była niewidoma córka postrzelonej kobiety..

Książkę kupiłam jakiś czas temu,jak dobrze pamiętam za 30 zł, zachęcił mnie jej opis, jak i ciekawa okładka, która dla mnie jest fenomenalna. Co do samej treści to mam mieszane uczucia, niby była dobra, ale czegoś mi w niej brakowało.. Jest to moje pierwsze spotkanie z panią Joanną, ale na pewno nie ostatnie.