Krótka historia geniuszy

Seeing Further
978-83-7839-368-9
nauka, odkrycia, ludzie
Ag2S

Nauka, wielkie odkrycia i ludzie, którzy patrzyli dalej i widzieli więcej. John D. Barrow („Pi razy drzwi”, „Księga nieskończoności”, „Kres możliwości”, „Księga wszechświatów”), Paul Davies („Kosmiczna wygrana”, „Czas”), Richard Dawkins („Samolubny gen”), Richard Holmes („Wiek cudów”), Martin Rees („Przed początkiem”, „Nasz kosmiczny dom”), Ian Stewart („Dlaczego prawda jest piękna”, „Stąd...

Nauka, wielkie odkrycia i ludzie, którzy patrzyli dalej i widzieli więcej.

John D. Barrow („Pi razy drzwi”, „Księga nieskończoności”, „Kres możliwości”, „Księga wszechświatów”), Paul Davies („Kosmiczna wygrana”, „Czas”), Richard Dawkins („Samolubny gen”), Richard Holmes („Wiek cudów”), Martin Rees („Przed początkiem”, „Nasz kosmiczny dom”), Ian Stewart („Dlaczego prawda jest piękna”, „Stąd do nieskończoności”) – to tylko niektórzy spośród wyśmienitych autorów, którzy wnieśli wkład do projektu „Krótka historia geniuszy” Billa Brysona. Wyjątkowa książka, prezentująca najwybitniejsze postacie i osiągnięcia, kształtujące rozwój nauki na przestrzeni ostatnich 350 lat, skupia się na barwnej historii Towarzystwa Królewskiego. Dzieje wielkich odkryć przeplatają się tu z zabawnymi historiami, absurdalnymi hipotezami i niezwykłymi eksperymentami, które do dziś mogą budzić przerażenie.

W 1660 roku dwunastu ludzi powołało do życia Towarzystwo Królewskie, którego zadaniem było zdobywanie wiedzy eksperymentalnej. Badali dziwne doniesienia o ogniu pojawiającym się na morzu, dymiących jeziorach na Islandii i jamach, które miały ponoć wyrzucać, wrzucane do nich kamienie. Próbowali dociekać, czy minerały powstają z „podziemnych soków, przepływających przez żyły Ziemi”, czy też może istnieją od stworzenia świata.
Bez litości kroili psy, koty, kurczęta, myszy, szczury i ryby. Przetoczyli także człowiekowi krew owcy. Pod koniec 1671 roku członkowie Towarzystwa Królewskiego po raz pierwszy usłyszeli o młodym człowieku z Lincolnshire, Isaacu Newtonie, który wynalazł teleskop nowego typu, co najmniej dziesięciokrotnie mocniejszy od istniejących dotychczas. Dwa lata później teleskop dotarł do Londynu. Jak się przekonali członkowie, był to nie tylko poważny krok naprzód w rozwoju nauki, ale także technika mająca zastosowanie wojskowe. Wkrótce wybrali Newtona na członka, chociaż żaden z nich jeszcze go nie poznał.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Evik | 2014-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Jest to "krótka" historia geniuszy, a raczej historia ich genialnych wynalazków i genialnych teorii naukowych.
Większość geniuszy związana byłą z Towarzystwem Królewskim.

Książka ta ma charakter naukowy. Musze przyznać, że była to dla mnie niezwykle trudna lektura. Książka składa się z 20 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu.
Oprócz teorii ewolucji i teorii doboru naturalnego można tu przeczytać o:
- piorunochronach. O tym, czy powinny być ostro, czy tępo zakończone
- o konstruowaniu różnych mostów, w szczególności przeznaczonych do przejazdu pociągów
- o lotach balonem
- o znaczeniu i roli matematyki w nauce
- o kosmosie, naszym miejscu we Wszechświecie. O tym, czy Ziemia jest wyjątkową planetą. O możliwości życia na innych planetach
- o samym początku życia
- o końcu świata
- o pojmowaniu czasu
- o tym, jak może wyglądać świat za 50 lat (chodzi tu o rok 2060)

Książka ma twardą oprawę. Jest dobrze wydana. Jest ilustrowana (mogłam zobaczyć między...

