Mariusz Czerkawski. Życie na lodzie

Wydawnictwo: G+J
978-83-7778-198-2
Booka

Sportowców, którzy odegrali znaczącą rolę w sporcie na najwyższym poziomie nie mamy zbyt wielu. Dlatego z podziwem i zaciekawieniem słuchamy opowieści tych, którzy tego innego świata zakosztowali. Ich życie zwykle pełne jest ciężkich treningów, potu i wyrzeczeń. Tak było z Mariuszem Czerkawskim, pierwszym Polakiem, który zagrał w najlepszej, hokejowej lidze świata – NHL. Nie tylko zagrał, znalazł sobie także miejsce w jej historii.
W wywiadzie – rzece, który oddaję w Państwa ręce, Mariusz opowiada o życiu na lodzie, zaczynając od lodowiska na osiedlowym parkingu, przez nominację do meczu gwiazd NHL, aż po moment zakończenia kariery. Jestem przekonany, że takiej historii życia Mariusza Czerkawskiego jeszcze nie czytaliście, ani nie słyszeliście.
Wojciech Zawioła
„Wzięli mnie do szatni, położyli na ławce do masażu i zaczęli zszywać. Myślałem, że mam po meczu, jakiś szpital czy coś. A tu nic, zszyli mnie i powiedzieli, że mogę wracać na lód. Dograłem mecz do końca.”

(fragment książki).

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,3,43,557,mariusz-c...(?)

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki/43/duze/557.jpg

hincol44 | 2018-01-13
Przeczytana: styczeń 2018

Czerkawski pokazuje tu przede wszystkim jakim jest człowiekiem. wyjaśnia też dlaczego to akurat jemu udało się osiągnąć sukces. Dużo ciekawych opinii i ciekawostek na temat NHL, widzianych oczami chłopaka wyciągniętego poniekąd z PRL-u do świata wielkiego hokeja i w ogóle do świata rządzącego się innymi prawami. Dla wszystkich fanów hokeja lektura obowiązkowa. Szkoda, że ktoś nie podjął się napisania takiej prawdziwej biografii, bo materiału wystarczyłoby na pewno. A tak otrzymaliśmy wywiad rzekę na poziomie polskiego dziennikarstwa.

Mateusz | 2018-09-14
Przeczytana: 13 września 2018

Mariusz Czerkawski opowiada o życiu na lodzie, zaczynając od lodowiska na osiedlowym parkingu, przez nominację do meczu gwiazd NHL, aż po moment zakończenia kariery. Jestem przekonany, że takiej historii życia Mariusza Czerkawskiego jeszcze nie czytaliście, ani nie słyszeliście.

Z tej książki dowiecie się wszystkiego o bogatej karierze Polaka, który występował w najlepszej lidze świata.

Kadzia Osuch | 2012-09-26
Przeczytana: 18 września 2012

"If you can't run with big dogs, stay home"

Jestem wielką fanką hokeja na lodzie i drużyny z mojego miasta tj. GKS Tychy. Dlatego gdy tylko zobaczyłam książkę byłego zawodnika tej dyscypliny i drużyny, moje oczy zaświeciły, a serce zaczęło bić szybciej. Czasami czytelnik jak tylko spojrzy na książkę, już wie, że mu się spodoba. Po prostu ma takie przeczucie.

To nie do końca biografia. Chociaż i owszem. Mariusz Czerkawski opowiada o swoich pierwszych latach, o Tyskim hokeju, o ciężkim początku, naborze do Szwedzkiej drużyny, a także czasie spędzonym w NHL. Poznajemy jego życie od małego chłopca, do dorosłego mężczyzny z rodziną i nowymi ambicjami. Mariusz w świecie hokeja uważany jest za legendę, a na Tyskim lodowisku koszulka z jego nazwiskiem, wisi w galerii sław.
Dla każdego fana tego sportu, czy postaci Czerkawskiego, ta biografia i opis hokejowych przeżyć jest nie lada gratką.

"Powiedziałem prezesowi GKS-u Tychy, że chciałbym zagrać jeszcze jeden mecz. [...] Dopiero w...

tourette | 2013-10-28
Przeczytana: 01 lipca 2013

Jest to książka skierowana raczej ku czytelnikom dopiero zapoznającym się z tematyką NHL i hokeja na lodzie. Sporo jest tu błędów (vide błędna data zdjęcia drużyny Boston Bruins lub fotografia z Bostonu (?) w hali NY Islanders) i literówek wśród nazwisk, które laikowi z pewnością nie przeszkodzą (dziwię się tylko, że sam Pan Mariusz ich nie wyłapał). Osobiście spodziewałem się większej ilości 'tajemnic' hokejowej szatni czy większej ilości ciekawostek dotyczących konkretnych hokeistów, np. Krzysztofa Oliwy.
Ogólnie - książka jest przyjemna, pełna ciekawych obrazków, jednak prawdziwy fan National Hockey League poczuje niedosyt. Liczyłem, że pan Mariusz zdecyduje wydać się prawdziwą biografię ujawniającą więcej szczegółów, ukazującą życie nie tylko na taflach hokejowych, ale również z perspektywy młodego człowieka sukcesu poznający życie za oceanem. Mam nadzieję, że tak się stanie, bo jestem absolutnie przekonany, że jest o czym pisać.

Michał Kogut | 2013-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Naprawdę fajna książka. Ciekawe są biografie zawodników, ale ta mi się szczególne podobała ponieważ sam trenuję ten sport. Ciekawie napisana, ale najbardziej podobała mi się ilość rzeczy o których nie miałem pojęcia przed przeczytaniem tej książki. polecam bardzo osobą które są związane z hokejem albo po prostu lubią ten sport.

pkicman | 2013-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Wywiad rzeka z Mariuszem Czerkawskim to nie lada gratka dla polskiego fana hokeja. Daje ona wgląd w zawiłości i szczegóły świata hokeja rozgrywanego na najwyższym poziomie z perspektywy człowieka, który przeszedł przez wszystkie możliwe etapy kariery.

Ale zacznijmy od początku. Egzemplarz, który posiadam jest ładnie wydany, w sztywnej oprawie, na dobrej jakości papierze. Książka zawiera też sporą liczbę zdjęć. Kiedy pierwszy raz ją otworzyłem po wyjęciu z paczki to uznałem to za wadę - przez te wszystkie obrazki opowieść pana Czerkawskiego będzie krótsza! Na szczęście w trakcie lektury okazało się, że zdjęcia doskonale uzupełniają historię, dodając jej klimatu.

Co do samej lektury to wywiad opowiada o szczegółach hokejowej drogi Czerkawskiego, począwszy od jego pierwszych kroków na lodzie, przez wspinaczkę po kolejnych szczeblach kariery, wzloty i upadki podczas lat spędzonych w NHL, aż po spokojniejszy okres po zakończeniu odejściu z profesjonalnego sportu. Opowieść zapisana...

Sajmon | 2018-09-09
ziolo1988 | 2018-05-09