metan | 2012-12-29

Nawet ciekawa. Jednak okładka wprowadza czytelnika w błąd. Nie jest to zbiór historii o geniuszach napisanych w stylu "krótkiej historii wszystkiego". Bill Bryson służy tu tylko jako redaktor tekstów. Poszczególne rozdziały napisane są przez różnych autorów - zazwyczaj znane naukowe osobistości. Wiele z tych rozdziałów poświęconych jest sprawom około-naukowym, jak: nauka i religia, etyka nauki, zarządzanie ryzykiem, scenariusze końca świata, początki towarzystwa królewskiego. Najciekawszy z nich wg mnie został napisany przez Richarda Holmesa i traktuje o lotach balonem. Lektura tego rozdziału skusiła mnie na kupno jego książki "Wiek cudów". Podsumowując bardziej adekwatny tytuł dla tej pozycji to "Krótka historia nauki różnych autorów".

Kasiek m | 2013-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Może wiecie, może nie lubię biografię. I lubię czytać o historii odkryc, historii nauki. Lubię dowiadywać się jak ludzie dochodzili do tego, co my mamy za pewnik. Dlatego zainteresowała mnie „Krótka historia geniuszy”. Wbrew pozorom nie dlatego, że spodziewałam się, że ktoś napisał moją biografię. Za wcześnie na to : P Jeszcze blurb utwierdzał mnie w przekonaniu, że to może być to, czego się spodziewałam, ale już początek książki rozwiał moje nadzieje. To nie są biografie zebrane w jedną księgę, ale czy to, że coś nie spełnia naszych nadziei, oznacza, że jest złe? Oczywiście, że nie.

Książka jest poświęcona Towarzystwu Królewskiemu – Royal Society, organizacji skupiającej wybitnych naukowców, może się poszczycić najdłuższą historię oraz tym, że jako jedno z nielicznych, dawało szansę tym, którzy w swoich czasach byli uważani za szaleńców, porywających się z motyką na księżyc. W czasach pełnych ksenofobii i nacjonalizmu nie zamykało się na obcokrajowców, w swoich szeregach ma i...

nulla | 2016-05-26
Przeczytana: maj 2016

Polski tytuł jest bardzo mylący, sugeruje bowiem, zwłaszcza w połączeniu z osobą redaktora, że czeka nas lektura krótkich biografii pełnych zabawnych historii i ciekawostek. Tymczasem ta książka to raczej historia myśli naukowej, historia idei. Dla mnie była to dość trudna lektura, niektóre rozdziały, skupiające się na wyjaśnieniu idei z zakresu fizyki czy matematyki, tylko przerzuciłam, bo po prostu, wstyd się przyznać, nic nie zrozumiałam.
Jednak dużo się nauczyłam, niewątpliwie poznałam kilka perspektyw, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Niektóre eseje wywołały we mnie wiele refleksji nad rolą nauki, nad tym, jak nauka, otwierając drogę do postępu, w wymiku komercjalizacji i w celach merkantylnych, wiedzie ku uwstecznieniu (np. czyni stopniowo elitarne dobra dostępnymi dla ogółu, a potem zalewają one świat, otacza nas tandeta i znów towary dobrej jakości stają się dostępne wyłącznie elitom). Znalazłam w tej książce również przystępne wyjaśnienie kilku teorii, których...

Emerald | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Bardziej mylącego tytułu nie można było tej książce nadać. Spodziewałam się, że poznam zaskakujące fakty z życiorysów wielkich naukowców, dowiem się, w jaki sposób dokonali swoich odkryć, może pojawią się jakieś anagdoty. Tymczasem bynajmniej nie są to historie o geniuszach, ale raczej o teoriach i poglądach, które doprowadziły do naukowych przełomów w różnych dziedzinach. Dlatego oryginalny tytuł - "Seeing Further" - jest znacznie bardziej adekwatny do zawartości. Niestety, również zamieszczone eseje nie są ciekawie napisane, z wyjątkiem może 4-5. Podsumowując - raczej zawód.

Jakub | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Ósma gwiazdka za dwa poruszające rozdziały (17, 19). Reszta jest "poprostu" bardzo robra, ale te dwa, poruszają.

mortiss | 2017-10-20
Barcui | 2017-10-04